WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Bieganie w nocy: jak być widocznym podczas biegania po zmroku?

03 grudzień 2020
#PORADY

Przygotowanie do biegania nocą różni się od zwykłego wyposażenia biegacza. Jeśli chcemy biegać po zmroku, musimy mieć odpowiednie oświetlenie (latarki, czołówki) oraz odblaski bądź odzieży, które już jest w nie wyposażona. Zwiększenie swojej widoczność na drodze gwarantuje nam bezpieczeństwo. Nie tylko inni mogą nas w porę dostrzec, ale i my możemy zobaczyć wszystkie przeszkody ukryte w ciemności.


Bieganie zimą to głównie bieganie po ciemku – na co uważać?

Nie będę odkrywczy stwierdzając, że gdy chowa się słońce, to na dworze robi się ciemno. Okres jesienno-zimowy to czas kiedy jasnymi, słonecznymi promieniami cieszymy się dość krótko. Myślę, że wielu z nas przerabiało sytuację, gdy jadąc rano do pracy było jeszcze ciemno, a wracając… też było już ciemno. Bieganie po zmroku rodzi wiele niebezpieczeństw. Zwłaszcza jeżeli biegamy na mało uczęszczanych trasach, które są słabo oświetlone  (o ile w ogóle są oświetlone). 

Fani aktywności, jaką jest bieganie, często uprawiają ją przez cały rok bez względu na pogodę czy niepogodę, więc szybciej zapadający zmrok nie powinien być dla nich problemem jeśli dobrze się do tego przygotują. Zabłyśnij na biegowej trasie i zadbaj o swoją widoczność. Pokonaj ciemności i ciesz się kolejnymi biegowymi  kilometrami wraz z naszymi akcesoriami, takimi jak czołówki, lampki, odblaski do biegania.

Odblaski dla biegaczy gwarantują widoczność na drodze

Kolekcja biegowa dostępna w sieci Decathlon posiada jeden niewątpliwy plus – strefy odblaskowe. Odblaski te nie są stworzone raczej po to, abyśmy błyszczeli na weekendowej potańcówce w klubie. Stworzone są po to, by zwiększyć naszą widoczność, a co za tym idzie bezpieczeństwo na biegowych trasach po zmroku, gdzie ciężko wypatrzeć biegacza (zwłaszcza zamaskowanego w ciemną kolorystykę garderoby biegowej).

Chcesz zabłysnąć na trasie bardziej i być widoczna (akurat opcja dla kobiet) na biegowej trasie i błyszczeć niczym najjaśniejsza lampka na świątecznym drzewku? Sprawdź kolekcję odzieży by night która zwiększy Twoją widoczność: kurtkę do biegania run rain, która ponadto uchroni Cię przed wiatrem i opadami oraz legginsy damskie run które zapewnią komfort i ochronę przed zimnem. Aby zapewnić sobie dodatkowy element , dzięki któremu łatwiej będzie Cię zauważyć skorzystaj z opaski odblaskowej do biegania na ramię. Pamiętaj, wybierając ofertę z produktów biegowych marek Decathlon robisz pierwszy krok, żeby dać się zauważyć innym po zmroku.

Lampki biegowe ułatwiają bieganie po ciemku

Kolejne akcesoria dzięki czemu z łatwością ominie Cię rower lub samochód bo będzie Cię widział już z daleka to lampki biegowe. Lampka do biegania Kiprun jest łatwa do zamontowania  (możesz ją zamontować na odzieży biegowej czy czapce do biegania) i znacząco wpływa na widoczność, dzięki niej możesz być widoczny dla kierowców z odległości 100 metrów. Lampka wyposażona jest w baterię, która wytrzymuje do 9 godzin w trybie stałym lub do 22 godzin w trybie migającym – policzyłeś na ile biegowych kilometrów Ci wystarczy?

Kolejna lampka do biegania – motion light powstała w zgodzie z ekologią. Chcemy zadbać nie tylko o Twoją kondycję, ale przejmujemy się również kondycją naszej planety. Lampka ta nie potrzebuje baterii czy akumulatora, żeby być przydatna w użytkowaniu, ale …Twojego ruchu. Zasada jest prosta: Ty się ruszasz, a migające diody LED się zapalają i nagle widać Cię w nocy. 

Według testów w laboratorium lampka będzie Ci służyć naprawdę długo- wystarczy na aż 10 tysięcy biegowych kilometrów. Naprawdę sporo. Nie przebiegłem z nią jeszcze takiego dystansu, także nie potwierdzam. Zjada Cię ciekawość, czy ta lampka faktycznie będzie działać tyle czasu? Jest tylko jeden sposób, żeby się przekonać – sprawdź to na swoich biegowych, nieoświetlonych ścieżkach.

Czołówki biegowe – przydatne akcesorium do biegania nocą

Wcześniejsze akcesoria miały za zadanie zwiększyć Twoją widoczność podczas aktywności biegowej. Czołówki biegowe zostały stworzone po to, żeby oświetlić Ci drogę. Dzięki temu nie będziesz musiał zastanawiać się, czy lepiej biegać rano czy wieczorem – będziesz w pełni gotowy na wszystkie niedogodności biegania w nocy.

Czołówki są przydatne zwłaszcza podczas biegu w parku czy lesie, gdzie możesz natrafić na niespodziewane przeszkody typu korzeń, kamień czy gałąź co znacząco zwiększa ryzyko kontuzji. Czołówki biegowe różnią się między sobą trybami oświetlenia, czasem działania, czy sposobem ładowania akumulatora.

Jaką czołówkę do biegania nocą wybrać?

Czołówka do biegania onnight 210 jest bardzo pomocna do oświetlania trasy podczas biegu i dzięki niej nie powinieneś zabłądzić w najciemniejszym lesie (przynajmniej mam taką nadzieję). Czołówka posiada 2 tryby oświetlenia (45 i 100 lumenów – im większa liczba lumenów, tym mocniejsze oświetlenie) i działa na baterię (nawet do 30 godzin). Posiada 3 tryby oświetlenia: mocny, ekonomiczny i pulsacyjny. Jest bardzo łatwa w użytkowaniu ( tryby światła przełączamy przyciskiem, a wiązkę światła można dowolnie regulować) oraz stabilnie trzyma się na głowie dzięki paskowi na głowę. Ta podstawowa wersja popularnej czołówki skutecznie pozwalała mi oświetlić biegowe ścieżki gdy wybiegałem z oświetlonego parku. Chcesz dowiedzieć się o niej więcej? Sprawdź wcześniejszy test tej lampki czołowej i nie rezygnuj z biegania tylko dlatego, że jest ciemno.

Czołówka do biegania onnight 710 to lampka z większą mocą oświetlenia (do nawet 300 lumenów) posiadająca 4 tryby oświetlenia: biwakowy (czerwona lampka, która nie oślepia innych),ekonomiczny, mocny i pulsacyjny. W odróżnieniu od wcześniejszej czołówki akumulator ładowany jest przez kabel micro – usb a żywotność baterii wynosi od 3 do 12 godzin i zależny jest od trybu oświetlenia. Może to być plusem i minusem gdyż podczas na przykład górskiego biegu nie zawsze mamy możliwość naładować baterię. Czołówka pokazuje nam na bieżąco wskaźnik żywotności baterii. 

Testowałem tę czołówke podczas nocnego marszo-biegu po górach i naprawdę znacząco zwiększała widoczność trasy. Tryby oświetlenia zmieniamy pokrętłem, i jeśli mam mówić o jakiś minusach to zdarzały się sporadyczne reklamację, że pokrętło się psuło. Jednak czołówka ta naprawdę solidnie oświetla nam naszą biegową trasę i powinna znaleźć się w ekwipunku biegacza uprawiającego tą aktywność po zmroku.

Zwiększanie widoczności biegacza na drodze to podstawa!

Jak widzisz istnieje wiele elementów które zwiększa Twoją widoczność i bezpieczeństwo na biegowych ścieżkach. Elementy odblaskowe na naszej biegowej odzieży, łatwe do zamontowania lampki czy czołówki biegowe. Do tego odpowiedni strój do biegania zimą, bo właśnie w tym okresie prawie cały czas jest ciemno.

Zadbaj o swoją widoczność i ciesz się z bezpiecznego biegania nawet gdy jest ciemno.

Powodzenia na biegowych ścieżkach! 

Tomasz Żmudzki Decathlon Kartuska
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Kartuska w Gdańsku – chętnie podpowiem nie tylko na temat sprzętu biegowego, ale również doradzę nieco w kwestii treningu. Jestem wielokrotnym finalistą Mistrzostw Polski w chodzie sportowym na różnych dystansach i w różnych kategoriach wiekowych (miejsca 5-8). Za swój największy sukces uważam uzyskanie minima na Mistrzostwa Europy Juniorów na dystansie 10 km w 2009 roku. Możesz również skontaktować się ze mną mailowo: tomasz.zmudzki@decathlon.com. Do zobaczenia na zawodach biegowych!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Kartuska w Gdańsku – chętnie podpowiem nie tylko na temat sprzętu biegowego, ale również doradzę nieco w kwestii treningu. Jestem wielokrotnym finalistą Mistrzostw Polski w chodzie sportowym na różnych dystansach i w różnych kategoriach wiekowych (miejsca 5-8). Za swój największy sukces uważam uzyskanie minima na Mistrzostwa Europy Juniorów na dystansie 10 km w 2009 roku. Możesz również skontaktować się ze mną mailowo: tomasz.zmudzki@decathlon.com. Do zobaczenia na zawodach biegowych!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?
BIEGANIE

Bieganie a oddychanie. Jak oddychać przy bieganiu?

Bieganie a oddychanie. Jak oddychać przy bieganiu?
BIEGANIE

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu