Bieganie to dyscyplina sportowa, która z pozoru nie wydaje się niczym skomplikowanym. Nie ma w niej bowiem sztywno ustalonych zasad, jak w przypadku innych dziedzin indywidualnych lub grupowych. Jednak bieganie to umiejętność, która wymaga opanowania pewnych technik, które umożliwią poprawne praktykowanie tej aktywności fizycznej. Wpłynie to przede wszystkim na zminimalizowanie ryzyka kontuzji oraz poprawi skuteczność treningów. Wiedza o tym, jak biegać efektywniej, ma bezpośrednie przełożenie na postępy biegacza oraz jego stan zdrowia i ogólne samopoczucie. Zatem jak biegać, aby było to bezpieczne i przynosiło oczekiwane rezultaty? Na co warto zwrócić uwagę w trakcie treningów?
Chcąc dowiedzieć się, jak biegać efektywniej i sukcesywnie podnosić swoje kompetencje w tej dziedzinie, warto na samym początku zaznajomić się z korzyściami, które płyną z uprawiania tego rodzaju sportu. Regularne bieganie niesie za sobą szereg pozytywnych rezultatów, które dobroczynnie wpływają na zdrowie i samopoczucie biegacza. Jednak trudno jednoznacznie stwierdzić, na jakie procesy organizmu oddziałuje w największej mierze. Wpływ biegania na życie i funkcjonowanie człowieka jest niezwykle złożony i wielowymiarowy.
Do głównych korzyści płynących z regularnego uprawiania tej aktywności fizycznej, należy m.in.:
Liczne badania wykazały, że dobowy szczyt formy najczęściej osiągany jest pomiędzy godziną 16 a 19. Oznacza to, że ten przedział czasowy może okazać się także najlepszą porą treningową. Poziom energii w organizmie osiąga wówczas swoją kulminację, aby zaraz potem przygotować się do fazy wieczornej, czyli tzw. wyciszenia.
Zdarza się, że biegacze, którzy uprawiają ten sport wyłącznie rekreacyjnie, bardzo często zmieniają swoje pory treningowe. Niekiedy aktywność fizyczna znajduje się w przerwie między obowiązkami domowymi i służbowymi. Oczywiście zdecydowanie lepiej jest wykonać trening w pośpiechu, niż nie wykonać go wcale, jednak z pewnością nie przekłada się on na efektywność biegającego.
Niezwykle popularną porą dnia wybieraną przez biegaczy są poranki. Wiele osób decyduje się na aktywność w takich godzinach, gdyż jest to jedyny czas w ciągu dnia, który mogą wygospodarować na ćwiczenia fizyczne. Jest to jednak pora dnia, w której najtrudniej jest zadbać o regularność treningu. Zdarza się, że zmęczenie przegrywa z motywacją do ćwiczeń, zwłaszcza przy wymagających warunkach atmosferycznych panujących na zewnątrz.
Właśnie dlatego kluczowe jest zrozumienie, że pora dnia powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i preferencji każdego biegacza. Nałożenie sztywnych norm w kontekście pór treningowych, nie będzie skutkować najlepszymi rezultatami. Dlatego, zamiast sugerować się tzw. golden hour, warto przetestować praktykowanie joggingu o różnych porach, wybierając najdogodniejszą dla siebie.
Spora ilość biegaczy skarży się na odczuwalne spadki energii w trakcie biegu, a nawet jeszcze przed jego rozpoczęciem. Niejednokrotnie przyczyną tych deficytów jest niewłaściwa dieta. Największym wrogiem zdrowego stylu życia są produkty wysoko przetworzone. Są one bardzo kaloryczne, jednak prawie całkowicie pozbawione są składników odżywczych. Dlatego, aby dowiedzieć się, jak biegać efektywniej, warto uważnie przyjrzeć się aspektowi spożywanych posiłków. Niebagatelną rolę odgrywa w tym procesie ich regularność. Nie jest bowiem prawdą, że trzymanie dyscypliny w kontekście jadłospisu, jest zadaniem wyłącznie profesjonalnych sportowców.
Przeczytaj także: Ile razy w tygodniu biegać? Jak ułożyć plan treningowy?
Chcąc poprawić wydolność oraz podnieść poziom energetyczny w trakcie biegów, świetnym rozwiązaniem będzie wzbogacenie codziennej diety o bogatą porcję warzyw, owoców oraz produktów pełnoziarnistych. Ponadto istotne jest uzupełnienie zapotrzebowania energetycznego tuż przed samym joggingiem. Najlepiej spożyć banana, żel energetyczny lub batonik zbożowy, na ok. 30 minut przed wyruszeniem w teren. Tego typu produkty dostarczą biegaczowi energii, nie obciążając nadmiernie żołądka. Nie należy zapominać także o wodzie lub napoju izotonicznym, zwłaszcza przy wysokich temperaturach.
Chcąc dowiedzieć się, jak biegać poprawnie i robić regularne postępy, na samym początku należy skupić się na wypracowaniu poprawnej techniki biegowej. Jest to fundamentalna kwestia, która determinuje rezultaty osiągane w tej dyscyplinie sportowej. Zaznajomienie się z poprawną techniką, jest powinnością nie tylko profesjonalnych biegaczy, ale również amatorów. Nieprawidłowe schematy ruchowe, które utrwalane są w trakcie regularnych treningów, mogą w przyszłości skutkować pojawianiem się kontuzji oraz przewlekłych urazów. Natomiast wiedza o tym, jak biegać, aby prawidłowo ustawiać ciało, zapewnia szybszy, dynamiczniejszy i bardziej ekonomiczny bieg.
Do podstawowych zasad prawidłowej techniki biegowej należy m.in.:
Szukając informacji o tym, jak biegać, aby nie obciążać nadmiernie organizmu, z pewnością każdy biegacz natknął się na pojęcie regeneracji po treningowej. Odpowiednia regeneracja po intensywnej aktywności fizycznej składa się z kilku podstawowych elementów. Jednak wstępem do niej powinien być sposób zakończenia joggingu. Zaleca się, aby towarzyszył temu ok. 10-minutowy trucht, nazywany potocznie schłodzeniem organizmu. Zapewni to właściwy odpoczynek dla mięśni i przyspieszy metabolizm wytwarzanego kwasu mlekowego. Rekomendowane jest, aby następnie poświęcić kilka minut na podstawowe ćwiczenia rozciągające, które zmniejszają ryzyko kontuzji i urazów.
Do pozostałych elementów regeneracji po bieganiu należy m.in.:
Niedocenianą i często pomijaną zasadą na to, jak biegać efektywniej, jest stopniowe wprowadzanie kolejnych rozszerzeń treningowych. Próba szybkiego dochodzenia do wysokiej sprawności, bez zastosowania pewnych środków ostrożności, może w konsekwencji doprowadzić do kontuzji lub urazu. Wówczas zarówno początkujący, jak i zaawansowany biegacz, nie będzie w stanie w pełni rozwijać swojego potencjału, gdyż dokuczliwa kontuzja uniemożliwi realizowanie trudniejszych jednostek treningowych.
Dlatego osobom, które na co dzień są mało ruchliwe, a jogging jest ich jedyną formą aktywności fizycznej w ciągu dnia, zaleca się rozpoczynanie treningów od marszobiegów. Wraz ze wzrostem regularności w bieganiu oraz przystosowaniem ciała do wzmożonego wysiłku, można stopniowo zwiększać środki treningowe. Najlepiej jest wydłużać czas biegu, a potem zwiększać dystanse. Akcenty szybkościowe powinny być wdrażane z ogromną uważnością – nie częściej niż raz w tygodniu.
Najistotniejszym elementem, który jest podstawą wiedzy o tym, jak biegać efektywniej, jest budowanie bazy wytrzymałościowej biegacza. Natomiast na późniejszych etapach można zadbać o doskonalenie formy i koncentrację na wynikach. Takie podejście umożliwia biegaczowi cieszenie się aktywnością fizyczną, bez obawy o kontuzje czy urazy.
Wiele początkujących sportowców zapomina, jak istotna jest odpowiednia odzież treningowa. Dostosowanie ubrań wykonanych z elastycznego i oddychającego materiału, jest istotną częścią składową nauki o tym, jak biegać efektywniej.
Odpowiedni strój sportowy powinien zapewniać swobodę ruchów, nie ograniczając ich w żadnym stopniu. Ważne jest także uczucie wygody, które zapewnia profesjonalnie odszyta odzież. Tradycyjne szycie może powodować odparzenia lub otarcia, w wyniku zastosowania nieprawidłowych szwów. Dlatego chcąc cieszyć się pełną wygodą podczas treningu, warto zainwestować w bezszwowy, przylegający do ciała set, wykonany z materiału odprowadzającego wilgoć.
Przeczytaj także: Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?
Jednak poza właściwą odzieżą sportową, niezwykle istotne są buty do biegania. To dzięki nim, sportowiec może bezpiecznie i wygodnie pokonywać długie dystanse w terenie lub na bieżni.
Do podstawowych kryteriów wyboru profesjonalnych butów do biegania należą m.in.:
Aby dowiedzieć się, jak biegać poprawnie, warto zaznajomić się także z klasycznymi błędami niedoświadczonych sportowców. To pozwoli ustalić, czy obecnie praktykowana technika biegowa jest poprawna, a także skorygować swoje indywidualne niedociągnięcia. Ponadto uwrażliwienie na tego rodzaju nieprawidłowości, pozwoli unikać ich w przyszłości oraz czerpać prawdziwą przyjemność z biegania.
Do najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących biegaczy, należy m.in.:
Jeśli jesteś fanem biegania i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się buty do biegania, bielizna termoaktywna, akcesoria oraz wiele innych ciekawych produktów.