WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Wspinaczka ściankowa - porady, wskazówki, jak zacząć?

16 June 2021

Wspinaczka ściankowa często wymieniana jest jako doskonały sport i aktywność fizyczna dla każdego. Istotnie, ta rozwojowa dziedzina jest dobra dla osób praktycznie w każdym wieku, ponieważ stopień trudności można bardzo łatwo dobrać do zaawansowania wspinającego. Przynosi wiele satysfakcji i rozwija. Sprawdź, co trzeba o niej wiedzieć i jak zacząć swoją wielką przygodę ze wspinaniem się.

Co to jest wspinaczka ściankowa?

Wspinaczka ściankowa to nic innego, jak tylko wspinaczka w warunkach wewnętrznych. Podczas treningu poruszamy się po tak zwanym panelu, czyli sztucznej ścianie. Najczęściej jest ona zbudowana z bardzo trwałego rusztowania, do którego przymocowane są płyty ze specyficznymi uchwytami, które z kolei tworzą trasy wspinaczkowe. 

Wprawdzie wspinaczka w warunkach wewnętrznych nie niesie za sobą radości obcowania z naturą, jednak jest doskonałą alternatywą dla wspinaczki skałkowej, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tą formą aktywności. Jeżeli zastanawiasz się jak zacząć się wspinać, kurs na panelu będzie dla ciebie najlepszym rozwiązaniem.  

Podczas wspinaczki na sztucznej ścianie nie ma ryzyka załamania pogody ani spadających na głowę kamieni. Jesteś w bezpiecznym miejscu, w którym bardzo trudno o kontuzję a nad twoimi postępami czuwa odpowiednio przeszkolony instruktor. To świetny punkt wyjścia do wspinaczek skałkowych, a może nawet wysokogórskich. 

Przeczytaj także: Jak dobrać buty wspinaczkowe?

Wspinaczka ściankowa – podstawy

Wspinaczka ściankowa w ostatnich latach bardzo mocno zyskała na popularności. Nic dziwnego – jest to bardzo wszechstronny sport, który pozwala ćwiczyć różne partie mięśni, spalać mnóstwo kalorii i udoskonalać koordynację ruchową. 

Na ściance mamy szansę rozładować nadmiar energii i zredukować stres. Nie bez znaczenia jest także kwestia motywacji i rozwijania wyobraźni. Podstawy tego sportu są bardzo proste a trudność trasy można z łatwością dopasować do swojego poziomu zaawansowania, a  także doświadczenia. 

Instruktor odpowie na wszystkie pytania i pomoże nam w opanowaniu wszystkich podstaw i wybraniu odpowiedniej techniki. Warto więc pokonać wątpliwości i wybrać się na swój pierwszy trening. 

wspinaczka_sciankowa_jak_zaczac

Wspinaczka na ściance dla początkujących

Wspinaczka po ściance często wydaje się zajęciem trudnym i raczej zarezerwowanym dla osób doświadczonych o świetnej kondycji. Tymczasem niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jest to sport wyjątkowo egalitarny. 

Treningi można rozpocząć w zasadzie niezależnie od wieku i kondycji a także miejsca zamieszkania. Ofertę wspinaczkową ma bowiem wiele klubów fitness, siłowni i lokalów stworzonych specjalnie w tym celu. Co ważne, na początek nie trzeba kupować żadnego drogiego sprzętu wspinaczkowego. Wszystko, co potrzebne wypożyczymy na miejscu.

Wspinaczka ściankowa – korzyści i wyzwania

Uprawiając wspinaczkę ściankową nie tylko poprawiamy ogólną kondycję organizmu, ale także dbamy swoje zdrowie. Regularne wspinanie się wzmacnia mięśnie i zwiększa pojemność płuc. To także dobry sposób na spalenie nadmiaru kilogramów i wymodelowanie sylwetki. 

Korzyści dla ciała to jednak nie wszystko. Wspinanie się pozwala na pokonywanie własnych słabości, daje szansę na rozwój fizyczny i emocjonalny. Podstawy są bardzo proste, jednak z czasem można rozwijać się i wybierać na miejscu coraz trudniejsze trasy. 

Kto może korzystać ze wspinaczki na ściance? Nie ma ograniczeń co do płci i wieku. Większość wad postawy także nie jest przeciwwskazaniem do wspinania się. Podczas uprawiania tego sportu pracuje wiele mięśni – między innymi obręczy barkowej i ramion. Jest to więc aktywność dla osób, na przykład, ze skoliozą. Z tego typu aktywności mogą korzystać także dzieci. 

Czy są jakieś przeciwwskazania do wspinania się na ściankach? Z pewnością istnieje kilka schorzeń i problemów, które wymagają konsultacji z lekarzem przed udaniem się na trening wspinaczkowy. Są to między innymi:

  • osteoporoza
  • problemy ze stawami
  • przebyte kontuzje
  • choroby serca
  • nadciśnienie (nieustabilizowane) 
  • problemy z błędnikiem i zaburzenia równowagi

Często w gronie przeciwwskazań wymienia się także lęk wysokości, jednak bardzo wiele osób zaświadcza, że trenowanie wspinaczki w bezpiecznych warunkach indoorowych pozwoliło na pokonanie tej fobii. W takich wypadkach wszystko zależy od naszego podejścia i stopnia akrofobii.

Jaki sprzęt do wspinaczki ściankowej?

Jeżeli obawiasz się, że początek ćwiczeń na ściance będzie wymagał dużych wydatków, możesz odetchnąć z ulgą. Na samym początku cały sprzęt można wypożyczyć. Często jest to wliczone w koszt treningu, w niektórych wypadkach konieczne będzie uiszczenie dodatkowej, niewielkiej opłaty.

Warto jednak zaopatrzyć się w dobre obuwie. Z czasem warto rozważyć profesjonalne buty wspinaczkowe, jednak na początek świetnie sprawdzą się zwykłe sportowe buty, które będą wygodne i względnie przyczepne. Co do odzieży – na trening warto wybrać się w wygodnych niekrępujących ruchów ubraniach. 

Wspinaczka ściankowa – zasady bezpieczeństwa

Dla większości z nas bezpieczeństwo jest kwestią nadrzędną. Panele wspinaczkowe bywają naprawdę wysokie, co w wielu osobach może budzić lęk. Jakie są zasady bezpieczeństwa podczas wspinaczki ściankowej? 

Gwarancją bezpiecznego treningu jest wybór miejsca, w którym pracują doświadczeni i kompetentni instruktorzy. Zanim rozpoczniesz wspinanie, dowiedz się, czy twój przewodnik ma odpowiednie kompetencje i doświadczenie w pracy na ściankach wspinaczkowych.

Podczas pierwszych treningów otrzymasz do ręki wypożyczony sprzęt, który zapewni ci odpowiednie bezpieczeństwo. Jest to dobrej jakości uprząż wspinaczkowa oraz karabinki wspinaczkowe. Zabezpieczenie jest skuteczne i sprawia, że nawet wpinając się wysoko, jesteś całkowicie bezpieczny. 

Możemy także zdecydować się na skorzystanie ze ścianki bulderingowej, która imituje wspinanie się po głazach. Wokół niej zazwyczaj rozłożone są grube materace, które chronią przed upadkiem. 

Wspinaczka ściankowa jest sportem bardzo bezpiecznym. Nie ma tam zagrożeń typowych dla wspinaczki górskiej – załamań pogody ani spadających skałek. Zazwyczaj nie jest potrzebny nawet kask wspinaczkowy, chociaż nie ma przeszkód przed skorzystaniem z niego. 

Zarówno przyrządy wspinaczkowe, które możemy wypożyczyć, jak i opieka doświadczonego trenera zapewniają całkowite bezpieczeństwo. Właśnie dlatego ze wspinaczki chętnie korzystają zarówno osoby starsze jak i dzieci.

Wspinaczka ściankowa – podsumowanie

Wspinaczka ściankowa jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą rozpocząć przygodę ze wspinaniem się. Panele do wspinania znajdziemy w każdym dużym mieście oraz w wielu mniejszych miejscowościach. Możesz spróbować tego typu aktywności nawet jeżeli do tej pory nie byłeś szczególnie aktywny. 

Trening wspinaczki na ściance doskonale rozwija różne partie mięśni, pozwala wyrzeźbić sylwetkę i spalić nawet do 800 kalorii podczas godziny wspinania się. Być może stanie się to twoim pierwszym krokiem do nowej pasji. Panel w zamkniętym pomieszczeniu nie oddaje w prawdziwie klimatu górskiej turystyki wspinaczkowej, jest jednak idealnym sposobem na oswojenie się z poruszaniem po powierzchni pionowej oraz rozpoczęcie przygody z tym wspaniałym sportem.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING, WSPINACZKA

Via ferrata - sprzęt i przygotowanie na szlak. Co zabrać na via ferratę?

Via ferrata - sprzęt i przygotowanie na szlak. Co zabrać na via ferratę?
ALPINIZM, WSPINACZKA

Wspinaczka wysokogórska - jak rozpocząć przygodę z tym sportem?

Wspinaczka wysokogórska - jak rozpocząć przygodę z tym sportem?
WSPINACZKA

Wspinaczka skałkowa - dla kogo, jak zacząć się wspinać?

Wspinaczka skałkowa - dla kogo, jak zacząć się wspinać?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu