WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Wspinaczka skałkowa - dla kogo, jak zacząć się wspinać?

16 June 2021

Wspinaczka skałkowa to sport, który łączy w sobie dwie wielkie pasje – miłość do gór oraz chęć wspinania się i pokonywania własnych słabości. Tego typu wspinaczkę z powodzeniem można uprawiać w naszym kraju. Jak zacząć i na co warto się przygotować? Podpowiadamy. 

Co to jest wspinaczka skałkowa?

Wspinaczka skałkowa jest odmianą tego sportu, która polega na wspinaniu się w warunkach górskich, jednak z wyłączeniem śniegu i lodu. Podczas jej uprawiania pokonujemy strome ściany skalne, na których zostały wyznaczone drogi wspinaczkowe. W miejscach, w których turystyka wspinaczkowa jest rozwinięta na jednej skale można znaleźć kilka takich dróg, które mają różne poziomy trudności. 

To połączenie sportu i rekreacji na łonie natury, które bardzo rzadko uprawiane jest samotnie. Potrzeba osoby, która będzie nas asekurować, dlatego wspinacze zazwyczaj wyruszają na trasy w zespołach – przynajmniej dwuosobowych. 

Przeczytaj także: Jak dobrać buty wspinaczkowe?

Skałki wspinaczkowe

Na skałkach wspinaczkowych raczej nie organizuje się zawodów. W tej kategorii, wspinacze konkurują ze sobą poprzez zdobywanie nowych osiągnięć i pokonywanie nowych tras. Tę samą drogę można pokonać w krótszym czasie, czy lepszym stylu niż pozostałe osoby. 

Wspinaczka górska w warunkach letnich może być uprawiana na różnych poziomach zaawansowania, ponieważ na skałkach wspinaczkowych dostępne są bardzo różne trasy. Dzięki temu możemy cały czas pogłębiać swoje umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia, przechodząc coraz trudniejsze drogi, nie zmieniając miejsca. 

Jak zacząć przygodę ze wspinaczką skałkową?

Wspinaczka skałkowa jest obecnie coraz bardziej popularnym sportem. Jak zacząć się wspinać i gdzie postawić pierwsze kroki? Niezależnie od tego jak bardzo ciągnie nas w górskie szczyty i na tatrzańskie skały, naukę zawsze najlepiej rozpocząć od treningów na panelach. 

Panel to nic innego jak tylko sztuczna ściana wspinaczkowa, na której możemy ćwiczyć swoje umiejętności praktycznie od zera. Zawsze najlepiej robić to pod opieką instruktora, który posiada odpowiednie państwowe uprawnienia. 

Na samym początku nie będzie nam potrzebny żaden profesjonalny sprzęt. Podczas pierwszych wizyt na ściance należy zaopatrzyć się przede wszystkim w wygodne buty sportowe oraz niekrępującą ruchów odzież. 

Oczywiście z czasem, kiedy nasz poziom zaawansowania wzrośnie, a my sami poczujemy, że wspinaczka wysokogórska jest już na wyciągnięcie ręki, konieczne staną się profesjonalne przyrządy wspinaczkowe. Mowa tu o takich przedmiotach jak:

Sama magnezja to specjalny proszek, który zapobiega poceniu się rąk i sprawia, że nie ślizgają się one po skałkach. 

jak_przygotowac_sie_do_wspinaczki_skalkowej

Dla kogo jest wspinaczka skałkowa?

Czy to jednak oznacza, że wspinaczki skałkowe są dostępne dla każdej osoby, która postanowi, że chce się za nie zabrać? Teoretycznie każda względnie sprawna fizycznie i zdrowa osoba może zacząć się wspinać. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to wymagający sport, który wymaga dosyć dużej siły i ogólnej kondycji fizycznej.

Wspinaczka skałkowa będzie odpowiednia dla osób, które lubią przebywać na łonie natury. Szczególnie dobrze odnajdą się w niej te osoby, które kochają górskie wycieczki i lubią regularnie doskonalić swoje umiejętności. 

Wspinaczka skałkowa dla początkujących

Wiele osób próbuje zaczynać wspinaczkę skałkową od doskonalenia swoich umiejętności kondycyjnych, czy siłowych. Oczywiście, obydwie te kwestie są niezwykle istotne, jednak warto przede wszystkim przyswoić najważniejszą umiejętność, czyli ruch w pionie. To z kolei osiągniemy wyłącznie praktykując wspinaczkę. 

Pierwsze kroki można postawić zarówno na ściance, po której wspinamy się z liną, czy na ścianie boulderowej, czyli takiej, która imituje wspinanie się po kamieniach. Zaleca się spróbować swoich umiejętności na obydwu, aby rozeznać się w tym, która powierzchnia będzie dla nas najbardziej komfortowa i satysfakcjonująca. 

Niezależnie od tego jak bardzo ciągnie nas do natury, przed wyprawą w góry zaleca się się przynajmniej kilka lekcji na panelu. Dla osób które nigdy się nie wspinały, będzie to unikalna możliwość oswojenia się z wysokością. Nawet jeżeli nigdy nie przejawiałeś lęku wysokości, przed wyruszeniem w teren sprawdź, jak czujesz się wisząc na linie wiele metrów nad ziemią. 

Oczywiście osoby, które mieszkają w terenach górzystych mogą ćwiczyć na prawdziwych naturalnych skałach, jednak warto zadbać o to, aby pierwsze kroki stawiać zawsze pod opieką osoby doświadczonej. Najlepiej takiej, która poza samymi technicznymi umiejętnościami ma także wprawę w nauczaniu. Instruktorzy wspinania się, przechodzą w Polsce państwowe kursy, które dają im uprawnienia. Zawsze weryfikuj je jeszcze zanim wyjdziesz z kimś w teren. 

Wspinaczka skałkowa w Polsce

Już podstawowa wiedza z geografii daje nam pojęcie o tym, że Polska jest krajem nizinnym. Nieprzypadkowo jednak polscy himalaiści byli swego czasu prawdziwą światową czołówką. Tatry, chociaż stosunkowo niskie, uchodzą za góry trudne, w których można doskonale szlifować swoje umiejętności. 

Taternictwo zostawmy jednak osobom doświadczonym. Swoje świeżo nabyte umiejętności można w naszym kraju sprawdzić na różnorodnych skałach. Jura Krakowsko-Częstochowska obfituje w skały kamienne. Na Dolnym Śląsku znajdziemy z kolei granity. We wszystkich rejonach skalnych znajdują się drogi wspinaczkowe o bardzo różnych poziomach zaawansowania i różnych długościach. 

Jak widać, pomimo nizinnych terenów, wspinaczka ściankowa w Polsce jest nie tylko możliwa, ale wręcz zachęcająca. Oczywiście nie trzeba ograniczać się jedynie do kraju nad Wisłą. Turystyka wspinaczkowa coraz częściej przenosi się do do innych państw, w których tereny górzyste są bardziej rozległe. Mowa tu przede wszystkim o Hiszpanii, Francji, czy nawet północnej części kontynentu afrykańskiego. 

Jeżeli chcesz rozpocząć wspinanie się po skałkach w terenie, skorzystaj z jednego z przewodników, które dostępne są w internetowych sklepach branżowych. Znajdziesz w nich wszystkie informacje na temat tego, w których miejscach w Polsce znajdują się jakie skały i gdzie warto się wspinać. 

Wspinaczka skałkowa – podsumowanie

Wspinaczka skałkowa wymaga od trenującego kondycji, siły, uporu oraz na pewnym etapie także dobrego sprzętu. Jest to jednak niezwykle rozwijająca aktywność, która łączy w sobie możliwość obcowania z przyrodą oraz ciągłe pokonywanie własnej słabości. 

Nie bez znaczenia jest fakt, że wspinając się nie rywalizujemy bezpośrednio z innymi wspinaczami. Każde wejście to nowe doświadczenie, poprawa techniki i bicie własnych rekordów. Oczywiście można porównywać swoje osiągnięcia z osiągnięciami innych, jednak wspinając się walczymy przede wszystkim ze sobą i z własnymi słabościami. 

W naszym kraju wspinanie się po skałach i górach ma bardzo bogatą i chlubną tradycję. Nie musisz jednak być Jerzym Kukuczką ani Wandą Rutkiewicz, aby rozpocząć wspinaczkę po swoich własnych skalnych trasach i z powodzeniem szlifować własne umiejętności.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING, WSPINACZKA

Via ferrata - sprzęt i przygotowanie na szlak. Co zabrać na via ferratę?

Via ferrata - sprzęt i przygotowanie na szlak. Co zabrać na via ferratę?
WSPINACZKA

Wspinaczka ściankowa - porady, wskazówki, jak zacząć?

Wspinaczka ściankowa - porady, wskazówki, jak zacząć?
ALPINIZM, WSPINACZKA

Wspinaczka wysokogórska - jak rozpocząć przygodę z tym sportem?

Wspinaczka wysokogórska - jak rozpocząć przygodę z tym sportem?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu