Przed tobą pierwsza lekcja boksu? Chociaż w klubie lub sekcji dostaniesz wiele cennych rad, sam również musisz wiedzieć jak przygotować się do treningu. Dzięki temu oszczędzisz czas i nie będziesz narażony na pobłażliwe spojrzenia doświadczonych kolegów. Podpowiadamy jaki sprzęt do boksu może przydać ci się w najbliższym czasie!
O ile normą jest, że pierwsze treningi dowolnego sportu skupiają się na absolutnych podstawach, w boksie nowi zawodnicy bywają rzucani na głęboką wodę. Nie chodzi tu jednak o wpuszczanie świeżo upieczonych pięściarzy na ring, lecz zafundowanie im solidnego wycisku aerobicznego. W większości przypadków to trening obwodowy, w którym ćwiczenia cardio przeplatają się z siłowymi.
W tym momencie jedyny sprzęt do boksu, jaki potrzeby będzie początkującemu zawodnikowi, to solidne rękawice bokserskie. Potrzebne są na start dlatego, że wraz z pierwszymi ćwiczeniami z workiem czy na sucho będziesz uczył się prawidłowej techniki. O ile dalłbyś radę nauczyć się bez nich odpowiedniego poruszania się, praktyka zadawania ciosów czy trzymania gardy byłaby bez rękawic zupełnie pozbawiona sensu.
W jaki sposób dobiera się rękawice dla pięściarza? Do pierwszych treningów idealnym wyborem będą te o wadze 10 uncji (10 oz), wykonane ze znacznie tańszego poliuretanu i zapinane na rzepy. Z czasem wyniknie potrzeba nabycia kolejnych rękawic do boksu, przystosowanych do sparingów i z materiałów lepiej oddychających. Na wstępie nie powinieneś się tym jednak przejmować.
Oprócz rękawic na pierwszą lekcję boksu dobrze zabrać ze sobą bandaże bokserskie, nazywane również owijkami. Na start wystarczą takie o długości 2,5 m. Jeśli będą wystarczająco ścisłe, owinięcie nimi dłoni oraz nadgarstka uchroni przed wieloma obiciami, a nawet złamaniami. Sprężysta tkanina nie tylko usztywnia stawy skrywane w rękawicach, ale również wchłania pot i wilgoć, chroniąc rękawice przed największą zmorą ich użytkowników.
Innym sposobem na radzenie sobie z przykrymi zapachami, które szybko zmusić mogą do wymiany sprzętu, są suszarki do rękawic. Stanowią one ciekawą i bardziej naturalną alternatywę wobec wszelkiego rodzaju sprejów i dezodorantów, które mogą powodować reakcje alergiczne skóry dłoni. Kiedyś wypychało się w tym celu rękawice gazetami, jednak dziś komplet suszarek nie zmusi cię do trzymania naręczy makulatury.
Na pierwszych treningach nie powinieneś mieć okazji otrzymać ciosu, który powinien być amortyzowany przez ochraniacze bokserskie. Taryfa ulgowa nie będzie jednak trwała wiecznie, dlatego w zależności od sekcji potrzeba ubrania odpowiedniej osłony może nadejść bardzo szybko. Jakie wydatki warto zaplanować z wyprzedzeniem, gdy decydujesz się pójść na pierwszy trening?
Podstawowym zakupem są ochraniacze zębów. Na treningu swoją rolę będą spełniały nawet tańsze modele, dlatego skupić należy się w tym przypadku na rozmiarze. S przeznaczony jest dla młodych bokserów do 140 cm, w M wyposażyć mogą się pięściarze z przedziału 140-170 cm, a wyżsi pomyśleć muszą już o ochraniaczu zębów z kategorii L.
Kolejny wydatek wiązać będzie się z osłanianiem głowy. Dobranie kasku do boksu zależy często od preferencji trenera oraz ambicji zawodnika, dlatego też trudno o uniwersalne porady co do typu sprzętu i stopnia zasłaniania twarzy. Pewne jest jedno – nie może być zbyt ciasny ani zbyt luźny, dlatego nawet zamawiając sprzęt przez internet warto wybrać opcję osobistego odbioru w sklepie, żeby przymierzyć i zweryfikować rozmiar.
Pierwsza lekcja boksu jest zazwyczaj wyczerpująca i pokazuje przyszłemu pięściarzowi braki kondycyjne. Efektywne szkolenie bokserskie to także praca poza klubem, a po liźnięciu wiedzy na temat techniki rozpocząć można trening bokserski w domu. Nie trzeba przy tym kupować od razu worka treningowego. Chociaż jego obecność wiele by ułatwiła, w pierwszej kolejności skup się na nadrabianiu kwestii związanych z wytrzymałością, zwinnością oraz szybkością.
Co przyda się w tym celu początkującemu pięściarzowi? Rozpocznij od klasycznej skakanki bokserskiej. Do wyboru masz modele z dodatkowym obciążeniem, bardzo przydatnym dodatkiem może być wbudowany licznik, a z myślą o treningach na zewnątrz można pokusić się o skakankę skórzaną. Korzystać z niej możesz jeszcze przed pierwszą lekcją boksu!