WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Pierwsza lekcja boksu - jak się przygotować?

10 luty 2021

Przed tobą pierwsza lekcja boksu? Chociaż w klubie lub sekcji dostaniesz wiele cennych rad, sam również musisz wiedzieć jak przygotować się do treningu. Dzięki temu oszczędzisz czas i nie będziesz narażony na pobłażliwe spojrzenia doświadczonych kolegów. Podpowiadamy jaki sprzęt do boksu może przydać ci się w najbliższym czasie!

Podstawowy sprzęt do boksu? To rękawice oraz bandaże bokserskie!

O ile normą jest, że pierwsze treningi dowolnego sportu skupiają się na absolutnych podstawach, w boksie nowi zawodnicy bywają rzucani na głęboką wodę. Nie chodzi tu jednak o wpuszczanie świeżo upieczonych pięściarzy na ring, lecz zafundowanie im solidnego wycisku aerobicznego. W większości przypadków to trening obwodowy, w którym ćwiczenia cardio przeplatają się z siłowymi.

W tym momencie jedyny sprzęt do boksu, jaki potrzeby będzie początkującemu zawodnikowi, to solidne rękawice bokserskie. Potrzebne są na start dlatego, że wraz z pierwszymi ćwiczeniami z workiem czy na sucho będziesz uczył się prawidłowej techniki. O ile dalłbyś radę nauczyć się bez nich odpowiedniego poruszania się, praktyka zadawania ciosów czy trzymania gardy byłaby bez rękawic zupełnie pozbawiona sensu.

W jaki sposób dobiera się rękawice dla pięściarza? Do pierwszych treningów idealnym wyborem będą te o wadze 10 uncji (10 oz), wykonane ze znacznie tańszego poliuretanu i zapinane na rzepy. Z czasem wyniknie potrzeba nabycia kolejnych rękawic do boksu, przystosowanych do sparingów i z materiałów lepiej oddychających. Na wstępie nie powinieneś się tym jednak przejmować.

rekawice_bokserskie

Dodatkowo warto pomyśleć o bandażach oraz suszarkach do rękawic

Oprócz rękawic na pierwszą lekcję boksu dobrze zabrać ze sobą bandaże bokserskie, nazywane również owijkami. Na start wystarczą takie o długości 2,5 m. Jeśli będą wystarczająco ścisłe, owinięcie nimi dłoni oraz nadgarstka uchroni przed wieloma obiciami, a nawet złamaniami. Sprężysta tkanina nie tylko usztywnia stawy skrywane w rękawicach, ale również wchłania pot i wilgoć, chroniąc rękawice przed największą zmorą ich użytkowników.

Innym sposobem na radzenie sobie z przykrymi zapachami, które szybko zmusić mogą do wymiany sprzętu, są suszarki do rękawic. Stanowią one ciekawą i bardziej naturalną alternatywę wobec wszelkiego rodzaju sprejów i dezodorantów, które mogą powodować reakcje alergiczne skóry dłoni. Kiedyś wypychało się w tym celu rękawice gazetami, jednak dziś komplet suszarek nie zmusi cię do trzymania naręczy makulatury.

co_kupic_na_pierwsza_lekcje_boksu

Kiedy zaopatrzyć się w ochraniacze na zęby, głowę i inne części ciała?

Na pierwszych treningach nie powinieneś mieć okazji otrzymać ciosu, który powinien być amortyzowany przez ochraniacze bokserskie. Taryfa ulgowa nie będzie jednak trwała wiecznie, dlatego w zależności od sekcji potrzeba ubrania odpowiedniej osłony może nadejść bardzo szybko. Jakie wydatki warto zaplanować z wyprzedzeniem, gdy decydujesz się pójść na pierwszy trening?

Podstawowym zakupem są ochraniacze zębów. Na treningu swoją rolę będą spełniały nawet tańsze modele, dlatego skupić należy się w tym przypadku na rozmiarze. S przeznaczony jest dla młodych bokserów do 140 cm, w M wyposażyć mogą się pięściarze z przedziału 140-170 cm, a wyżsi pomyśleć muszą już o ochraniaczu zębów z kategorii L.

Kolejny wydatek wiązać będzie się z osłanianiem głowy. Dobranie kasku do boksu zależy często od preferencji trenera oraz ambicji zawodnika, dlatego też trudno o uniwersalne porady co do typu sprzętu i stopnia zasłaniania twarzy. Pewne jest jedno – nie może być zbyt ciasny ani zbyt luźny, dlatego nawet zamawiając sprzęt przez internet warto wybrać opcję osobistego odbioru w sklepie, żeby przymierzyć i zweryfikować rozmiar.

Co może przydać się do trenowania boksu w domu?

Pierwsza lekcja boksu jest zazwyczaj wyczerpująca i pokazuje przyszłemu pięściarzowi braki kondycyjne. Efektywne szkolenie bokserskie to także praca poza klubem, a po liźnięciu wiedzy na temat techniki rozpocząć można trening bokserski w domu. Nie trzeba przy tym kupować od razu worka treningowego. Chociaż jego obecność wiele by ułatwiła, w pierwszej kolejności skup się na nadrabianiu kwestii związanych z wytrzymałością, zwinnością oraz szybkością.

Co przyda się w tym celu początkującemu pięściarzowi? Rozpocznij od klasycznej skakanki bokserskiej. Do wyboru masz modele z dodatkowym obciążeniem, bardzo przydatnym dodatkiem może być wbudowany licznik, a z myślą o treningach na zewnątrz można pokusić się o skakankę skórzaną. Korzystać z niej możesz jeszcze przed pierwszą lekcją boksu!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BOKS

Kategorie wagowe w boksie

Kategorie wagowe w boksie
BOKS

Jak zwiększyć siłę ciosu? Bezpieczne ćwiczenia na cios bokserski w klubie

Jak zwiększyć siłę ciosu? Bezpieczne ćwiczenia na cios bokserski w klubie
BOKS

Ćwiczenia z workiem treningowym

Ćwiczenia z workiem treningowym

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu