WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Zegarek biegowy. Jaki zegarek do biegania wybrać?

17 sierpień 2020

Aby poprawić swoje wyniki i wyeliminować błędy podczas treningu, musimy przeanalizować cały jego przebieg. Pomoże nam w tym zegarek do biegania. Zegarki biegowe z podstawowymi funkcjami analizują tętno biegacza, jego czas i liczbę spalonych kalorii. Zegarki biegowe dla zaawansowanych to modele, które można nosić całą dobę. Podczas snu mierzą jego fazy i jakość. Można powiedzieć, że taki zegarek biegowy wie o naszym organizmie więcej niż my sami. Jaki zegarek do biegania wybrać?


Jak wybrać dobry zegarek do biegania?

Zegarki biegowe można podzielić na te posiadające podstawowe oraz zaawansowane funkcje. Zegarki z funkcjami podstawowymi polecane są dla początkujących biegaczy. Można je zakładać tylko na trening, aby sprawdzić jakie mieliśmy tętno, w jakim czasie przebiegliśmy dany dystans oraz ile wyniosło nasze średnie tempo na kilometr.

Zegarki biegowe dla biegaczy zaawansowanych mają więcej funkcji oraz często służą do noszenia ich przez całą dobę. Najlepsze zegarki biegowe monitorują nasze parametry nawet podczas snu. Po przebudzeniu jesteśmy w stanie sprawdzić jakość wypoczynku i długość poszczególnych faz snu. Zegarki sportowe mają wbudowany GPS, który podobnie jak aplikacje biegowe pozwala na dokładne pokazanie przebytej trasy.

Wybierając zegarek do biegania, zwróć uwagę na:

  • liczbę funkcji – ustal, ile i jakich funkcji potrzebujesz,
  • wagę zegarka,
  • niezawodność modelu
  • wodoodporność,
  • czas pracy baterii,
  • materiał, z którego jest wykonany – wybierz taki, przy którym pocenie się pod paskiem zegarka nie będzie mocno uciążliwe,
  • wytrzymałość.

Po co nam zegarek z GPS do biegania?

Dzięki zegarkom biegowym możemy dokładnie określić swoje wyniki, przeanalizować błędy (np. odkryć nieprawidłowe oddychanie przy bieganiu i jego konsekwencje) i skutecznie je wyeliminować. W konsekwencji polepszymy osiągane czasy oraz samopoczucie po treningu. Łatwiej będzie się nam regenerować po bieganiu, jeśli podczas treningu nie będziemy katować organizmu złymi nawykami – np. bieganiem na zbyt wysokim tętnie. Ponadto możemy sprawdzić obraną trasę. Zegarka do biegania można używać nie tylko w terenie, ale też na bieżni elektrycznej.

Zegarek biegacza i inne gadżety – co jeszcze przyda się podczas biegania?

Jeśli nie chcemy używać zegarka, możemy skorzystać z aplikacji do biegania. W tym przypadku przydadzą nam się kamizelki i plecaki do biegania, w których wygodnie schowamy telefon. Dla biegających z muzyką najlepszym dodatkiem będą porządne słuchawki bezprzewodowe, które nie zsuwają się z szyi i nie wypadają z uszu.

W słoneczne dni niezbędne będą okulary do biegania. Ochronią nasze oczy przed słońcem i zwiększą komfort treningu. Należy wybrać takie okulary, które będą pewnie trzymały się na twarzy. Czapki, opaski i daszki do biegania są potrzebne przez cały rok jako ochrona głowy – zimą wybieramy warianty ocieplające, a latem modele z daszkiem.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, DIETETYKA

Suplementy dla biegaczy - które z nich są najskuteczniejsze?

Suplementy dla biegaczy - które z nich są najskuteczniejsze?
BIEGANIE

Slow jogging - na czym polega ta technika i jakie daje efekty?

Slow jogging - na czym polega ta technika i jakie daje efekty?
BIEGANIE, FIZJOTERAPIA

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu