WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Spalanie kalorii na rowerze stacjonarnym. Jak jeździć, aby schudnąć?

03 grudzień 2020
#PORADY

Jak jeździć na rowerze stacjonarnym, żeby schudnąć? Podstawą jest wysoka intensywność treningu i stopniowe wydłużanie czasu trwania ćwiczeń. Jednak wszystko w swoim czasie. Pierwsze jazdy na rowerze stacjonarnym powinny być spokojne, abyśmy mogli się przyzwyczaić do nowej formy wysiłku. Odchudzanie na rowerze stacjonarnym jest przyjemne i nie wymaga wiele przygotowania. Ile kalorii możemy maksymalnie spalić podczas takich treningów? Jak szybko zobaczymy efekty, stając na wadze? Sprawdź!


Spalanie kalorii na rowerze stacjonarnym – dobry sposób na odchudzanie!

Jazda na rowerze stacjonarnym staje się coraz popularniejsza. Nic dziwnego. Taki sposób na trening jest bezpieczny i daje naprawdę ciekawe efekty. Rower stacjonarny nie obciąża stawów i nie powoduje wstrząsów. Można na nim ćwiczyć niezależnie od pogody. To świetna alternatywa dla osób, które mają skłonność do kontuzji wynikających z urazów przeciążeniowych. Jednym z przeciwwskazań do biegania jest otyłość olbrzymia. 

W przypadku roweru stacjonarnego duża nadwaga nie jest problemem. Dlatego jeśli chcemy zredukować swoją wagę i nie jest to tylko kilka nadmiarowych kilogramów, to warto zacząć od rowerku. Wystarczy pamiętać o zmianie intensywności treningów, ponieważ po pewnym czasie organizm może przyzwyczaić się do niskiej intensywności (która jest zalecana na początek) i przestać spalać kalorie tak szybko jak na początku.

Ile kalorii można spalić na rowerze stacjonarnym?

Wszystko zależy od długości i intensywności treningu. Godzina jazdy na rowerze to od ok. 300 do 700 spalonych kalorii. Skąd aż tak duży rozstrzał w obliczeniach? Wynika to z czasu treningu oraz jego intensywności. Jak zatem jechać, aby szybko schudnąć na rowerze stacjonarnym? Należy wydłużyć czas treningu (np. ze standardowych 20 minut do godziny) i jechać stosunkowo szybko. Dla każdego “szybko” będzie oznaczało co innego, ponieważ każdy ma inny poziom kondycji. Najlepiej jest utrzymywać tempo, w którym jesteśmy w stanie wytrzymać przez cały trening, ale musimy czuć przy tym opór pedałów. Nie może być za lekko.

Złotym środkiem są treningi interwałowe. Polegają na jeździe na średniej intensywności, aby przez określony czas (3-5 minut) jechać z bardzo wysoką intensywnością. Najmniej kalorii spalimy wykonując krótki trening o niskiej intensywności. Jeśli będziemy ćwiczyć tylko w ten sposób, to możemy się zniechęcić, bo na efekty w odchudzaniu poczekamy wtedy znacznie dłużej.

Podczas treningów warto korzystać z pulsometru. Poznamy wtedy swoje tętno maksymalne i dowiemy się, jakie tętno mamy utrzymywać przez cały trening. Najlepsze jest tętno umiarkowane, jeśli jedziemy na tętno, a nie na tempo. 

Trening na rowerze stacjonarnym – nie tylko odchudzanie

Efekty jazdy na rowerze stacjonarnym to nie tylko redukcja wagi. Regularne treningi zwiększają naszą wydolność tlenową oraz dobrze wpływają na samopoczucie. W czasach pandemii są też bezpiecznym sposobem na utrzymanie kondycji bez wychodzenia z domu. Rower stacjonarny nie zajmuje dużo miejsca (choć trzeba go trochę wygospodarować) i zawsze jest dostępny. 

Jeśli chcemy, możemy trenować nawet w środku nocy. Czas i intensywność jazdy zależą od nas. Dodatkowo nie musimy się do takiego treningu specjalnie przygotowywać. Wystarczy nam lekkie sportowe ubranie i rękawiczki na trening siłowy, które zapobiegną otarciom podczas ściskania kierownicy.

Każdy, kto wybiera rower stacjonarny jako sposób na odchudzanie, zobaczy skutki swoich wysiłków już po miesiącu. Dobrze poprowadzony plan treningowy sprawi, że będziemy chudli od 1-2 do 3 kilogramów miesięcznie. Oczywiście do tego potrzebna jest jeszcze zdrowa, zrównoważona dieta. Ćwiczenia to tylko część sukcesu. Pamiętajmy o tym, żeby nie chudnąć za szybko. Efekty wizualne mogą nam się podobać, ale nie jest to dobre dla zdrowia. Dlatego ostrożnie planujmy, ile kalorii chcemy spalić na rowerze stacjonarnym i ile w związku z wysiłkiem musimy ich przyjąć.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

FITNESS

Jak wybrać rower stacjonarny?

Jak wybrać rower stacjonarny?
FITNESS

Rozgrzewka przed treningiem — najlepsze ćwiczenia

Rozgrzewka przed treningiem — najlepsze ćwiczenia
FITNESS

Czy pompki można robić codziennie?

Czy pompki można robić codziennie?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu