WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Trasa na Rysy. Jaki szlak wiedzie na Rysy i jak się na niego przygotować?

30 listopad 2020
#PORADY

Trasa na Rysy nie jest łatwa, ale przy odpowiednim przygotowaniu jest możliwa do pokonania przez każdą osobę, która ma dobrą kondycję i jest obeznana z trudnościami technicznymi na szlakach. Od której strony warto pokonywać czerwony szlak na Rysy? Jak się do tego przygotować?


Rysy – cel większości Polaków wędrujących po górach

Rysy – szlak od polskiej strony jest uważany za trudniejszy.

Rysy to najwyższy szczyt Tatr Polskich. Co ciekawe, tylko jeden z ich trzech wierzchołków znajduje się w naszym kraju! Pozostałe dwa zlokalizowane są na Słowacji. Polski wierzchołek Rys liczy sobie 2499 m npm. To najwyższy punkt w Polsce. Nic więc dziwnego, że tak wielu osobom marzy się wspinaczka na Rysy! Najwyższy z trzech wierzchołków ma 2501 m npm.

Na zboczach Rys można bardzo często spotkać kozice i świstaki, co sprawia, że szlaki na Rysy mogą być bardzo malownicze. Łatwo można zrobić zdjęcie zwierzętom, które nie podchodzą zbyt blisko, ale są już przyzwyczajone do widoku człowieka. Ponadto trasy naRysy są unikatowe pod względem flory. Na tak dużych wysokościach można znaleźć ponad 60 roślin kwiatowych, choć zdawałoby się, że na ten wysokości nie powinny już one rosnąć.

Wejście na Rysy to gwarancja pięknych widoków (w końcu to jedna z najpiękniejszych tras w Tatrach) i porządnego zmęczenia. Nie powinno nas to jednak odstraszać: przy dobrym przygotowaniu wspomnienie bólu nóg szybko odejdzie w niepamięć, a wspaniałe przeżycie będzie już z nami na zawsze. Jak wejść na Rysy, zachowując przy tym zasady niezbędnego bezpieczeństwa?

Wejście na Rysy będzie możliwe po odpowiednim przygotowaniu.

Jakim szlakiem na Rysy? Trudność szlaku

Rysy – trudność ich zdobycia będzie zależała głównie od szlaku, jaki wybierzemy. Na szczyt można dostać się dwoma trasami. Jedna wiedzie od strony słowackiej, druga od strony polskiej. Oba szlaki są trudne, ale podejście na Rysy od strony polskiej zawiera więcej trudności technicznych i ekspozycji. Przez szczyt przebiega szlak oznaczony kolorem czerwonym.

  1. Rysy – szlak od polskiej strony wygląda następująco:  Palenica Białczańska – Morskie Oko – Rysy. Całość to niecałe 25 km wędrówki, zawiera w sobie prawie 2 000 metrów przewyższeń.
  2. Szlak na Rysy biegnący po stronie słowackiej prezentuje się natomiast tak:  Popradske Pleso – Chata pod Rysami – Rysy. Tutaj dystans to niecałe 19 km, a suma przewyższeń wynosi 1449 metrów.

Istnieje możliwość wykonania pętli, czyli wejścia jedną stroną i zejścia drugą. Może to być jednak problematyczne pod względem logistycznym, dlatego często praktykuje się powrót ze szczytu tym samym szlakiem. Niezależnie od wariantu trasy warto mieć na uwadze, że na górnych odcinkach pokrywa śnieżna utrzymuje się przez większość miesięcy w ciągu roku. Najbezpieczniej jest podejść do wejścia na Rysy latem.

Wejście na Rysy od strony Słowacji jest uważane za łatwiejsze, jednak w dalszym ciągu wymaga sporo wysiłku.

Rysy – jak wejść, czyli przygotowanie do wejścia na Rysy

Szlak biegnie na granicy państw (część wierzchołków Rysów należy do Polski, a część do Słowacji), więc konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia w Tatry Słowackie. W razie wypadku po polskiej stronie gór pomoc nieodpłatnie udzieli nam TOPR. Nie zmienia to faktu, że należy maksymalnie zwiększyć swoje bezpieczeństwo na trudnym technicznie i pełnym ekspozycji paśmie, jakim są Tatry i wejście na Rysy. To, że większość Polaków przynajmniej raz w życiu chce zdobyć te góry, nie zmienia faktu, że to Tatry Wysokie.

Niezależnie czy planujemy wejście na Rysy od strony Słowacji, czy Polski należy mieć na sobie dopasowaną do pory roku odzież trekkingową. Wysokie góry nie wybaczają błędów ubraniowych. Na szczycie można odmrozić sobie nieosłonięte części ciała albo doprowadzić do poparzeń słonecznych, jeśli droga na Rysy będzie miała miejsce w ostrym słońcu. Na kilku etapach trasy pomoce będą kijki trekkingowe. Odciążą kolana przy schodzeniu tam, gdzie nie będziemy już musieli używać rąk do trzymania się ułatwień technicznych. Musimy mieć na sobie dopasowane i sprawdzone buty trekkingowe. To, czy wybierzemy buty z wysoką, czy niską cholewką, zależy od nas. Przede wszystkim patrzymy na bieżnik oraz amortyzację kostek.

W plecaku powinniśmy mieć wszystko, co jest potrzebne do przejścia długiego i wymagającego szlaku. Z kolei w telefonie warto zainstalować bezpłatną aplikację Ratunek, która umożliwia szybkie wezwanie pomocy. Czy wejście na Rysy jest bezpieczne? Jeśli zastosujemy się do wszystkich wspominanych zasad i podejdziemy do wyprawy przygotowani, wyjście na Rysy może się okazać wspaniałą przygodą, którą będziemy wspominać przez lata.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ALPINIZM

Namioty do zadań specjalnych. Recenzja Makalu od Simonda prosto z Chan Tengri i Piku Lenina

Namioty do zadań specjalnych. Recenzja  Makalu od Simonda prosto z Chan Tengri i Piku Lenina
ALPINIZM

Jak wybrać raki alpinistyczne?

Jak wybrać raki alpinistyczne?
ALPINIZM

Jak wybrać czekan alpnistyczny?

Jak wybrać czekan alpnistyczny?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu