WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Co zabrać na siłownię? Lista rzeczy potrzebnych do ćwiczeń!

13 czerwiec 2019
#PORADY
#SPRZĘT

Co spakować do torby z rzeczami na siłownię? Sam strój i buty do ćwiczeń nie wystarczą. Trening na siłowni wymaga dobrego przygotowania, Sprawdź, co dokładnie zabrać na siłownię, a z czego możesz zrezygnować.

Co będzie potrzebne na siłowni?

Wybierasz się pierwszy raz na siłownię i nie wiesz, co ze sobą zabrać? Na szczęście lista rzeczy potrzebnych na siłowni jest bardzo krótka. Sporą część z nich zapewniają właściciele siłowni (np. w wielu szatniach znajdują się suszarki do włosów, a w łazienkach podstawowe kosmetyki do mycia). Jeśli zapomnimy wody lub przekąski proteinowej, to je także można kupić na salach treningowych lub w automatach zwykle stojących przed siłowniami.

Oto szybki przegląd rzeczy, które trzeba zabrać na siłownię:

  • buty do ćwiczeń w pomieszczeniach,
  • strój do ćwiczeń,
  • ręcznik szybkoschnący,
  • bidon z wodą lub naturalnym izotonikiem,
  • klapki pod prysznic,
  • kosmetyczka,
  • pas na telefon (jeśli słuchamy muzyki podczas ćwiczeń),
  • torba do spakowania wszystkich rzeczy.

Co zabrać ze sobą na siłownię – rzeczy, które zawsze trzeba mieć

Wybór obuwia zależy od rodzaju treningu, jaki będziesz wykonywać. W przypadku bieżni mogą to być buty do fitnessu lub biegania (z niezbyt dużą amortyzacją). Na zajęcia cardio wybierz buty, które mają z przodu amortyzację oraz dobre wzmocnienie. Z kolei na treningu z ciężarami musisz zapewnić stopie odpowiednie trzymanie i czucie, dlatego ważna będzie twardsza podeszwa. Ważne jest, abyś miał obuwie, którego nie używasz do treningu na zewnątrz.

Jeśli chodzi o strój, to koszulka i legginsy to podstawa, powinny być przewiewne i oddychające. Koszulka z poliestrem lub poliamidem będzie bardzo dobrze odprowadzać wilgoć. Kobiety powinny pamiętać także o staniku sportowym – zwykły może być bardzo niewygodny podczas ćwiczeń. Jest to bardzo ważna część garderoby – aby stanik zapewnił odpowiedni komfort, musi być dobrze dopasowany.

domyos decathlon

Fot 1. Anita Olbryś |  Buty do fitnessu są idealne do ruchów w każdym kierunku (technologia 360 stopni) posiadają amortyzację z przodu buta i dodatkowe wzmocnienie

Na siłownię nie możemy wejść bez ręcznika. Ćwicząc na maszynie, zadbaj o to, aby nie zostawić po sobie potu. W niektórych siłowniach znajdują się ręczniki papierowe do wytarcia po sobie maszyn cardio i ławeczek treningowych. Drugi ręcznik, a także kosmetyki i klapki, przyda się po treningu. Świetnym rozwiązaniem są ręczniki szybkoschnące z mikrofibry, które zajmują bardzo mało miejsca, są lekkie i bardzo szybko schną.

Jeśli chcesz efektywnie ćwiczyć, musisz wziąć ze sobą butelką wody lub izotonik. W końcu jeśli będziesz usychać z pragnienia, to nie skupisz się na treningu. Ponadto utrata wagi spowodowana mniejszą ilością wody w organizmie jest bardzo niezdrowa. Oczywiście wszystko zależy od wieku, masy ciała, trybu życia, jednak jeśli organizm wykonuje wzmożoną pracę (trening, praca fizyczna), trzeba zwiększyć dzienną dawkę wody.

domyos decathlon

Fot 2. Anita Olbryś | W odzieży do cardio stawiamy na odprowadzanie potu, w cross treningu na wytrzymałość a w pilatesie na komfort i wygodę

W coś trzeba to wszystko spakować. Kryterium wyboru może być wygląd, ale polecam także zwrócić uwagę na oddzielną przegrodę na buty, kieszonki na drobiazgi. Ja korzystam z torby 30L. Jest bardzo pojemna, ma kilka kieszonek na mniejsze rzeczy – kosmetyki, kłódkę, smartfon, a buty wrzucam do środka w worku . Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest także torba Domyos 40L. Mieści się idealnie do szafki na siłowni, jest zrobiona pod wymiar, a ponadto stawiając ją pionowo, mamy w niej półeczki, dzięki czemu nie ma tam miszmaszu, który zawsze znajduję w swojej torbie.

domyos decathlon

Fot 3. Anita Olbryś | Czy wiesz, że Torba 30L Domyos posiada gumowe paski, które umożliwiają szybkie zamocowanie maty do ćwiczeń

Dodatkowo warto zadbać o coś do jedzenia, np. batonik , odżywkę białkową lub zwykły posiłek. Mogą Ci się przydać rękawiczki, a także roller.

domyos decathlon

Fot 4. Anita Olbryś |  Odżywka proteinowa pozwoli uzupełnić dzienną ilość spożywanego białka

Jak się zachować, jeśli jesteśmy pierwszy raz na siłowni?

Pierwszy raz na siłowni może być stresujący. Kiedy wchodzisz na salę, najlepiej, jeśli odszukasz trenera (który zawsze jest w zasięgu wzroku) i poprosisz go o pomoc. Najczęściej trener pyta, na jakiego rodzaju treningu nam zależy, a następnie pokazuje odpowiednie urządzenia do ćwiczeń oraz sposób korzystania z nich.

Jeśli nie wiesz, jak ćwiczyć na danym urządzeniu, ale chcesz spróbować, zawsze najlepiej jest poprosić trenera o wyjaśnienie (nawet jeżeli nie jesteś na siłowni pierwszy raz). Dzięki temu nie zrobisz sobie krzywdy i będziesz ćwiczyć efektywnie.

Po skorzystaniu ze sprzętu zawsze sprawdź, czy nie został on przez ciebie zabrudzony potem. Jeśli tak, użyj ręcznika do wytarcia urządzenia. Sprzęt zawsze zostawiaj wyłączony, a jeśli zdarzy się tak, że w trakcie użytkowania przez ciebie pojawi się usterka, to od razu zgłoś to obsłudze siłowni.

Dominika Niemyska Decathlon Warszawa Okęcie
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Okęcie w Warszwie – chętnie doradzę Wam w w kwestii kilku sportów: kolarstwa, triathlonu, sportów wodnych i sportów siłowych. Ponadto, interesuję się też fizjoterapią i jestem trenerem personalnym. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: dominika.niemyska@decathlon.com. Do zobaczenia!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Okęcie w Warszwie – chętnie doradzę Wam w w kwestii kilku sportów: kolarstwa, triathlonu, sportów wodnych i sportów siłowych. Ponadto, interesuję się też fizjoterapią i jestem trenerem personalnym. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: dominika.niemyska@decathlon.com. Do zobaczenia!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

CROSS TRENING, FITNESS

Jak używać kółka do ćwiczeń mięśni brzucha?

Jak używać kółka do ćwiczeń mięśni brzucha?
CROSS TRENING, FITNESS

Jak oddychać podczas treningu siłowego?

Jak oddychać podczas treningu siłowego?
CROSS TRENING, FITNESS

4 ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej

4 ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu