WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Odblaski i lampki do biegania - bezpieczny trening po zmroku

26 listopad 2018
#PORADY
#SPRZĘT

Coraz krótsze dni sprawiły, że nasze popołudniowe treningi zamieniły się w wieczorne bieganie. Ścieżki za dnia wydają się nie mieć przed nami tajemnic i każdy krok stawiamy pewnie… Sytuacja zmienia się wraz z upływem dnia. Dlatego temat bezpiecznego biegania po zmroku, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, powinien być równie często poruszany, jak chociażby prawidłowy dobór butów.


Co nam po obuwiu, jeśli nasze zdrowie nie jest chronione komplementarnie? Z pomocą przychodzą odblaski oraz lampki do biegania – zobacz, jakie sprawdzą się podczas Twojego treningu!

Jesień i zima to trudny okres w kalendarzu biegaczy. Niesprzyjająca aura daje się we znaki i utrudnia wykonanie założonego treningu, a wszechobecna ciemność i mgła nie nastrajają pozytywnie. Dotychczas kilka razy zdarzyło mi się, że podczas wieczornych biegów włączałem ciągłe podświetlenie tarczy zegarka, tylko po to, aby być widocznym dla innych uczestników ścieżek biegowo-rowerowych. To wynik braku jakichkolwiek odblasków w ubraniach letnich, które jeszcze do niedawna można było z powodzeniem nosić. Jednak była to raczej marna próba zabezpieczenia, gdyż zegarek jest ustawiony w boczną stronę i daje niewiele światła. Jak uniknąć takich sytuacji? Poznaj sposoby na niezawodną ochronę po zmroku!

Odzież do biegania z odblaskami

     Odblaski to niezastąpiony element w stroju biegacza, który zapewnia bezpieczeństwo nawet w trudnych warunkach pogodowych. Większość ubrań posiada standardowe elementy odbijające światło nawet ze 100 metrów, a są nimi logo producenta, srebrne pasy oraz wstawki na rękawach bluz i kurtek oraz na nogawkach spodni. Takie zabezpieczenia są niezbędnym minimum do tego, aby mówić o podstawowej ochronie w słabym oświetleniu. A co możesz zrobić jeśli podstawa to za mało?

Fot 1. Materiał własny | Odzież do biegania nocą: kamizelka Kalenji Run Warm+, bluza Kalenji Run Warm Night, kurtka Kalenji Run Rain

W Decathlon możesz zauważyć kolekcje, które są w przede wszystkim dedykowane do biegania po zmroku. Mają najwięcej nadruków zapewniających widoczność. Takim produktem jest męska kamizelka Kalenji Run Warm+, która świetnie dogrzewa korpus, a pikowany materiał chroni przed wiatrem i jest w całości pokryty odblaskami. W moim przypadku kamizelka jest najczęściej wybieranym okryciem wierzchnim w okresie przejściowym oraz zimą podczas lepszej pogody. Damska bluza Kalenji Run Warm Night oraz kurtka Kalenji Run Rain również posiadają dodatkowe elementy odblaskowe rozświetlające mrok.

Bluza posiada nadruki na rękawach w taki sposób, aby były widoczne zarówno z przodu jak i z tyłu. Kurtka natomiast jest pokryta prawie w całości odblaskami, tylko niewielka część paneli bocznych i wewnętrznej części rękawów nie odbija światła. Niezbędnym elementem stroju każdego biegacza są również akcesoria odzieżowe, dedykowane bieganiu w nocy, takie jak: opaska na głowę Kalenji By Night, czapka Kalenji  oraz rękawiczki Kalenji Evolutiv By Night. Z takim asortymentem zostaniesz zauważony z daleka, co znacznie wpłynie na Twoje bezpieczeństwo podczas treningu.

Fot 2. Materiał własny | Opaska z odblaskami Kalenji By Night

Osoby biegające poza terenem zabudowanym powinny w szczególności wyposażyć się w tego rodzaju odzież i dodatki. W Polsce istnieje zapis w prawie o ruchu drogowym, który mówi, że osoba piesza poruszająca się poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana do używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Pamiętaj, że biegając po miejskich parkach i chodnikach, równie dobrze jest być widocznym dla innych. Podczas złej pogody i w niedoświetlonych częściach miast odblaski mogą okazać się równie niezbędne, co poza terenem zabudowanym.

Akcesoria odblaskowe do biegania

     Jeśli masz już skompletowany strój na jesienna szarugę, ale Twojej uwadze umknęły odblaski, to nic straconego! Akcesoria do biegania pozwolą Ci cieszyć się treningiem o każdej porze. Najbardziej popularnym z gadżetów zapewniających bezpieczeństwo jest odblaskowa opaska do biegania Kalenji, którą możesz zaczepić na ramieniu. Jej kompaktowe rozmiary pozwolą Ci zabrać ją ze sobą wszędzie. Ja zawsze mam ją w torbie treningowej, jest idealna na spontaniczne truchtanie, szczególnie gdy wyjeżdżam poza miasto.

Fot 3. Materiał własny | Opaska odblaskowa na ramię Kalenji

Kolejnym wyposażeniem dbającym o Twoje bezpieczeństwo jest lampka do biegania. W zależności od Twoich potrzeb, możesz znaleźć małą migającą lampkę Kalenji z zaczepem pozwalającym przypiąć ją do każdego elementu odzieży. Jest szczególnie polecana z wyżej wymienionymi opaskami i czapkami z serii By Night, które mają specjalną pętlę na lampkę. Lampka ta świeci czerwonym światłem i zapewnia widoczność ze 100 metrów. W moim przypadku, ta mała lampeczka sprawdza się świetnie. Mam ją na stałe przypiętą do czapki. Ponadto, może być idealna dla Twojego czworonożnego przyjaciela – w łatwy sposób przypniesz ją do obroży lub szelek psa.

Podobnym źródłem światła jest mrugająca lampka Kalenji, mocowana na ramieniu za pomocą elastycznego pasa. Ten funkcjonalny dodatek reaguje na wstrząsy i podczas każdego kroku świeci czerwonym światłem, nie posiada baterii ani akumulatora, a jej żywotność to około 10 000 km. Świeci mocniej niż mała lampeczka za sprawą czterech świateł i w łatwy sposób można ją przepiąć na inną część Twojego ubrania.

Fot 4. Materiał własny | Lampki do biegania Decathlon: migająca lampka Kalenji, mrugająca lampka Kalenji

Najbardziej efektowne i efektywne są natomiast lampki z serii Run Light. Są mocowane do klatki piersiowej za pomocą elastycznych pasów, zasilane bateriami lub akumulatorem. Wiązka światła oświetli przed Tobą drogę do 20 metrów i zapewni Ci pewność stawianych kroków w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych. Jako że wywodzę się z biegania na bieżni, miałem do tej pory mało okazji, aby wykorzystywać sprzęt, który na pierwszy rzut oka wydaje się być typowo trailowy. Nic jednak bardziej mylnego, ponieważ ja swoją lampkę Run Light wykorzystywałem do biegania w mieście, no może nie całkiem. Do tej pory, jak tylko się ściemniło, nie zapuszczałem się do Lasu Bielańskiego, po którym najczęściej biegam. Niby ścieżki znam, są szerokie, ale widmo kontuzji szybko mnie zniechęcało. Odkąd mam lampkę, latam po lesie jak świetlik i, co najważniejsze, nie muszę rezygnować z treningu po miękkiej nawierzchni z powodu braku słońca.

Odblaski do biegania Decathlon pozwolą Ci na uprawianie wszystkich aktywności fizycznych na zewnątrz, bez obaw o bezpieczeństwo swoje i innych. Ja już mam skompletowany swój strój “do zadań specjalnych”, teraz Twoja kolej! Możliwości masz wiele i tylko od Ciebie zależy jak będzie wyglądać Twoja ochrona w drodze po sukces biegowy. Biegaczu, świeć przykładem i daj się zauważyć! 🙂

Autor: Marek Dac

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, FIZJOTERAPIA

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?
BIEGANIE

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?
BIEGANIE

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu