WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak dobrać buty dla dziecka? Jak zmierzyć długość stopy?

30 lipiec 2020
#PORADY

Rozmiar buta u dzieci potrafi zmienić się z miesiąca na miesiąc. Dlatego rozmiar stopy dziecka powinno się sprawdzać regularnie co 2-3 miesiące. Tylko jak zmierzyć stopę? Jest na to łatwy i szybki sposób. Znając rozmiar stopy, możemy już dobrać buty dla dziecka, kierując się uzyskanym wynikiem oraz innymi kryteriami. To m.in. stabilność buta i antypoślizgowa podeszwa. Sprawdź, jak dobrać buty dla dziecka pod względem rozmiaru i potrzeb.


Dlaczego prawidłowy rozmiar butów u dziecka jest tak ważny?

Wybór butów dla osoby dorosłej albo dla nastolatka nie jest problemem. Wystarczy znaleźć swój rozmiar, przymierzyć go i sprawdzić, czy dane buty są wygodne (sprawa jest nieco trudniejsza przy doborze butów do biegania i innego obuwia sportowego). W przypadku młodszych dzieci nie jest to takie proste. Przede wszystkim bardzo uważnie należy sprawdzić, czy wybrany model butów jest bezpieczny dla dziecka – czy nie będzie sprawiał, że stopa będzie się nadmiernie pocić albo czy jest stabilny. 

Zbyt małe albo zbyt duże buty będą przeszkadzały dziecku w chodzeniu, zamiast pomagać mu sprawnie stawiać kroki. Zbyt duże buty bywają przyczyną niewłaściwej postawy i mogą stwarzać ryzyko potknięcia się, ponieważ stopa dziecka przesuwa się za bardzo do przodu. Wtedy dziecko nie może prawidłowo wspierać się na pięcie. Buty dla dziecka muszą być dobrane idealnie. Nie mogą być kupowane “na zapas”, czyli za duże o rozmiar lub dwa, bo “dziecko szybko rośnie”. Jeśli chcemy zadbać o prawidłowy rozwój dziecka, to musimy wiedzieć, jak dobrać mu buty od najmłodszych lat i miesięcy. Sami nie chcielibyśmy chodzić w niedopasowanych butach, zwłaszcza uprawiając sport.

Fot 1. Materiał własny

Jak dobrać rozmiar buta dla dziecka?

Stopy dzieci potrafią rosnąć skokowo. Często przez dłuższy czas dziecko nosi jeden rozmiar, aby potem w krótkim czasie urosnąć nawet o jeden rozmiar. Zaleca się mierzenie stopy dziecka co trzy miesiące, aby mieć pewność, że dziecko nie męczy się w za małych już butach. Rozmiar buta powinien być tak dopasowany, aby dawał możliwość zostawienia odstęp ok. 7-10  albo 15 mm między czubkiem obuwia a czubkiem stopy. Wynika to z tego, że stopa naturalnie przesuwa się podczas chodzenia i but bez tej odległości w środku szybko zacznie obcierać stopę.

Zatem o ile większe buty dla dziecka kupić? Standardowo można kupić buty:

  • większe o 5-8mm od rozmiaru stopy, jeśli dziecko dopiero uczy się chodzić,
  • większe o 8-12mm, jeśli dziecko już samodzielnie chodzi,
  • większe o 15 mm, jeśli dziecko nosi rozmiar powyżej 33.

Ważne! To jedyne sytuacje, w których mówimy o kupowaniu “większych” butów. Nie powinno się nigdy kupować butów większych o cały rozmiar. Kupując buty dla dziecka na co dzień albo wybierając buty do szkoły miejmy świadomość, że w tym obuwiu dziecko spędzi wiele godzin. Po prostu musi mieć komfort i wygodę.

Fot 2. Materiał własny

Jak zmierzyć stopę dziecku?

Aby dobrać rozmiar buta dla dziecka, należy zmierzyć jego stopę – jej długość i szerokość. Stopa zawsze powinna swobodnie wchodzić do buta. Podczas mierzenia stóp zawsze mierzymy je obie – rozmiary mogą się nieznacznie różnić. Prosimy dziecko lub stawiamy je na płaskim podłożu, tak aby stało stabilnie, a jego nogi były równomiernie obciążone. 

Stopę dziecka należy ustawić na kartce papieru przy ścianie, a następnie na tej kartce zaznaczyć najdalej wysunięty punkt stopy. Można też po prostu zrobić jej obrys. Potem dokładnie mierzymy odległość od ściany do zaznaczonego punktu/cały obrys.

Jak dobrać buty dla dziecka – na co zwracać uwagę?

Poza rozmiarem należy patrzeć także na to, czy dany model butów będzie zapewniał dziecku stabilność i bezpieczeństwo. Jeśli kupujemy buty do zajęć ruchowych dla dzieci, pomyślmy o modelu stabilizującym kostki oraz antypoślizgowym. Buty powinny być wykonane z lekkiego i przewiewnego materiału. Buty zimowe dodatkowo muszą zapewniać ciepło stopy. Dobrze, jeśli buty mają szeroki i wysoki czubek, który zapewnia prawidłowe ułożenie palców w bucie (prawidłowy rozwój stopy).

Ważne! Buty dla dziecka powinny być często zmieniane w zależności od aktywności. Dziecko powinno posiadać osobne buty do chodzenia na spacery i na co dzień, osobne buty na zmianę do szkoły oraz buty na wf (ważny element stroju na wf). Buty sportowe dziecięce muszą być dopasowane do rodzaju wykonywanej aktywności. Inne buty kupimy dziecku do gry w piłkę nożną, a inne do jazdy konnej.

Ostatnim, ale też ważnym elementem jest wygląd butów. Obuwie musi się podobać małemu użytkownikowi, aby ten chciał w nim chodzić. Obecnie na rynku dostępne są buty dziecięce we wszystkich możliwych modelach, wzorach i kolorach, więc z wyborem nie powinno być problemu.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko
DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu