WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Ćwiczenia podczas okresu - podpowiadamy jak trenować i co jeść

24 maj 2019
#PORADY
#TEMATY OKOŁOSPORTOWE

Miesiączka to nieodłączny element kobiecości. U wielu pań okres związany jest bólem. Aby go złagodzić, warto “w te dni” postawić na ciepłe kąpiele i lekkie ćwiczenia. Czy podczas okresu można ćwiczyć? Oczywiście, że tak. Plan treningowy warto jednak skonsultować z lekarzem. Jakie ćwiczenia podczas miesiączki?

Czy można ćwiczyć podczas okresu?

Aktywność fizyczna podczas okresu nie kojarzy się dobrze. Kobiety przechodzące menstruację najczęściej rezygnują z wysiłku fizycznego na rzecz odpoczynku. Często nie chcą ćwiczyć, ponieważ odczuwają ból i dyskomfort. Nie wiedzą również, czy mogą podczas miesiączki trenować na siłowni, pływać albo biegać. Wiele kobiet wstydzi się zapytać o tę możliwość swojego trenera, stąd najprościej jest im zrezygnować z ruchu podczas okresu.

Fot 1. Materiał własny

Pamiętajmy jednak, że wbrew wszelkim opiniom, ćwiczenia podczas okresu są dozwolone. Musimy jednak pamiętać, że mocny wysiłek fizyczny może doprowadzić do intensywnego krwawienia. Aktywność fizyczna podczas menstruacji powinna być dopasowana do indywidualnych możliwości kobiety i jej samopoczucia.

Jeśli chcemy ćwiczyć podczas okresu, warto skonsultować swój zamiar z ginekologiem i lekarzem pierwszego kontaktu. Jeśli nie będą oni mieli żadnych przeciwwskazań, co do aktywności fizycznej podczas “tych dni”, możemy wrócić na siłownię. Przeciwwskazaniem będzie niski poziom hemoglobiny czy krwinek czerwonych. Spadek ich wartości możemy zaobserwować u osób, które mają ubogą w witaminy dietę lub zmieniają sposób żywienia, np. zaczynają stosować dietę wegetariańską lub wegańską.

Jakie ćwiczenia podczas okresu?

Ćwiczenia podczas okresu powinny być dostosowane zarówno do sytuacji zdrowotnej, jak i fizycznej kobiety. Wtedy będzie się ona czuła komfortowo i nie przeciąży organizmu. Czy podczas okresu można ćwiczyć mięśnie brzucha? Możemy zrobić dowolny trening. Nie ważne, czy będzie to cardio, trening siłowy czy interwały. Wszystko zależy od naszego samopoczucia.

Fot 2. Materiał własny

Zdarza się, że ćwiczenia podczas okresu wywołują zawroty głowy lub osłabienie. W takiej sytuacji warto postawić na spacer, marsz czy wolny bieg. Sprawdzą się również: joga, pilates czy aerobik.

Każda mała aktywność fizyczna nie tylko korzystnie wpływa na naszą kondycję, ale także poprawia samopoczucie podczas okresu. Niektóre ćwiczenia, np. dotyczące mięśni brzucha, mogą zwalczyć ból, który towarzyszy menstruacji. Dodatkowo podczas ćwiczeń poprawi się nasz nastrój. To dzięki produkcji endorfin.

Spadek energii podczas treningu możemy zniwelować spożywając batony energetyczne i proteinowe lub owoce. Pamiętajmy przy okazji o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Ćwiczenia a miesiączka – wskazówki treningowe

Ćwiczenia podczas okresu wielu osobom kojarzą się z prawdziwą udręką. Aby tak się nie stało, warto pamiętać o kilku ważnych wskazówkach.

  1. Dopasuj trening do swoich możliwości – każdy organizm jest inny. Jedna kobieta bez problemu podczas miesiączki podniesie ciężary, inna z kolei będzie się męczyła już podczas szybkiego spaceru. Aby trening przyniósł nam korzyść, warto postawić na ćwiczenia, które jesteśmy w stanie wykonać.
  2. Nie wykonuj ćwiczeń na czczo – podczas okresu organizm domaga się pożywienia. Warto nie tylko jeść tyle, co zwykle, ale zadbać także o dodatkową dawkę witamin i minerałów. Warto wcześniej ustalić z dietetykiem, jaką dietę stosować podczas treningów.

Ćwiczenia podczas okresu najtrudniej jest wykonywać latem. Upał sprawia, że kobiety czują się bardziej zmęczone i ciężkie, a ich stopy puchną. Warto wiedzieć, co jeść w upalne dni, aby odciążyć organizm i poczuć się bardziej komfortowo podczas menstruacji.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, DIETETYKA

Suplementy dla biegaczy - które z nich są najskuteczniejsze?

Suplementy dla biegaczy - które z nich są najskuteczniejsze?
DIETETYKA

Jeść, by schudnąć

Jeść, by schudnąć
DIETETYKA

Czy to na pewno głód? Poznaj rodzaje głodu!

Czy to na pewno głód? Poznaj rodzaje głodu!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu