WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Ból głowy po wysiłku fizycznym - objawy, przyczyny, leczenie

30 January 2023

Odczuwanie bólu głowy po wysiłku nie musi być powodem do niepokoju. Nie należy go jednak ignorować, ponieważ może być on objawem choroby. Jeśli zdarzyło Ci się odczuwać wysiłkowy ból głowy i zastanawiasz się nad jego pochodzeniem, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego między innymi tego, jakie są najczęstsze przyczyny powysiłkowych bólów, jakie objawy im towarzyszą, kiedy udać się z nimi do lekarza oraz jak się je leczy.


Pulsujący ból głowy po treningu

Bieganie, jazda na rowerze, pływanie, tenis ziemny, trening siłowy, kajakarstwo – te aktywności fizyczne bywają czasami aktywatorami bólu. Ból głowy po treningu, bo o nim mowa, nie należy do najczęściej występujących. Szacuje się, że zaledwie niecałe 2% bólów spowodowana jest wysiłkiem fizycznym. Niemniej jednak, nie należy lekceważyć tego tematu, ponieważ dolegliwości, występujące po intensywnym wysiłku mogą być jedynie objawem choroby towarzyszącej. Z tego powodu, warto znać jego przyczynę i ewentualny sposób leczenia. Czym więc jest wysiłkowy ból ? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw przedstawić jego podział. Bóle po treningu dzielą się bowiem na pierwotne i wtórne.

Wtórny lub pierwotny wysiłkowy ból głowy – najczęstsze przyczyny występowania

Pierwotne bóle głowy po treningu

Przyczyny bólu pierwotnego są w zasadzie nie do zdiagnozowania. Według naukowców, mogą one mieć związek ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym, które wynikać może z rozszerzenia naczyń krwionośnych w mózgu, spowodowanego intensywnym wysiłkiem. Nie stanowią one jednak powodu do zmartwień, ponieważ nie są objawem choroby. Są jednak bardzo nieprzyjemne i znacznie obniżają jakość życia. Mogą być umiarkowane, bądź silne, występują po obu stronach głowy lub tylko z jednej strony. Bólom towarzyszą nudności, które jednak nie kończą się wymiotami. Charakter bólu można określić jako pulsujący. Trwa on zazwyczaj od 5 minut do 48 godzin.

Przeczytaj także: Trening powięziowy – na czym polega trening?

Wtórne bóle głowy po treningu

Bóle wtórne zaś, stanowią objaw innej choroby. Wśród nich znajduje się między innymi:

 • choroba niedokrwienna serca,
 • zbyt wysokie ciśnienie tętnicze,
 • zbyt niskie ciśnienie tętnicze,
 • zapalenie zatok,
 • guzy występujące w narządach należących do ośrodkowego układu nerwowego,
 • krwotok podpajęczynówkowy,
 • uraz głowy,
 • migrena

Bóle głowy po treningu, które są objawem jednej z wymienionych wyżej chorób, są nagłe i najczęściej ostre. Są to bóle obustronne, którym często towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak między innymi: nudności i wymioty, sztywność karku, podwójne widzenie, zawroty głowy, zasłabnięcia a nawet utrata przytomności. Utrzymują się znacznie dłużej niż pierwotne bóle głowy po treningu. Mogą trwać od 24 godzin do nawet 30 dni.

Odwodnienie, napięcie mięśni, migrena, upał – powody dlaczego po treningu boli głowa

Wymienione w poprzednim akapicie choroby to jeden z powodów, przez który występować mogą powysiłkowe bóle głowy. Jeżeli żadna z jednostek chorobowych nie ma związku z Tobą, ale mimo wszystko po treningu ból głowy pojawia się systematycznie, jego przyczyną może być odwodnienie. Prawidłowe nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne, aby mógł on sprawnie funkcjonować, dlatego należy spożywać odpowiednią ilość płynów w ciągu doby. Zależna jest ona między innymi od masy ciała. Przyjmuje się jednak, że powinno się pić około 2-2,5 litra wody dziennie. Podobnie jest z utrzymywaniem odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Aby głowa nie bolała z powodu braku glukozy, należy pamiętać o ich uzupełnianiu. Aby zapobiegać bólowi, należy więc dbać o wodę i elektrolity.

mężczyzna w czapce z daszkiem i okularach przeciwsłonecznych pijący wodę z bidonu

Innym czynnikiem, który może wywołać bólu głowy po treningu, może być upał. Zbyt wysoka temperatura i zbyt duże nasłonecznienie są częstą przyczyną dolegliwości. Jednym z najczęstszych przyczyn powysiłkowych bólów głowy są także napięcia mięśni. Napięciowe bóle głowy mogą być wynikiem nieprawidłowej techniki ćwiczeń lub niewłaściwą postawą ciała podczas ich wykonywania. Napięcie może być również przyczyną silnego stresu. W przypadku bólów napięciowych, można zazwyczaj zaobserwować ich narastające nasilenie. Jeśli wysiłkowy ból głowy występuje wraz z nadwrażliwością na światło i dźwięki, nudności i zmęczenie, prawdopodobne jest, że cierpisz na migrenę. Migrena jest chorobą pierwotną, której ćwiczenia mogą pomóc. Mogą również zaszkodzić, ponieważ jest to kwestia w pełni indywidualna. Jeśli nie masz pewności, skąd biorą się u Ciebie bóle głowy, powinieneś skorzystać z konsultacji z lekarzem.

Przeczytaj także: Jak biegać poprawnie?

Ból głowy po treningu – kiedy należy iść do lekarza

Jeśli po każdym treningu pojawia się ból głowy, bądź występuje on nie za każdym razem, ale można zaobserwować korelację między występowaniem dolegliwości a treningami, warto skonsultować się z lekarzem. Aby można było uprawiać sport bezpiecznie, warto poznać opinię specjalisty. Jeśli wizyta u internisty okaże się niewystarczająca, zapewne skieruje Cię on do neurologa. Jeżeli badania neurologiczne nie wykażą nieprawidłowości, warto skonsultować się także z kardiologiem. Wiele bólów głowy po treningu wiąże się z nieprawidłową pracą serca.

Ból głowy po wysiłku fizycznym – leczenie

W zależności od tego, co może powodować bóle głowy po treningu, lekarz powinien dopasować odpowiedni sposób leczenia. W przypadku występowania dolegliwości bólowych o charakterze pierwotnym, wśród zaleceń lekarskich znajdować się może przyjmowanie leków przeciwzapalnych a także leków, należących do grupy beta blokerów. Jeżeli bezpośrednią przyczyną dolegliwości jest choroba, należy postawić odpowiednią diagnozę a następnie poddać się leczeniu, które ją wyleczy, jeśli istnieje taka możliwość.

Przeczytaj także: Ból kolana przy bieganiu

Ból głowy po treningu – jak zapobiegać

Warto zapamiętać, że zawsze lepiej jest zapobiegać chorobie, niż ją leczyć. Oczywiście nie jesteśmy w stanie wskazać pochodzenia wszystkich dolegliwości bólowych, jednak istnieją pewne zalecenia, które ograniczą ryzyko występowania bólów głowy po treningu (oczywiście nie dotyczą one dolegliwości związanych z konkretną chorobą). Do działań o charakterze profilaktycznym, należy między innymi:

 • rozgrzewka przed wysiłkiem,
 • rozciąganie po treningu,
 • uzupełnianie płynów i elektrolitów zarówno w trakcie wysiłku, jak i przed jego rozpoczęciem oraz po jego zakończeniu,
 • dbanie o odpowiedni poziom cukru we krwi,
 • nienarażanie organizmu na wysiłek o zbyt dużym poziomie intensywności,
 • ciepłe kąpiele w wannie.

 Jeśli jesteś fanem biegania i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się buty do biegania, odzież, akcesoria oraz wiele innych ciekawych produktów.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE

Bieganie na czczo czy po śniadaniu - który trening jest lepszy?

Bieganie na czczo czy po śniadaniu - który trening jest lepszy?
BIEGANIE

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?
BIEGANIE

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu