WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Bieganie z psem - jak zacząć i jak trenować?

27 listopad 2020
#PORADY

Pies to idealny partner do biegania. Zawsze ma czas i chęć na wyjście, nawet jeśli pogoda nie jest zbyt zachęcająca. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich psów. Tylko zdrowe, dorosłe i przygotowane do biegowej aktywności psy mogą razem z nami trenować. Są też psy… leniwe, ale jak każdy zwierzak, i tak kochane. Sprawdź, jak zacząć biegać z psem. Co musisz przygotować i jak przyzwyczaić pupila do długich wybiegań?


Czy da się biegać z psem?

Oczywiście, że tak! To świetna forma aktywności, zarówno dla właściciela, jak i dla samego pupila. Trzeba jednak pamiętać, że psy tak samo jak ludzie mogą posiadać przeciwwskazania do biegania. Psy chore, stare i otyłe zwyczajnie nie poradzą sobie z długim, energetycznym truchtem. To, że nasz pupil radośnie przebiegnie kilkadziesiąt metrów nie oznacza, że możemy zabrać go na wybieganie 5 – 10 km. W końcu nikt nie chce ryzykować zdrowiem swojego psa!

Jakie psy mogą biegać razem z nami podczas długich treningów? Psy zdrowe, posiadające dużo energii oraz zdyscyplinowane. Jeśli pies nie będzie chciał biec na szelkach albo będzie nam się kręcił pod nogami, to zwiększa to ryzyko potknięcia się i upadku. Bieganie z psem powinno dotyczyć psów dorosłych. Nie bierzemy na treningi szczeniaków oraz staruszków, które mają już 10 lat. Treningi biegowe można zacząć, kiedy pies skończy 10 miesięcy. Należy je przerwać, jeśli zauważymy, że nasz psiak już niekoniecznie radzi sobie z aktywnością tak jak kiedyś.

Warto też poznać rasy psów, które posiadają genetyczne predyspozycje do długich wybiegań. To mi.n. chart, border collie, husky, owczarek niemiecki, malamut, dalmatyńczyk, a także zwykłe kundelki. Na bieganie wśród innych ludzi nie zabieramy psów agresywnych i lękowych. 

Jak zacząć biegać z psem?

Zaczynamy od długich spacerów. Pies musi się przyzwyczaić do wzmożonego wysiłku. Tak jak człowiek, robi to stopniowo. Z czasem wprowadzamy przeplatanie spaceru truchtem. Kiedy widzimy, że z naszym psem wszystko jest w porządku, zaczynam biegać na krótkich dystansach. Z czasem zwiększamy kilometraż do interesującej nas długości. Powinno to potrwać kilka tygodni.

Pies nie może biegać bez smyczy. W tym przypadku warto przyzwyczaić go do szelek. Można je przypinać do pasa biodrowego, dzięki czemu będziemy mieć wolne ręce podczas treningu. Przed wybieganiami rób coś powtarzalnego: powtarzaj konkretne słowa (“idziemy biegać!”) albo pokazuj mu szelki w specyficzny (inny niż na spacer) sposób. Dzięki temu pies zacznie rozróżniać, po co akurat wychodzicie. 

Nie zaczynamy biegania od razu po wyjściu z domu, jeśli chcemy biegać z psem. Pierwsze minuty są dla naszego pupila: w końcu musi załatwić swoje potrzeby. Dopiero później możemy zacząć truchtać. Jeśli podczas treningu zauważymy, że ciężko dyszy, biegnie coraz wolniej, ma wyraźne trudności – odpuśćmy. Trzeba wtedy przemyśleć, czy zmniejszyć kilometraż, czy też zaczęliśmy robić coś za szybko i za intensywnie. Na koniec nagródź psa smakołykiem, jeśli był grzeczny, biegł przy nodze i nie ciągnął szelek.

Bieganie z psem dla początkujących: jak przygotować siebie i psa?

W kwestii przygotowania u biegaczy niewiele się zmienia. Dobry strój do biegania, wygodne buty z wybraną na konkretny grunt amortyzacją, aplikacja biegowa, jeśli mierzymy swój czas i tempo. To wszystko pozostaje niezmienne. Dodajemy do tego tylko pas biodrowy, do którego można przyczepić smycz. W upalne dni musimy wziąć plecak biegowy, a do niego butelkę wody. To zapas nie dla nas, a dla psa. Musimy zadbać o jego prawidłowe nawodnienie. Wodę z butelki możemy lać mu prosto do pyska albo wlać do składanej miski.

Okres letni oraz wiosenny i jesienny to czas, w którym pies narażony jest na atak kleszczy. Należy więc regularnie stosować preparaty przeciwko kleszczom, a na wybieganie w terenie można mu nałożyć obrożę antykleszczową. Po bieganiu zawsze trzeba wykonać szybki “przegląd psa”. Część kleszczy zdążymy wyłapać, zanim wbiją się w skórę zwierzaka.

Na koniec treningu od razu zapewnij psu dostęp do wody. Zwiększone pragnienia po wysiłku jest naturalnym pragnieniem. Pies nie rozumie, że musi poczekać, aż napije się wody. Dlatego nie musimy się martwić, że rzuca się na miskę z wodą jak szalony. On po prostu naturalnie dba o swoje potrzeby. Ponadto biegający pies potrzebuje na co dzień dobrego gatunkowo pokarmu i czasu na odpoczynek. Porównanie do diety biegacza oraz regeneracji po treningu nasuwa się samo! Podsumowując: trening biegowy z psem to świetna sprawa. Pamiętajmy tylko o potrzebach i swoich, i naszego pupila.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?
BIEGANIE

Bieganie a oddychanie. Jak oddychać przy bieganiu?

Bieganie a oddychanie. Jak oddychać przy bieganiu?
BIEGANIE

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu