Stres w dzisiejszych czasach staje się dla wielu osób nieodłączną częścią codzienności. Jest to spowodowane licznymi wyzwaniami, z jakimi mierzy się niemalże każdy współczesny człowiek. Często nadmierna kumulacja czynników stresowych, zaczyna w wyraźny sposób oddziaływać na funkcjonowanie organizmu oraz kondycję psychiczną. Liczne badania wykazują, iż przewlekły stres sprzyja m.in. występowaniu stanów depresyjnych, otyłości, a także nieprawidłowościom w obszarze układu sercowo-naczyniowego. Z tego powodu niezwykle istotne jest, aby umieć wykształcić adaptacyjne umiejętności radzenia sobie ze stresem. Medytacja pomaga w tym bardzo , gdyż jest skutecznym narzędziem do zarządzania stresem, redukcji negatywnych emocji, spadków nastroju oraz pomaga się rozluźnić.
Medytacja często utożsamiana jest z systemem wierzeń wschodnich religii, takich jak hinduizm czy buddyzm. Jednak bazowe elementy tejże praktyki, mają swoje zastosowanie również w innych wyznaniach, np. w judaizmie. Z tego względu medytacja uznawana jest za uniwersalną metodę i narzędzie, które umożliwia wykształcenie zdolności koncentracji oraz długotrwałego skupienia na wykonywanych zadaniach. Współcześnie medytacja (w jej pierwotnym założeniu) postrzegana jest jako jedna z form profilaktyki zdrowotnej. Umiejętność utrzymywania niepodzielnej uwagi, zwłaszcza w sytuacjach stresogennych, jest bowiem niezwykle cenną umiejętnością.
Zwykle wyróżnia się dwie podstawowe formy medytacji, skategoryzowane według sposobu, w jaki można osiągnąć pożądany poziom skupienia:
Medytacja pozwala zredukować stres dzięki swojemu dobroczynnemu wpływowi na układ nerwowy organizmu. Stan głębokiego odpoczynku wyzwala w mózgu neuroprzekaźniki, które poprawiają nie tylko koncentrację, ale także samopoczucie. Ponadto pomagają osiągnąć długotrwały stan wewnętrznego spokoju. Kluczowymi neuroprzekaźnikami, wyzwalanymi w trakcie medytacji są m.in.:
Medytacja wprowadza ciało w stan głębokiego odpoczynku, a umysł w stan trzeźwości i aktywności. W trakcie spoczynkowej czujności, ciało doświadcza fizycznej regeneracji i czerpie wiele długofalowych korzyści. Należą do nich m.in.:
Przeczytaj także: Medytacja dla początkujących – od czego zacząć?
Medytacja pozwala ciału doświadczyć licznych korzyści, płynących z głębokiego odpoczynku. Ten stan ułatwia stopniowe uwalnianie nagromadzonych czynników chronicznego stresu. Ponadto pozwala na przywrócenie organizmowi naturalnego stanu witalności i równowagi.
Dzięki znacznemu wzrostowi popularności praktyki medytacji, w internetowej przestrzeni znaleźć można wiele technik medytacyjnych. Każda z nich opiera się na podobnych założeniach – koncentracji na równomiernym oddechu i próbie oczyszczenia umysłu z piętrzących się myśli.
Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z medytacją, rekomenduje się opanowanie najprostszej i zarazem najkrótszej techniki, która w przyszłości może stanowić bazę dla bardziej zaawansowanych praktyk. Chcąc rozpocząć medytację, warto na samym początku ustalić, dogodną dla siebie, porę dnia. Z powodzeniem można zacząć praktykę od minuty dziennie, stopniowo zwiększając czas poświęcony na medytację i skupienie.