WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Rower eliptyczny - jak dokonać wyboru orbitreka?

20 grudzień 2018
#PORADY
#SPRZĘT

Rozważasz zakup orbitreka? Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak czytać ich parametry! Poznaj opinie i dowiedz się, które urządzenie treningowe będzie dla Ciebie najlepsze. Odwiedź sklep stacjonarny Decathlon lub przeczytaj nasz poradnik, który podpowie, jak znaleźć w naszym sklepie internetowym odpowiedni model treningowy.

Rower eliptyczny – podział orbitreków

rowery eliptyczne można podzielić ze względu na częstotliwość użytkowania i stopień zaawansowania:

  • Okazjonalny (zamierzasz korzystać sporadycznie, chcesz wrócić do formy po dłuższej przerwie),
  • Regularny (większa płynność, dłuższy krok oraz pomiar tętna),
  • Intensywny (jeśli zależy ci na wyjątkowej płynności i wygodzie, dodatkowych funkcjach, zapisywaniu treningów i śledzeniu statystyk).

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając orbitrek fitness?

  • Koło zamachowe

Odpowiada za płynność ruchu maszyny, im większy ciężar, tym większa płynność ruchu, co jednocześnie będzie bardziej komfortowe dla stawów użytkownika. Nie zawsze waga koła będzie wpływać na zakres oporu, więc tym nie musisz się martwić, opór może być identyczny na przykład przy 6 i 9 kg. Najlżejsze koło zamachowe 3-4 kg będzie spełniało swoje zadanie w przypadku okazjonalnego użytku, 6 kg będzie wystarczające dla regularnych ćwiczeń, a do intensywnego treningu najlepiej zdecydować się na minimum 9 kg.

  • Długość kroku

Wyobraź sobie, że chcesz jak najszybciej przebiec określony odcinek drogi, ale z jakiegoś powodu nie możesz stawiać długich kroków – co się dzieje?

Biegniesz w miejscu, nie wykorzystujesz wszystkich mięśni, ograniczasz zakres ruchu.

Im ktoś jest wyższy tym robi dłuższe kroki, dlatego też potrzebuje orbitreka z większą długością kroku. Nie ma przelicznika, który pokazałby jaki krok będzie odpowiedni do wskazanego wzrostu, ponieważ nie jest jedynym parametrem, który ma na to wpływ.

  • Mechanizm

Orbitreki dzielimy na mechaniczne, magnetyczne i elektromagnetyczne. Przeważająca większość rynku to mechanizmy magnetyczne, najbardziej niezawodne, ponieważ nie mamy do czynienia z żadnym paskiem czy łańcuchem (mechaniczne), który wytwarzałby tarcie.

Wewnątrz obudowy przy kole zamachowym znajdują się magnesy, których odległość od koła zmieniamy mechanicznym pokrętłem lub elektronicznie. Jeśli są bliżej, powodują większe przyciąganie, tym samym większy opór, im dalej tym mniejszy.

  • Coaching, funkcje i programy

Pomiar tętna przy pomocy dotykowych czujników na kierownicy nie jest tak dokładny jak pas cardio na klatkę piersiową. Liczba i rodzaj programów pomoże ci w ustawieniu konkretnego treningu np. interwały czy cardio. Z kolei aplikacja może być dodatkową motywacją, spersonalizujesz treningi, określisz cele tygodniowe czy miesięczne oraz sprawdzisz podsumowania.

Fot 2. Materiał własny | Sprawdź, jakie funkcje posiada Twój rowerek!

  • Transport i stabilizacja

Warto jeszcze zwrócić uwagę na dwa aspekty budowy sprzętu, część z nich posiada rolki transportowe – kółeczka umożliwiające przesuwanie orbitreka oraz elementy poziomujące, na przykład pokrętło, którym wyregulujemy wysokość, aby dostosować stabilne położenie względem nierównego podłoża.

Fot 3. Materiał własny | Sprawdź, czy rowere eliptyczny posiada rolki transportowe

  • Budowa zewnętrzna, czyli nie każdy eliptyk to eliptyk

Eliptyki możemy podzielić na takie, w których zamontowana jest korba – jak w rowerku stacjonarnym i takie, w których występuje zewnętrzne koło (transmisyjne), a płozy na których stawiamy stopy przymocowane są do jego obwodu.

Co to zmienia? Korba wymusza bardzo krótki krok (ponieważ ma swoją określoną długość), natomiast dzięki ruchowi po okręgu – im większe koło transmisyjne, tym większa amplituda, a jednocześnie długość kroku.

Istnieje jeszcze trzeci rodzaj, gdzie zewnętrzne koło znajduje się z przodu. Taka ergonomia pozwala nam na bardziej naturalną postawę ciała, bez pochylenia, większy zakres ruchu. W Domyos e-Energy dodatkowo można zmienić kąt nachylenia, dzięki czemu modyfikujemy zależność między ćwiczonymi mięśniami, położymy większy nacisk na tył (pośladki, dwułowe) lub przód (czworogłowe). Teraz dokonując wyboru będziesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby później orbitrek nie stał zakurzony w salonie ???? A jeśli o czymś związanym z rowerkami eliptycznymi nie napisałam, daj znać w komentarzu! A może macie model z kolekcji Decathlon, który chcecie poleciać? ????

Dominika Niemyska Decathlon Warszawa Okęcie
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Okęcie w Warszwie – chętnie doradzę Wam w w kwestii kilku sportów: kolarstwa, triathlonu, sportów wodnych i sportów siłowych. Ponadto, interesuję się też fizjoterapią i jestem trenerem personalnym. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: dominika.niemyska@decathlon.com. Do zobaczenia!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Okęcie w Warszwie – chętnie doradzę Wam w w kwestii kilku sportów: kolarstwa, triathlonu, sportów wodnych i sportów siłowych. Ponadto, interesuję się też fizjoterapią i jestem trenerem personalnym. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: dominika.niemyska@decathlon.com. Do zobaczenia!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

FITNESS

Odkryj kolekcję fitness Moniki Kołakowskiej

Odkryj kolekcję fitness Moniki Kołakowskiej
FITNESS

Trening oporowy – poznaj najważniejsze zasady

Trening oporowy – poznaj najważniejsze zasady
FITNESS

Rozgrzewka przed treningiem — najlepsze ćwiczenia rozgrzewkowe

Rozgrzewka przed treningiem — najlepsze ćwiczenia rozgrzewkowe

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu