Rozważasz zakup orbitreka? Sprawdź na co zwrócić uwagę i jak czytać ich parametry!
Rowery eliptyczne można podzielić ze względu na częstotliwość użytkowania i stopień zaawansowania:
Odpowiada za płynność ruchu, im większy ciężar tym większa płynność ruchu, co jednocześnie będzie bardziej komfortowe dla naszych stawów. Nie zawsze waga koła będzie wpływać na zakres oporu, więc tym nie musisz się martwić, opór może być identyczny na przykład przy 6 i 9 kg.
Najlżejsze koło zamachowe 3-4 kg będzie spełniało swoje zadanie w przypadku okazjonalnego użytku, 6 kg będzie wystarczające dla regularnych ćwiczeń, a do intensywnego treningu najlepiej zdecydować się na minimum 9 kg.
Fot 1. Materiał własny | Najlżejsze koło zamachowe 3-4 kg będzie spełniało swoje zadanie w przypadku okazjonalnego użytku
Wyobraź sobie, że chcesz jak najszybciej przebiec określony odcinek drogi, ale z jakiegoś powodu nie możesz stawiać długich kroków – co się dzieje?
Biegniesz w miejscu, nie wykorzystujesz wszystkich mięśni, ograniczasz zakres ruchu.
Im ktoś jest wyższy tym robi dłuższe kroki, dlatego też potrzebuje orbitreka z większą długością kroku. Nie ma przelicznika, który pokazałby jaki krok będzie odpowiedni do wskazanego wzrostu, ponieważ nie jest jedynym parametrem, który ma na to wpływ.
Orbitreki dzielimy na mechaniczne, magnetyczne i elektromagnetyczne. Przeważająca większość rynku to mechanizmy magnetyczne, najbardziej niezawodne, ponieważ nie mamy do czynienia z żadnym paskiem czy łańcuchem (mechaniczne), który wytwarzałby tarcie.
Wewnątrz obudowy przy kole zamachowym znajdują się magnesy, których odległość od koła zmieniamy mechanicznym pokrętłem lub elektronicznie. Jeśli są bliżej, powodują większe przyciąganie, tym samym większy opór, im dalej tym mniejszy.
Pomiar tętna przy pomocy dotykowych czujników na kierownicy nie jest tak dokładny jak pas cardio na klatkę piersiową. Liczba i rodzaj programów pomoże ci w ustawieniu konkretnego treningu np. interwały czy cardio. Z kolei aplikacja może być dodatkową motywacją, spersonalizujesz treningi, określisz cele tygodniowe czy miesięczne oraz sprawdzisz podsumowania.
Fot 2. Materiał własny | Sprawdź, jakie funkcje posiada Twój rowerek!
Warto jeszcze zwrócić uwagę na dwa aspekty budowy sprzętu, część z nich posiada rolki transportowe – kółeczka umożliwiające przesuwanie orbitreka oraz elementy poziomujące, na przykład pokrętło, którym wyregulujemy wysokość, aby dostosować stabilne położenie względem nierównego podłoża.
Fot 3. Materiał własny | Sprawdź, czy rowere eliptyczny posiada rolki transportowe
Eliptyki możemy podzielić na takie, w których zamontowana jest korba – jak w rowerku stacjonarnym i takie, w których występuje zewnętrzne koło (transmisyjne), a płozy na których stawiamy stopy przymocowane są do jego obwodu.
Co to zmienia? Korba wymusza bardzo krótki krok (ponieważ ma swoją określoną długość), natomiast dzięki ruchowi po okręgu – im większe koło transmisyjne, tym większa amplituda, a jednocześnie długość kroku.
Istnieje jeszcze trzeci rodzaj, gdzie zewnętrzne koło znajduje się z przodu. Taka ergonomia pozwala nam na bardziej naturalną postawę ciała, bez pochylenia, większy zakres ruchu. W Domyos e-Energy dodatkowo można zmienić kąt nachylenia, dzięki czemu modyfikujemy zależność między ćwiczonymi mięśniami, położymy większy nacisk na tył (pośladki, dwułowe) lub przód (czworogłowe).
Teraz dokonując wyboru będziesz wiedzieć na co zwrócić uwagę, aby później orbitrek nie stał zakurzony w salonie 🙂
A jeśli o czymś związanym z rowerkami eliptycznymi nie napisałam, daj znać w komentarzu! 🙂