WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Wyposażenie konia - przygotowanie konia do jazdy i do stajni

20 styczeń 2021

Przygotowanie konia do jazdy wymaga odpowiedniego sprzętu. Bez miękkich szczotek, zgrzebła i kopystki nie będzie możliwe wyczyszczenia konia z błota i brudu. Dopiero po zabiegach pielęgnacyjnych można zacząć siodłanie. Co składa się na ubiór konia? Jak wygląda wyposażenie konia do jazdy i do boksu? Sprawdź!


Z czego składa się strój konia?

Tak jak jeździec potrzebuje stroju do jazdy konnej, tak samo koń musi mieć odpowiedni ubiór. Standardowo wyposażenie konia do jazdy składa się z:

  • siodła – należy je wybrać pod konkretną dyscyplinę; inne siodło przyda się do jazdy rekreacyjnej, inne do skoków, a jeszcze inne do jazdy w stylu western, dodatkowo siodło musi pasować do budowy konia,
  • czaprak – podkładka pod siodło, która chroni grzbiet konia przed otarciami,
  • podkładka żelowa pod siodło – umieszcza się ją między czaprakiem a siodłem, ma dodatkowo chronić koński grzbiet, ale nie każdy koń jej wymaga – równomiernie rozkłada ciężar jeźdźca na grzbiecie wierzchowca i amortyzuje wstrząsy, przyda się w przypadku niedokładnie dopasowanego siodła,
  • strzemiona – pałąki, dzięki którym łatwiej jest zachować równowagę jeźdźcom, stanowią punkt oparcia dla stóp,
  • ogłowie – razem z wodzami i wędzidłem pomagają w kierowaniu oraz zatrzymywaniu konia, jak sama nazwa wskazuje, zakłada się je na głowę,
  • popręg – pasek, którym podpina się siodło pod brzuchem konia,
  • puśliska – paski, zazwyczaj skórzane, na których wiszą strzemiona.

Podczas wyjazdów w teren w chłodne dni można założyć jeszcze derkę pod czaprak. Musi to być jednak derka dedykowana do jazdy, tzw. potnik. Inną derkę nakłada się na czas wypoczynku konia w boksie i na zewnątrz w zimne dni (tzw. derkę stajenną). Niekiedy mogą być potrzebne kaloszki dla konia.

Przygotowanie konia do jazdy – co będzie potrzebne?

Koń przed jazdą musi zostać dokładnie wyczyszczony. Usunięcie błota i zaschniętego potu powoduje, że nie narażamy konia na otarcia od rzędu (popręgu, czapraka itp.). Szczególnie ważne jest dokładnie usunięcie wszelkich zabrudzeń z miejsca, w którym będzie podpięty popręg (brzuch konia w okolicy przednich nóg). 

Konia należy wyczyścić miękką szczotką, a jeśli trafią się mocne zabrudzenia, zgrzebłem. Do czyszczenia kopyt używa się kopystki. Warto od razu kupić cały zestaw do pielęgnacji konia.

Po skończonej jeździe należy wyczyścić konia tak samo, jak przed jazdą. Wyjątkiem są sytuacje, w których wypożyczamy konia ze stajni i wiemy, że tego dnia będzie jeszcze jeździł – wtedy inny jeździec przed jazdą zadba o odpowiednie przygotowanie zwierzęcia do kolejnego treningu. Nie opłaca się też dokładnie czyszczenie koni tuż przed wypuszczeniem ich na pastwisko – zazwyczaj i tak za chwilę zaczną tarzać się w błocie lub piasku. Pamiętaj o założeniu kantara – inaczej ciężko będzie ci go później złapać.

Jak dbać o wyposażenie konia po jeździe?

Po jeździe należy zadbać o rząd koński. Siodło oraz inne skórzane elementy należy przetrzeć z kurzu i innych zabrudzeń. Popręg należy umyć z potu, a następnie zostawić go do wyschnięcia w wyznaczonym do tego miejscu. Koniecznie trzeba umyć wędzidło, które znajduje się w pysku konia podczas jazdy. 

Zdejmując siodło, należy wyjąć spod niego czaprak, derkę i podkładkę żelową (jeśli jest używana). Nie można zostawiać ich pod siodłem powieszonym na kołku, bo nie będą miały szansy wyschnąć z potu i wody (w czasie deszczowej pogody te elementy zbierają dużo wilgoci). Jeśli używasz nauszników dla koni, je także musisz pozostawić do wyschnięcia.

Czaprak raz na jakiś czas musisz uprać. Na co dzień, po mniej intensywnych jazdach, wystarczy przetarcie go mokrymi chusteczkami i pozostawienie do wyschnięcia. Całe wyposażenie konia odkładaj w wyznaczone do tego miejsce. Zazwyczaj stajnie mają oznaczona imionami koni kołki na siodła, czapraki i ogłowia. Sprzęt do pielęgnacji powinien znajdować się w jednym, dedykowanym do jego przetrzymywania pudełku. Każdy koń powinien mieć swoje własne kopystki i szczotki, ale w nieprofesjonalnych stajniach często cały sprzęt jest używany do czyszczenia wszystkich koni.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

JEŹDZIECTWO

Prawidłowy dosiad i postawa w siodle - jak je ćwiczyć w domu?

Prawidłowy dosiad i postawa w siodle - jak je ćwiczyć w domu?
JEŹDZIECTWO

Jazda konna - co to jest, jak zacząć jeździć konno?

Jazda konna - co to jest, jak zacząć jeździć konno?
JEŹDZIECTWO

Nauka jazdy konnej - jak zacząć jeździć konno?

Nauka jazdy konnej - jak zacząć jeździć konno?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu