WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Buty na bieżnię. Jak wybrać buty do biegania na bieżni?

05 październik 2020
#PORADY

Buty do biegania na bieżni różnią się od butów do biegania w terenie. Muszą zapewniać przyczepność i amortyzację, ale ze względu na specyfikę bieżni nie muszą posiadać mocno agresywnego bieżnika. Bieganie po bieżni to bieganie po miękkiej i płaskiej powierzchni, więc nasze kolana nie są podawane tak dużym obciążeniom, jak podczas biegu na innych nawierzchniach. Dowiedz się, jak wybrać buty na bieżnię!


Czym wyróżniają się buty na bieżnię elektryczną?

Przede wszystkim nie potrzebują agresywnego bieżnia ani mocnej amortyzacji. Bieganie po bieżni to trening na płaskiej i miękkiej powierzchni. Oczywiście buty do biegania zawsze muszą mieć amortyzację – po prostu w przypadku bieżni nie musimy wybierać amortyzacji tak mocnej, jak do biegania np. po asfalcie. 

Buty na bieżnię powinny być używane tylko na siłowni lub w warunkach domowych. To oznacza, że musimy mieć inną parę butów do biegania w terenie. Wynika to nie tylko z innych potrzeb kolan i stóp w terenie, ale też z higieny. Nikt nie lubi biegać po zapiaszczonej bieżni, dlatego szanujmy innych użytkowników bieżni na siłowniach i zawsze miejmy ze sobą buty na bieżnię jako buty na zmianę.

Jakie buty do biegania na bieżni elektrycznej powinniśmy wybrać?

Buty do biegania na bieżni powinny redukować pocenie się stóp. W tym celu muszą być wyposażone w wentylację oraz termoregulację, często są to modele posiadające przewiewną siateczkę na cholewce. Wkładka do butów na bieżnię powinna podpierać sklepienie stopy, zapobiegając tym samym niewydolności więzadłowo-mięśniowej.

Buty do biegania – nie tylko na bieżnię – mogą być o pół centymetra większe niż nasz rozmiar stopy. Wynika to z faktu, że stopa podczas biegu ciągle pracuje. “Idealnie” dopasowany but może w tej sytuacji powodować obtarcia i dyskomfort, a w dłuższej perspektywie – nawet zbicie i schodzenie paznokci u stóp. Wie o tym każdy biegacz, który musiał pokonać więcej niż 10 km w butach bez lekkiego zapasu na ruch stopy. Ważne: zapas nigdy nie może być większy niż 1 cm!

Co oprócz butów przyda nam się na bieżnię?

Bieganie na bieżni wymaga znacznie mniej ubrań i sprzętu niż bieganie w terenie – dotyczy to zwłaszcza biegania zimą. Nie musimy się martwić o ubieranie kilku warstw, ochronę głowy, specjalną kurtkę do biegania. Jednak są pewne gadżety, które znacznie ułatwią nam trening na bieżni.

Nowoczesne bieżnie podają nam takie parametry, jak liczba pokonanych kilometrów, spalonych kalorii, średnie tętno przy bieganiu. Jednak każdy, kto chce mieć bardzo dokładne wyniki, powinien pomyśleć o pulsometrach albo inteligentnych zegarkach, monitorujących naszą aktywność. Na naszym nadgarstku może się też znaleźć specjalna, bawełniana opaska do ścierania potu z twarzy i wchłaniające pot z dłoni. Podczas biegania na bieżni na siłowni należy mieć ze sobą mały ręcznik szybkoschnący – tego wymagają zasady higieny i dbania o sprzęt. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

CROSS TRENING, FITNESS

Jak używać kółka do ćwiczeń mięśni brzucha?

Jak używać kółka do ćwiczeń mięśni brzucha?
FITNESS, SPORT W ŻYCIU

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek!

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek!
FITNESS

Mini-stepper: dlaczego jest skuteczny?

Mini-stepper: dlaczego jest skuteczny?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu