Wchodząc do sklepu z odzieżą sportową, masz do wyboru mnóstwo asortymentu, od bawełnianych, miękkich koszulek, luźnych krótkich spodenek po lekkie, „lejące” bluzki i śliskie, obcisłe legginsy. Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego istnieje taki podział odzieży? Czym się różni koszulka do gimnastyki od tej do cardio? Co oddycha, a co nie?
Pierwsza, najważniejsza sprawa, to uzmysłowić sobie, że bawełna nie oddycha!
Ania wstaje rano w sobotę, ubiera się, podświadomie oczekuje od koszulki, którą zakłada, że będzie jej po prostu wygodnie do końca dnia. Nie chce nosić na sobie sztucznej lub sztywnej bluzki. Z kolei gdy po południu będzie wykonywać niezbyt intensywne ćwiczenia z gumami, to również zdecyduje się na podobną koszulkę.
Bawełna – to naturalna, bardzo wytrzymała tkanina, odpowiada za miękkość i komfort użytkowania, a także ciepło. Dlatego jest stosowana w codziennej odzieży oraz do spokojnych sportów, jak gimnastyka i pilates.
Jacek chodzi na siłownię trzy razy w tygodniu, ćwiczy głównie na wolnych ciężarach. Zazwyczaj zakłada na trening odzież kompresyjną, ponieważ bardzo dobrze przylega do ciała, można powiedzieć, że jest jak druga skóra – widać dokładnie, jakie mięśnie pracują podczas ćwiczenia.
Elastan – jego włókna splata się z włóknami innych tkanin, między innymi bawełny czy poliestru, dzięki czemu do właściwości tych tkanin dodajemy elastyczność.
Materiał będzie mniej lub bardziej rozciągliwy w każdym kierunku i będzie się łatwiej dopasowywał do ciała. Stosowany jako domieszka zarówno w odzieży do mniej absorbujących sportów, której nadaje delikatną elastyczność, jak i w ubraniach bardziej zaawansowanych, które muszą dopasowywać się do ciała.
Fot 1. Materiał własny | Rozciągliwy materiał zwiększa swobodę oraz komfort ruchów
Kasia biegnie właśnie 8. kilometr na bieżni w klubie fitness. Ma na sobie przewiewną koszulkę z siateczką na plecach. W przeciwieństwie do pana obok, mającego na sobie T-shirt z mokrymi plamami, jej odzież świetnie odprowadza wilgotność. Włókna rozprowadzają pot po jej powierzchni, dzięki czemu koszulka jeszcze szybciej wysycha.
Poliester – najpopularniejszy materiał stosowany w sportowej odzieży, odpowiada za odprowadzanie potu. Najczęściej spotykany w treningu cardio, gdzie występują najbardziej rzucające się w oczy, jaskrawe barwy, a także w ubraniach biegowych, piłkarskich czy kolarskich.
Fot 2. Materiał własny | Legginsy z domieszką poliestru
Poliamid – zdecydowanie bardziej oddychający niż poliester, natomiast jest od niego sztywniejszy. Stąd w odzieży sportowej stosujemy albo elementy poliamidowe – np. siateczki – w strategicznych, szczególnie potliwych miejscach, albo dodajemy do niego jeszcze elastan.
Stosowany w najbardziej technicznej odzieży przy długotrwałym i bardzo intensywnym treningu.
Wiskoza – należy do włókien chemicznych, ale powstaje z naturalnych składników. Mianowicie jest pozyskiwana z drzew, wykorzystywane są głównie świerk, sosna i buk. W odzieży crossfitowej w połączeniu z bawełną otrzymujemy bardzo wytrzymałe koszulki, jednocześnie przewiewne i odprowadzające wilgoć.
Fot 3. Materiał własny | Wiskoza w połączeniu z bawełną daje bardzo wytrzymałe koszulki
Liocel – również powstaje z celulozy drzewnej, jako materiał przyjazny dla środowiska wykorzystuje się go w odzieży do jogi. Dodatkowo wchłania i odprowadza pot.
O ile na co dzień rodzaj szwów nie ma dla nas żadnego znaczenia, o tyle podczas treningu, gdy koszulka będzie pracować z naszym ciałem w różnych płaszczyznach i kierunkach, warto aby w tych momentach nie rozpraszało nas drapanie z boku brzucha 🙂
Szwy zwykłe: stosowane w wielu koszulkach, dwa materiały są ze sobą zszyte w taki sposób, że wewnątrz odzieży powstaje „wypukły” element, który może drażnić skórę.
Fot 4. Materiał własny | Szwy zwykłe
Szwy płaskie: nie mają żadnych wystających elementów, materiał jest zszyty na zakładkę, dzięki czemu są przyjemniejsze dla skóry.
Fot 5. Materiał własny | Szwy płaskie
Szwy klejone: materiały są ze sobą zgrzewane, dzięki czemu nie dość, że są całkowicie płaskie, to nie ma żadnej nitki, która mogłaby nas uwierać.
Fot 6. Materiał własny | Szwy klejone
Firmy prześcigają się w modnych wzorach, kolorach, fakturach, nadrukach. Tylko od nas zależy w gruncie rzeczy, co wybierzemy, a trendy zmieniają się z sezonu na sezon. Bawełniana odzież występuje raczej w stonowanych kolorach – królują szarości, czerń i biel oraz jasne odcienie różnych barw. Natomiast w przypadku cardio mamy zdecydowanie bardziej zróżnicowaną ofertę na rynku – część marek stawia na minimalizm, tworząc taki krój legginsów, aby jak najlepiej uwydatniał kobiece zalety, inne podkreślają energetycznymi kolorami charakter intensywnych ćwiczeń, do których będą używane.
Fot 7. Materiał własny | Legginsy do jogi YOGA+ 920 damskie DOMYOS to połączenie poliestru z elastanem
Niektóre, zwłaszcza te bardziej wycięte, luźne koszulki bawełniane wyglądają świetnie, jednak po ponad godzinnym wysiłku, przepocone – już niekoniecznie. Na zajęcia fitnessowe najlepiej nadają się ubrania oddychające, dłuższe z tyłu i z mniejszym dekoltem, dzięki którym podczas zajęć będziesz się czuć komfortowo. Ważnym aspektem przy wyborze takiej garderoby jest nieprześwitywanie – pod tym względem moim liderem są legginsy do jogi, które do tego układają się idealnie, jak druga skóra. Z kolei najlepiej oddychające są moim zdaniem legginsy crossfitowe.
A Tobie w czym się najlepiej ćwiczy? 🙂