WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Wspinaczka górska - jak zacząć, co trzeba wiedzieć?

16 June 2021

Wspinaczka górska uchodzi za sport, który daje unikalne możliwości obcowania z przyrodą w jej najbardziej naturalnym wydaniu. Zanim jednak rozpoczniemy przygodę z tym sportem często zastanawiamy się, co trzeba wiedzieć, jaki sprzęt nabyć i przede wszystkim – czy to w ogóle jest dla nas? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i wiele innych pytań o wspinaczkę górską. 

Co to jest wspinaczka górska?

Wspinaczka to sport o bardzo szerokim zakresie, w którego skład wchodzi wiele specjalizacji. Wspinaczka górska jest jedną z najpowszechniejszych, ale także najbardziej wymagających jej odmian. W ten sposób określa się wspinaczkę uprawianą na terenie górskim.

Wspinaczka górska uchodzi za sport ekstremalny, dlatego wymaga od nas dosyć dobrej kondycji fizycznej a także ogólnej siły i umiejętności. Konieczne jest także posiadanie odpowiedniego sprzętu wspinaczkowego. Oprócz odpowiedniego stroju konieczne będą także kości i friendy wspinaczkowe oraz narzędzia takie jak raki wspinaczkowe, czy czekany

Wspinaczka górska – historia

Ludzie wspinali się na skały praktycznie od początku cywilizacji. Świadectwa tego dają, chociażby chińskie akwarele z V wieku przed naszą erą, które ukazują osoby wchodzące na górę. 

Za początek współczesnej wspinaczki górskiej uznaje się pierwsze wejście na Mont Blanc, którego w 1786 roku dokonali Michel Paccard oraz Jacques Balmat. Kolejnym kamieniem milowym było zdobycie Matterhornu w 1865 roku. 

XX wiek jest wiekiem himalaizmu. Pierwszy ośmiotysięcznik został zdobyty w 1950 roku – była to Annapurna. Trzy lata później historycznego wyczynu dokonał Edmund Hillary po raz pierwszy zdobywając najwyższą górę świata – Mount Everest. Koronę Himalajów, czyli wszystkie ośmiotysięczniki zdobył w 1986 roku Reinhold Messner, tylko nieznacznie wyprzedzając polską legendę himalaizmu – Jerzego Kukuczkę, któremu udało się to zaledwie rok później. 

Jak zacząć przygodę ze wspinaczką górską?

Jak zacząć się wspinać na łonie natury? Wspinaczkę górską zawsze warto rozpoczynać pod okiem osoby doświadczonej. Jeszcze przed wyruszeniem w góry najlepszym rozwiązaniem jest regularnie uprawiana wspinaczka ściankowa. 

Na samym początku nie będzie nam potrzebny profesjonalny sprzęt. Warto jednak wyposażyć się w dobrej jakości buty wspinaczkowe oraz wygodne, niekrępujące ruchów ubranie wspinaczkowe

Ważne jest także wybranie doświadczonego i kompetentnego instruktora.. Osoba powinna być nie tylko obyta ze wspinaniem się. Musi także posiadać specjalne uprawnienia państwowe, które umożliwiają jej prowadzenie kursów wspinaczkowych. 

Dla kogo jest wspinaczka górska?

Zasadniczo przed zdrową i będącą w dobrej kondycji osobą, która chce rozpocząć wspinanie się nie stoją żadne przeszkody. Ścianki wspinaczkowe znajdziemy w większości nie tylko tych dużych, ale także średnich miast. Poziom zaawansowania treningów można dobrać do indywidualnych możliwości. 

Wspinaczka górska jest sportem dla osób, które mogą regularnie pojawiać się w górach. Najczęściej korzystają z niej osoby zamieszkujące południe Polski, jednak dla prawdziwych pasjonatów odległość nie jest żadną przeszkodą. 

jak_zaczac_przygode_ze_wspinaczka_gorska

Wspinaczka górska dla początkujących

Czy nie mając żadnego doświadczenia można, tak po prostu, pojawić się na ściance wspinaczkowej? Oczywiście. Specjalnie przeszkoleni trenerzy są w stanie dopasować poziom trudności do zaawansowania każdej osoby, która ma chęć rozpocząć wspinanie się. 

Oczywiście wspinaczka wysokogórska, czy nawet wspinaczka skałkowa muszą być poprzedzone treningami na ściance. Już na początku możemy wybrać, czy interesuje nas tradycyjna ściana, czy raczej bouldering, który przygotowuje do wspinania się po kamieniach. Niezależnie od rodzaju i wielkości ścianki zawsze jesteśmy zabezpieczeni – czy to liną, czy to otaczającymi ją grubymi materacami. 

sprzet_do_wspinaczki_gorskiej

Sprzęt do wspinaczki górskiej

Pierwsze treningi na ściance nie obligują nas do zakupu praktycznie żadnego sprzętu. Istotne jest wygodne ubranie oraz dobre buty sportowe. W momencie, kiedy jednak wybieramy się w góry, konieczne już będzie posiadanie odpowiedniego wyposażenia. O czym mowa? 

Tak jak każdy sport wyczynowy, wspinaczka górska jest dosyć kosztowna. Na pierwszych etapach nie trzeba jednak decydować się na obciążające portfel zakupy. Jeżeli połkniemy bakcyla, inwestowanie w pasję i tak stanie się nieodłącznym elementem planowania budżetu. Dobry sprzęt to gwarancja bezpieczeństwa, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Sprawdź nasz specjalistyczny sprzęt wspinaczkowy dostępny w sklepie online.

Kurs wspinaczki górskiej

Obecnie mamy możliwość skorzystania z bardzo licznych i różnorodnych kursów wspinaczki. Na początku oczywiście najlepiej zdecydować się na kurs na panelu, czyli sztucznej ścianie. Następnym krokiem może być kurs uzupełniający, który ułatwia przejście na prawdziwe skały. 

W momencie, kiedy czujemy, że jesteśmy gotowi, warto zdecydować się na podstawowy kurs wspinaczki skalnej, który podsumuje dotychczasową wiedzę i pozwoli rozeznać się w terenie. Kursy te zazwyczaj odbywają się na skałach wapiennych oraz granitowych.

Doświadczeni we wspinaczce zawodnicy mogą wziąć udział w kursie taternickim. Podczas jego trwania wspinamy się na własnej asekuracji a po ukończeniu kursu otrzymujemy Kartę Taternika. Nie jest ona konieczna do samodzielnego wspinania się w najwyższych polskich górach, jednak z pewnością będzie miłą pamiątką i świadectwem tego, że nasza pasja została wysoko rozwinięta.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING, WSPINACZKA

Via ferrata - sprzęt i przygotowanie na szlak. Co zabrać na via ferratę?

Via ferrata - sprzęt i przygotowanie na szlak. Co zabrać na via ferratę?
WSPINACZKA

Wspinaczka ściankowa - porady, wskazówki, jak zacząć?

Wspinaczka ściankowa - porady, wskazówki, jak zacząć?
ALPINIZM, WSPINACZKA

Wspinaczka wysokogórska - jak rozpocząć przygodę z tym sportem?

Wspinaczka wysokogórska - jak rozpocząć przygodę z tym sportem?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu