WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jaki orbitrek wybrać?

24 październik 2022
#PORADY

Orbitrek to jeden z najczęściej wybieranych sprzętów do ćwiczeń w domu. Na rynku znajduje się bardzo wiele modeli, które znacznie różnią się od siebie zarówno wyglądem, jak i ceną. Podpowiadamy, jak wybrać ten najlepszy. 

Jaki orbitrek wybrać do domu?

Orbitreki zapewniają bardzo wszechstronny i bezpieczny trening. Obok sprzętów takich jak bieżnia domowa, czy rower stacjonarny stanowią jeden z najpopularniejszych wyborów osób chcących zachować aktywność bez konieczności wychodzenia na siłownię

orbitrek składany

Mnogość dostępnych na rynku ofert sprawia, że ciężko wybrać ten jedyny – najlepszy orbitrek. Przed wybraniem się na zakupy, warto poważnie rozważyć kilka kryteriów. Bardzo ważne jest to, jaką ilością miejsca dysponujemy. W małych mieszkaniach w bloku nie ma często miejsca na wiele sprzętu. Warto zastanowić się, ilu członków rodziny będzie korzystało z takiego urządzenia oraz wybrać model, który w razie potrzeby można wygodnie złożyć.

Stosunkowo istotnym kryterium jest także nasz wzrost. Nie na wszystkich modelach osoby niskie i wysokie będą czuły się równie komfortowo. W tej kwestii trzeba zwrócić szczególną uwagę na długość kroku, czyli platformy, na której podczas ćwiczeń ląduje nasza stopa. 

  • Osoby wyższe niż 180 centymetrów powinny wybierać orbitreki ze stopem powyżej 40 centymetrów. 
  • Osoby, których wzrost mieści się w przedziale od 165 do 180 najlepiej będą czuły się na orbitrekach ze stopem w długości ok. 40 centymetrów.
  • Osoby niższe niż 165 centymetrów powinny celować w stop o długości 35 – 38 centymetrów. 

Przeczytaj także: Jak wybrać rower stacjonarny?

Rodzaje orbitreków

Na rynku możemy znaleźć różne rodzaje orbitreków w bardzo szerokich przedziałach cenowych. Z łatwością podzielimy je na trzy podstawowe grupy:

  • orbitrek magnetyczny
  • orbitrek mechaniczny
  • orbitrek elektromagnetyczny

Najbardziej podstawowe modele znajdują się w grupie orbitreków o napędzie mechanicznym. Wszystkich ustawień dokonujemy tutaj manualnie. Siłę oporu reguluje hamulec, a specjalne pokrętło pomaga wyregulować sam opór. 

Orbitrek magnetyczny jest nieco bardziej nowoczesnym rozwiązaniem. Wokół koła zamachowego został tutaj umieszczony system specjalnych magnesów. Ich siła jest różna, dlatego działają, tworząc opór, czyli w istocie regulując hamowanie. W starszych modelach siłę oporu musimy wyregulować mechanicznie (pokrętłem). Te nowocześniejsze posiadają jednak mechanizm komputerowy. W nich wystarczy zmienić ustawienia na poręcznym ekranie. 

Na koniec warto wspomnieć o zdecydowanie najnowocześniejszym orbitreku elektromagnetycznym. Jego działanie opiera się na mechanizmie silnika elektrycznego, który reguluje opór magnetyczny. 

Orbitrek — który wybrać?

Wiesz już jakie rodzaje orbitreków dostępne są na rynku. Teraz pozostaje najtrudniejsze pytanie – który z nich warto wybrać? Niełatwo na nie odpowiedzieć, ponieważ kwestie takie, jak:

  • potrzeby w zakresie treningu,
  • dostępny metraż,
  • budżet,

są całkowicie indywidualne. Najważniejsze jest więc zdefiniowanie swoich potrzeb. Orbitreki mechaniczne to najbardziej podstawowe i najstarsze modele tego sprzętu. Nadal są jednak chętnie wybierane przez wiele osób, na co wpływ ma przede wszystkim cena. Mechaniczne orbitreki mogą być nawet o połowę tańsze od tych z silnikami elektrycznymi. Pobierają również mniej prądu. Mają jednak mniejszą żywotność i generują sporo hałasu.

Orbitreki magnetyczne i elektromagnetyczne są przykładami bardziej zaawansowanej technologii. Są zdecydowanie cichsze, działają precyzyjnie i bardzo płynnie. Pewnym minusem może być jednak cena oraz fakt, że modele z silnikami elektrycznymi mogą podbijać ceny rachunków za prąd. 

Przeczytaj także: Jaki rower eliptyczny wybrać?

Gdzie kupić orbitrek?

Orbitreki można obecnie kupić w większości sklepów stacjonarnych i internetowych, które prowadzą sprzedaż sprzętu sportowego. W sklepach Decathlon znajdziesz orbitreki w bardzo różnym przedziale cenowym oraz o różnych parametrach – zarówno te zasilane jedynie siłą mięśni, jak i magnetyczne, czy elektromagnetyczne. 

Orbitrek — ile kosztuje?

Orbitrek co do zasady nie należy do sprzętów tanich, dlatego kryterium budżetowe jest bardzo ważne dla wielu jego potencjalnych właścicieli. 

Najtańsze są oczywiście oritreki mechaniczne, które można kupić za cenę od 600 do 1000 złotych. Zdecydowanie droższe są oczywiście orbitreki magnetyczne i magnetyczno-elektryczne. 

Tutaj rozrzut cenowy jest zdecydowanie większy, ponieważ w obrębie kategorii znajdziemy mnóstwo różnych modeli. Najbardziej podstawowe orbitreki magnetyczny można kupić już za 1200 – 1500 zł. Wersja z silnikiem elektrycznym to zazwyczaj wydatek poniżej 2000 złotych. Bardzo duże i zaawansowane maszyny eliptyczne nierzadko kosztują nawet 4000 – 5000 złotych. 

Podsumowanie

Orbitreki, czy steppery fitness to bardzo popularne urządzenia do ćwiczeń w domu. Duża różnorodność modeli oraz bardzo szeroki przedział cenowy sprawiają, że każdy ma możliwość wybrania dokładnie takiego orbitreka, jaki pasuje do jego potrzeb, przestrzeni, którą dysponuje oraz do posiadanego w danym momencie budżetu. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

FITNESS

Jak wybrać rower stacjonarny?

Jak wybrać rower stacjonarny?
FITNESS

Rozgrzewka przed treningiem — najlepsze ćwiczenia

Rozgrzewka przed treningiem — najlepsze ćwiczenia
FITNESS

Czy pompki można robić codziennie?

Czy pompki można robić codziennie?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu