WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Bieganie czy rower - która forma aktywności jest lepsza

26 January 2023

Zastanawiasz się, która aktywność fizyczna jest lepsza – bieganie czy rower? Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dlaczego? Ponieważ zarówno jedna dyscyplina sportu jak i druga posiada swoje zalety i wady. To, która z nich jest korzystniejsza, jest kwestią w pełni indywidualną. Są jednak pewne czynniki, które wpływają na odbiór obu sportów. I to na nich postanowiliśmy się skupić w tym poradniku. Dowiesz się więc z niego między innymi tego, która aktywność pozwala spalić więcej kalorii, która lepiej wpływa na ogólną kondycję organizmu, która jest mniej kosztowna, która wiąże się z wyższym ryzykiem kontuzji i którą wybrać, wziąwszy pod uwagę cechy indywidualne człowieka. Zapraszamy do lektury!


Spalanie kalorii – co pozwala spalić więcej, bieganie czy rower

Osobiście nie uważamy, żeby liczba spalonych kalorii była najistotniejszą kwestią podczas wybierania, która aktywność fizyczna jest lepsza, jednak postanowiliśmy skupić się na niej w pierwszym akapicie. Dlaczego? Ponieważ jest to jedne z najczęściej zadawanych pytań. Przynajmniej jeśli chodzi o sport.

mężczyźni jadący na rowerach w kaskach

Zanim odpowiemy na pytanie: co pozwoli nam spalić więcej kalorii, przybliżymy nieco zagadnienie spalania kalorii. Otóż, liczba spalonych kalorii zależna jest w dużej mierze od prędkości poruszania się, ukształtowania terenu a także wagi biegacza/biegaczki i rowerzysty/rowerzystki, jego/jej wzrostu oraz wieku. Wymagając konkretnych wartości, należy jednak uzupełnić dane. Jako, że postanowiliśmy tutaj porównać ze sobą dwa rodzaje aktywności, postanowiliśmy posłużyć się przykładem. Będzie nim mężczyzna o wadze 80 kg, uprawiający każdą dyscyplinę sportową po 30 minut. Biegając w tempie niskim, czyli około 8 km/h, spali on 336 kcal, podczas gdy średnie tempo biegu, czyli 11 km/h, oznacza już 462 kcal a wysokie tempo, czyli 13 km/h aż 567 kcal. Jadąc na rowerze w niskim tempie, około 17 km/h, ten sam mężczyzna spali ok. 252 kcal, w tempie średnim, czyli około 21 km/h, będzie to już 336 kcal, natomiast jadąc w wysokim tempie, około 24 km/h otrzyma wynik aż 420 kcal. Jak widać wyraźnie, porównując oba rodzaje aktywności fizycznej, jeśli chodzi o spalanie, zdecydowanie wygrywa tutaj bieganie.

Jazda na rowerze czy bieganie – która aktywność jest lepsza na odchudzanie

Bieganie i jazda na rowerze zaliczane są do ćwiczeń aerobowych. Oznacza to, że stanowią skuteczny sposób na spalanie tkanki tłuszczowej. Jak wykazaliśmy w poprzednim akapicie, bieganie może spalać znacznie więcej kalorii niż rower. Nie oznacza to jednak, że tak jest zawsze. Można bowiem szybko jeździć na rowerze i nie mieć na tyle wysokiego poziomu wydolności, żeby biegać w tempie wysokim przez tyle samo czasu. Podobnie, można biegać szybko, ale nie móc przez taki sam czas pokonać trasy na rowerze w wysokim tempie, na przykład z powodu niższej siły mięśniowej. Jeśli więc chcesz zrzucić kilogramy, sprawdź czy łatwiej Ci poruszać się w średnim tempie na nogach czy na rowerze i wybierz aktywność, która zagwarantuje Ci tym samym wyższe spalanie.

Przeczytaj także: Najlepsze aplikacje do biegania

Która forma aktywności lepiej wzmacnia mięśnie?

Zarówno jedna jak i druga aktywność pozwala wzmocnić mięśnie nóg, choć żadna z nich nie będzie tak skuteczna jak klasyczny trening siłowy na siłowni. Niemniej jednak, jazda na rowerze korzystniej działa na budowanie masy i siły mięśniowej w kończynach dolnych. Świetnie działa zarówno na mięśnie łydek jak i ud. Jednak angażuje głównie do pracy mięśnie nóg, w przeciwieństwie do poruszania się biegiem, podczas którego mocniej pracują także mięśnie pośladków i tak zwany core. Ponadto biegacze angażują mięśnie klatki piersiowej, barków i brzucha, dzięki czemu modelowaniu poddawana jest cała sylwetka.

kobieta i mężczyzna jadący na rowerach w terenie

Układ krążenia – czy korzystniej jest jeździć na rowerze czy uprawiać jogging

Obie porównywane przez nas dyscypliny sportowe należą do grupy cardio. Oznacza to, że stanowią wspaniałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na podniesieniu poziomu swojej wydolności. Wspomagają pracę układu sercowo-naczyniowego, regularnie uprawiane obniżają tętno spoczynkowe a także ciśnienie tętnicze, przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka występowania wielu chorób układu krążenia i tym samym w dużym stopniu zapobiegają śmierci, spowodowanej problemami z sercem i wspomnianymi układami.

Przeczytaj także: Bieganie na bieżni dla początkujących

Kości i stawy – który sport bardziej obciąża układ kostno-stawowy

Bieg to aktywność, która wymaga mechanicznego obciążenia szkieletu. Nie brzmi to zbyt pozytywnie, jednak wspomniane obciążenie stymuluje zarówno przebudowę kości jak i ich tworzenie. Jest więc sposobem na uzyskanie silniejszych i mocniejszych kości. W przeciwieństwie do jazdy na rowerze, która nie jest ćwiczeniem obciążającym. Rower jest jednak znacznie mniej obciążający dla stawów. Biegi stanowią bowiem silne zagrożenie dla stawów kolanowych i skokowo-goleniowych. Jeżeli więc cierpisz na jakiekolwiek problemy ze stawami, postaw na rower.

Ryzyko kontuzji – co jest mniej bezpieczne, bieganie czy jazda na rowerze

Według badań przeprowadzonych na grupie badawczej, składającej się z biegaczy i rowerzystów, biegi oznaczają dla organizmu wyższe ryzyko kontuzji. Biegacze są bowiem bardziej narażeni na uszkodzenia mięśni, bóle mięśniowe a także stany zapalne. Na tysiąc godzin biegania, doświadcza się średnio około 11 kontuzji. Tyle samo godzin spędzonych na jeździe na rowerze, skutkuje jedynie 6 urazami. Do najczęściej występujących wśród biegaczy urazów należą te, które dotyczą kolan, stóp oraz ścięgien Achillesa. W przypadku kontuzji rowerowych, możemy wspomnieć o tych, które dotyczą pleców, szyi, kolan, stóp, nadgarstków. Wymienione urazy wynikają jednak jedynie z przeciążenia. Nie można tutaj zapomnieć o fakcie, że upadek podczas uprawiania obu dyscyplin sportowych także może skutkować poważnymi ubytkami na zdrowiu. W przypadku wypadku rowerowego, konsekwencje są najczęściej znacznie poważniejsze niż w przypadku przewrócenia się w trakcie biegu.

Przyjemność – czy w przypadku jazdy na rowerze jest większa niż podczas biegania

W starciu bieganie kontra jazda na rowerze, pod względem przyjemności zazwyczaj wygrywa rower. W przypadku biegania jest co prawda mnóstwo satysfakcji, która wynika m.in. z przełamywania własnych barier, jednak na rowerze można jeździć w zasadzie przez cały dzień, co pozwala nam podziwiać wspaniałe widoki i zwiedzać ciekawe miejsca. Przyjemnie jest biegać i jeździć na rowerze, jednak kolarstwo pozwala na zwiedzanie większej części terenu. Wycieczka rowerowa może trwać bardzo długo, ponieważ zawsze można po prostu zwolnić tempo. Podczas biegu również można zmniejszyć tempo, jednak w pewnym momencie stanie się on chodem, co zmieni charakter aktywności.

kobieta i mężczyzna biegnący w kamizelkach do biegania

Korzyści i zagrożenia – plusy i minusy treningów biegowych i jazdy na rowerze

Jazda rowerem i biegi należą do ćwiczeń wytrzymałościowych. Pozwalają na wzmocnienie ogólnej kondycji fizycznej człowieka. Wzmacniają masę mięśniową, choć jogging angażuje zdecydowanie większą liczbę mięśni, dzięki czemu świetnie kształtuje on całą sylwetkę a nie tak jak w przypadku jazdy na rowerze, same kończyny dolne. Trenowanie obu dyscyplin sportowych po 3-4 razy w tygodniu po minimum 40 minut, pozwala na szybką utratę zbędnych kilogramów. Jako ćwiczenia kardio, wspierają one pracę serca i całego układu krwionośnego. Zwiększają także pojemność płuc i wspomagają pracę układu oddechowego. Biegi można jednak uprawiać o każdej porze roku. Te zimowe świetnie wpływają bowiem na odporność organizmu. Jazda na rowerze zimą jest utrudniona i wymaga naprawdę dobrego sprzętu, który poradzi sobie na śniegu a także wysokiej jakości odzieży sportowej, która zapewni odpowiedni komfort termiczny. Bieganie mocniej obciąża jednak stawy i wiąże się z wyższym ryzykiem kontuzji przeciążeniowych.

Przeczytaj także: Bieganie po schodach – efekty i zalety treningu

Rower czy bieganie – którą aktywność fizyczną zacząć uprawiać

Wady i zalety obu aktywności opisaliśmy po krótce w powyższym akapicie. W tym polecimy Ci, co możesz ćwiczyć, jeśli zależy Ci na konkretnych czynnikach. Jeżeli więc chcesz:

  • zrzucić tłuszczyk w szybszym tempie, postaw na biegi. Spalają one więcej kalorii. Jeśli jednak borykasz się z dużą nadwagą, wybierz jazdę na rowerze. Będzie bezpieczniejsza dla Twoich stawów;
  • wyrzeźbić nie tylko nogi, ale i całą sylwetkę, biegi będą dla Ciebie korzystniejsze;
  • zaoszczędzić na sprzęcie, postaw na biegi. Wiążą się one ze zdecydowanie mniejszymi kosztami. Wystarczy mieć odpowiednie buty i jakikolwiek strój sportowy i można śmiało ruszać na trening. Do jazdy na rowerze nie tylko są potrzebne specjalne umiejętności ruchowe, ale także kosztowny sprzęt. Nawet najprostszy rower kosztuje sporo, a dodać do tego trzeba jeszcze odzież oraz kask. Dobry rower wiąże się natomiast z naprawdę wysokimi kosztami. Dobre buty do biegania oczywiście także, jednak nawet nie ma co porównywać tutaj obu kwot. Pod względem wydatków, jazda na rowerze jest znacznie bardziej obciążająca.

Zarówno bieganie, jazda na rowerku stacjonarnym jak i na rowerze pozwalają poprawić ogólną kondycję fizyczną i psychiczną człowieka, dlatego zachęcamy do uprawianiu ich bez względu na to, jaki będzie Twój wybór.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE

Bieganie na czczo czy po śniadaniu - który trening jest lepszy?

Bieganie na czczo czy po śniadaniu - który trening jest lepszy?
BIEGANIE

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?
BIEGANIE

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu