WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Rowerek stacjonarny - efekty. Co daje jazda na rowerku stacjonarnym?

30 listopad 2020
#PORADY

Jazda na rowerze stacjonarnym daje widoczne efekty już po miesiącu. Taki trening cardio zwiększa wydolność płuc, poprawia pracę serca, wpływa na redukcję wagi i zwiększa ogólną siłę organizmu. Przede wszystkim wpływa jednak na mięśnie nóg. Uda i łydki zyskują ładny, umięśniony kształt. Jednak żeby to wszystko osiągnąć, jazdę na rowerze stacjonarnym należy wykonywać regularnie, minimum trzy razy w tygodniu. Jeden trening powinien trwać minimum 20 minut. Jego intensywność to już kwestia indywidualna. Ćwiczenia na rowerku stacjonarnym to świetne efekty, wystarczy tylko zacząć pedałować!


Ćwiczenia na rowerku stacjonarnym i ich efekty

Jazda na rowerze stacjonarnym to typowy trening cardio. Podczas niego budujemy wytrzymałość i zwiększamy swoją wydolność serca. Już po miesiącu regularnej jazdy na rowerze stacjonarnym można zaobserwować redukcję wagi oraz wzmocnienie siły mięśni nóg. Zwiększa się także ogólna wytrzymałość organizmu, nasze samopoczucie staje się lepsze, poprawia się ukrwienie całego ciała.

Ogromnym plusem jazdy na rowerze stacjonarnym jest jej niska kontuzyjność. Nie mamy tu do czynienia z żadnymi wstrząsami, a stawy i kolana nie ulegają przeciążeniom. Z tego powodu jazda na rowerku jest polecana wszystkim, którzy chcą schudnąć i poprawić swoją kondycję, ale ze względu na stare urazy i kontuzje nie mogą się przeciążać.

Jak często należy jeździć na rowerku stacjonarnym?

Aby treningi dawały jakiekolwiek efekty, zwłaszcza w kwestii redukcji wagi, ćwiczenia muszą być wykonywane regularnie. Podstawowy plan treningowy zakłada jazdę na rowerze stacjonarnym minimum trzy razy w tygodniu po 20 minut. Po każdym treningu następuje jeden dzień przerwy. Z czasem można zwiększać liczbę treningów, ale minimum jeden dzień w tygodniu powinien być dniem bez sportowej aktywności fizycznej. 

Wiele osób bagatelizuje jazdę na rowerku stacjonarnym jako sport prosty, lekki i niewymagający. Tymczasem prawidłowo wykonywane treningi (zwłaszcza te o wysokiej intensywności oraz interwałowe) to wysiłek i tak jak po każdym obciążeniu organizmu, należy po nim odpocząć. Na powszechną opinię o łatwości ćwiczeń na rowerze wpływają m.in. porównania do treningów biegowych (które natychmiast weryfikują czyjąś kondycję i siłę) oraz głosy osób, które trenują na rowerku za rzadko. Jeśli będziemy pedałować tylko raz na jakiś czas, nie zauważymy żadnych efektów. Ani po miesiącu, ani po pół roku. 

Bez regularności nie ma mowy o odchudzaniu i zwiększeniu wydolności płuc. Nie zobaczymy też wtedy innych efektów. Na pewno warto przygotować się na to, że jazda na rowerze stacjonarnym nie będzie aż tak wymagająca, jak jazda na zwykłym rowerze. Brakuje w niej elementów zjazdów i podjazdów, zmiennego podłoża. Jednak taki trening i tak wymaga włożenia w niego siły, jeśli oczywiście nie ustawimy mechanizmu rowerka na niską intensywność (lekkie pedałowanie).

Jak przygotować się do ćwiczeń na rowerku?

Na rowerze stacjonarnym można jeździć w domu albo na siłowni. Zorganizowanie zajęcia w klubie, podczas których uczestnicy jeżdżą w rytm muzyki i pod okiem trenera, nazywamy indoor cyclingiem. Obecnie z powodu zamknięcia siłowni taka forma jazdy na rowerku jest niedostępna, dlatego warto rozważyć zakup własnego sprzętu. Chociaż zajmuje on trochę miejsca, to umożliwia nam wykonywanie treningów wtedy, gdy mamy na to czas – nawet bardzo późnym wieczorem. Nie musimy czekać na otwarcie siłowni ani martwić się o dezynfekcję sprzętu (jeśli jesteśmy jego jedynymi użytkownikami).

Jazda na rowerze stacjonarnym nie wymaga specjalnego przygotowania. Wystarczy wygodny strój sportowy: legginsy, bluzka i lekkie buty z twardą podeszwą. Aby zapobiegać otarciom dłoni, można założyć rękawiczki sportowe. Sprawdzą się m.in. typowe rękawiczki na trening siłowy. Po prostu nie powinny być to grube rękawiczki z palcami – takie przydają się na bieganie w zimną pogodę, a nie a trening pod dachem.

Przygotowanie rowerka stacjonarnego do jazdy polega tylko na prawidłowym ustawieniu siodełka. Jego wysokość należy dostosować do swojego wzrostu. Siodełko powinno znajdować się na wysokości naszych bioder. Kierownicę ustawiamy w jednej linii z siedziskiem. Dzięki temu utrzymujemy prawidłową postawę podczas pedałowania.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

FITNESS

Jak mieć płaski brzuch? Dieta i ćwiczenia to podstawa

Jak mieć płaski brzuch? Dieta i ćwiczenia to podstawa
FITNESS

Jak wybrać rower stacjonarny?

Jak wybrać rower stacjonarny?
FITNESS

Rozgrzewka przed treningiem — najlepsze ćwiczenia

Rozgrzewka przed treningiem — najlepsze ćwiczenia

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu