WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak joga wpływa na kręgosłup - czy jest dobra dla kręgosłupa?

04 styczeń 2021
#PORADY

Joga ma zbawienny wpływ na kręgosłup. Odpowiednio wykonywane i dobrze dobrane do stanu zdrowia asany zmniejszają dolegliwości bólowe u osób z dyskopatią i skoliozą. Poznaj najprostsze ćwiczenia jogi na kręgosłup i dowiedz się, czy w twoim przypadku joga dla kręgosłupa jest wskazana.


Czy joga jest dobra dla kręgosłupa?

Joga korzystnie oddziałuje na ciało, dotyczy to również kręgosłupa. Regularnie wykonywane asany (figury jogi) sprawiają, że wzmacniają się mięśnie pleców oraz poprawiają się ogólne zdolności ruchowe. Osoby ćwiczące jogę są bardziej gibkie, świadome swojego ciała, lepiej utrzymują równowagę i rzadziej zmagają się z bólami kręgosłupa. Udowodniono, że joga pomaga w leczeniu skoliozy i dyskopatii. 

Dzięki ruchom wykonywanym podczas asanów aktywowany zostaje układ nerwowy parasympatyczny, który jest odpowiedzialny za regenerację. Ćwiczenia utrzymują siłę mięśni kręgosłupa, która w dzisiejszych czasach często jest osłabiona przez siedzący tryb życia i stres (którego wynikiem jest ciągłe, nieuświadomione garbienie się, kulenie ramion).

Joga bardzo dobrze minimalizuje dolegliwości wynikające z:

 • dyskopatii,
 • skoliozy,
 • innych wad kręgosłupa.

Ważne! W przypadku wad kręgosłupa należy sprawdzić, czy nie posiadamy przeciwwskazań do jogi. Te co prawda są rzadkie, ale się zdarzają. Jeśli wykonujemy ćwiczenia jogi na chory kręgosłup, powinniśmy skonsultować się z fizjoterapautą.

Kto nie może ćwiczyć jogi?

Jogę może praktykować większość osób. Tylko w kilku przypadkach wykonywanie asan jest niewskazane:

 • u osób, które zmagają się z zaawansowaną osteoporozą,
 • u osób z zaburzeniami równowagi,
 • u osób, które zmagają się z różnego rodzaju kontuzjami i ich konsekwencjami (tu konieczny jest kontakt z fizjoterapautą w celu ustalenia zakresu i metody jogi),
 • u kobiet w zagrożonej/zaawansowanej ciąży.

W większości przypadków joga w ciąży jest bezpieczna, ale musi to być metoda spokojnej jogi prenatalnej. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy możemy ćwiczyć, skonsultujmy się z lekarzem. Kobiety podczas menstruacji powinny unikać bardziej wymagających asanów.

Ćwiczenia jogi na kręgosłup 

Asany na kręgosłup zawsze powinny zostać wybrane przez osobę, która nie tylko sama praktykuje jogę, ale też posiada wykształcenie medyczne. Najrozsądniej jest wykonać ogólne badanie stanu swojego kręgosłupa, a następnie udać się do profesjonalnej szkoły jogi (świetnie, jeśli uczyć w niej będą osoby z wiedzą fizjoterapautyczą). 

Popularne asany, polecane przez osoby ćwiczące jogę dla kręgosłupa, to:

 • Virsana – plecy wyprostowane, kości pośladków między stopami, dłonie oparte na udach albo kolanach – pozycja wymaga wydłużenia kręgosłupa, oparcia się na kościach pośladków i odprężenia, a także głębokiego oddechu.
 • Balasana – nazywana także pozycją dziecka. Polega na pochyleniu się do przodu, wydłużeniu kręgosłupa. Kolana mają być rozszerzone, a głowa przechylona w bok. Dla wygody można podłożyć poduszkę pod głowę.
 • Gomukhasana – ćwiczenie zaczyna się w pozycji Virsana. Do jego wykonania potrzebny będzie szalik lub po prostu długi kawałek materiału. Prawe ramię należy przełożyć za głowę, a lewą rękę wyciągnąć do tyłu. Dłonie powinny znaleźć się wtedy jak najbliżej siebie. Należy oddychać głęboko. Następnie można spróbować złączyć dłonie za plecami, ale już bez użycia pomocy.
 • Pozycja Krowy i Kota – te dwie pozycje wykonuje się na czworaka. Pozycja krowy polega na “ciągnięciu” kręgosłupa w dół, ku podłodze. W pozycji kota plecy mają być zaokrąglone, wygięte w górę.

Ćwiczenia te, wykonywane w prawidłowy sposób, powinny przyczynić się do zwiększenia ruchomości kręgosłupa, zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz ogólnej poprawy samopoczucia. Aby joga dla kręgosłupa była wykonywana w wygodny i komfortowy sposób, warto mieć na sobie specjalną odzież do jogi.

Gdzie praktykować jogę kręgosłupa?

Jogę, która ma służyć zmniejszeniu dolegliwości kręgosłupa, najlepiej wykonywać pod okiem fizjoterapauty albo w profesjonalnej szkole jogi. Specjaliści najlepiej dobiorą odpowiednie ćwiczenia oraz zadbają o nasze bezpieczeństwo. 

Jogę w domu można praktykować, kiedy znamy już konkretne sekwencje ćwiczeń na kręgosłup i wiemy, że są one dopasowane do naszego stanu zdrowia. Mimo tego raz na jakiś czas polecana jest sesja jogi pod okiem profesjonalisty.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

JOGA I MEDYTACJA

Dlaczego senior powinien zaprzyjaźnić się z jogą?

Dlaczego senior powinien zaprzyjaźnić się z jogą?
SPORT, JOGA I MEDYTACJA

Dlaczego warto korzystać z akcesoriów do jogi?

Dlaczego warto korzystać z akcesoriów do jogi?
JOGA I MEDYTACJA

Joga - korzystne oddziaływanie na ciało i ducha

Joga - korzystne oddziaływanie na ciało i ducha

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu