WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Czy pompki można robić codziennie?

19 październik 2022
#PORADY

Pompki to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń, które doświadczeni sportowcy wykonują przed treningiem właściwym, często w ramach rozgrzewki. Choć początkującym ich wykonywanie może sprawiać małe trudności, to efekty ćwiczenia okazują się być bardzo zadowalające. Pozostaje jednak pytanie, jak często robić pompki? Czy można wykonywać pompki codziennie?


Czy warto wykonywać pompki codziennie?

Wykonywanie pompek nie wymaga posiadania żadnego specjalistycznego sprzętu, dlatego też ćwiczenie to tak chętnie włączają w swój plan treningów również osoby, które stawiają na samodzielną, domową aktywność fizyczną. Do wykonywania pompek przydatna będzie jedynie mata treningowa i oczywiście praktyczny strój.

Pompki to codzienność zawodowych sportowców, szczególnie tych, którzy postawili na sporty wytrzymałościowe. Niemniej jednak doskonale sprawdzają się one również w przypadku osób, które nie mają zbyt wiele czasu na aktywność fizyczną każdego dnia. Mogą być one doskonałym sposobem na pobudzenie organizmu, na przykład podczas pracy zdalnej. Pompki, które są elementem uzupełniającym treningu, warto wykonywać codziennie, przynajmniej kilka w jednej serii.

Codziennie czy co drugi dzień?

Osoby początkujące zastanawiają się, czy wykonywać pompki codziennie, czy co drugi dzień, a może jedynie raz na kilka dni? Generalnie nie ma przeciwwskazań do tego, aby robić pompki codziennie. Zazwyczaj hamulce treningowe włącza sam organizm, który w pewnym momencie, szczególnie na początku przygody z pompkami, może zacząć się buntować.

kobieta robiąca pompki w domu

W przypadku słabych mięśni rąk warto na początek praktykować wykonywanie pompek co drugi dzień, z czasem zaś spróbować robić je codziennie. Nieco inaczej sprawa wygląda na przykład w przypadku treningu 100 pompek, którego celem jest wykonanie tytułowych stu pompek w jednej serii. Zawodowi trenerzy nie zalecają, aby wykonywać trening codziennie – o wiele lepiej będzie zachować pewne odstępy czasowe pomiędzy treningami. 

Przeczytaj także: Trening siłowy w domu – jak przygotować?

Jak prawidłowo robić codzienne pompki?

Klasyczne pompki nie są skomplikowane pod kątem techniki, bowiem wystarczy oprzeć na podłożu dłonie oraz stopy. Dłonie powinny być rozstawione na szerokość barków, kręgosłup wyprostowany. Nie można przy tym unosić bioder.

Mężczyzna wykonuje pompki na siłowni

Prawidłowo wykonane ćwiczenie polega na zgięciu rąk w łokciach przynajmniej pod kątem 90 stopni. Klatka piersiowa powinna znaleźć się tuż nad ziemią. Prawidłowe wykonywanie pompek ułatwia sportowy strój, w tym koszulki do ćwiczeń czy spodenki do ćwiczeń. W chłodniejsze dni warto wyposażyć się w legginsy do ćwiczeń, a także specjalistyczne skarpety do ćwiczeń. Wątpliwości pojawiają się natomiast w kontekście obuwia. Pompki można co prawda robić w skarpetach bądź boso, lecz zalecane są buty do ćwiczeń, które skutecznie zmniejszą ryzyko ewentualnych urazów.

Czy robienie pompek codziennie coś daje?

Efekty codziennych pompek można odczuć nie tylko w kontekście poprawy sprawności fizycznej i wyglądu, ale również własnego zdrowia. Wykonywania pompek wzmacnia wiele partii mięśni, które odpowiadają między innymi za:

  • utrzymanie prawidłowej masy ciała,
  • ochronę narządów wewnętrznych,
  • właściwe oddychanie.

Robienie pompek zmniejsza ryzyko niewydolności układu krążenia, a także zawałów serca. Chociażby z tego względu warto, aby ćwiczenie wykonywały również panie. Dla wygody warto wyposażyć się także w specjalistyczne staniki do ćwiczeń, które dodatkowo podtrzymają piersi podczas treningu.

Efekty codziennego wykonywania pompek wiele osób odczuwa już po kilku tygodniach. Znacznie poprawia się wydolność organizmu, a także jego wytrzymałość. Pompki polecane są także osobom, które mają problemy z wadami postawy, w szczególności związanymi z miednicą. Również osoby, których głównym celem jest wyćwiczenie mięśni brzucha, powinny postawić właśnie na pompki, na przykład jako dodatek treningowy do tradycyjnych brzuszków. 

Podsumowanie

Mając na uwadze własne zdrowie, a także poprawę wydolności organizmu, warto robić pompki każdego dnia. Należy przy tym pamiętać, że mogą one stanowić element treningu, jak i być sposobem na oderwanie się od pracy czy innego rodzaju zajęć.

Codzienne pompki mogą być początkowo nie lada wyzwaniem, dlatego nie warto wykonywać ich w zbyt dużej ilości – nie należy bowiem przeforsowywać organizmu. Rodzaj wykonywanych pompek dobrze jest dopasować do swoich umiejętności i możliwości. Z czasem tradycyjne pompki przestaną być zadowalające, dlatego można urozmaicić trening na przykład o ćwiczenie z klaśnięciem czy unoszeniem nogi. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

FITNESS

Jak wybrać rower stacjonarny?

Jak wybrać rower stacjonarny?
FITNESS

Rozgrzewka przed treningiem — najlepsze ćwiczenia

Rozgrzewka przed treningiem — najlepsze ćwiczenia
FITNESS

Ćwiczenia na brzuch na stojąco – nasze propozycje

Ćwiczenia na brzuch na stojąco – nasze propozycje

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu