WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Medytacja dla początkujących – od czego zacząć? Pokazujemy proste techniki

15 listopad 2022

Medytacja jest wyróżniana jako jeden z najlepszych sposobów na redukcję stresu, kojenie nerwów oraz poprawianie koncentracji. Wywodzi się z religii i duchowości wschodu, ale aktualnie jest praktykowana na całym świecie. Pojawiło się również wiele różnorodnych technik medytacji, różniących się celem i sposobem prowadzenia. Celem nadrzędnym jest większa samoświadomość. A jak wygląda medytacja dla początkujących? W jaki sposób można zacząć medytować?


Czym jest medytacja? Praktyka w pigułce!

Medytacja to sztuka zagłębiania się w myślach. Proces obserwowania swoich myśli z perspektywy obserwatora, który ich nie analizuje i nie ocenia, a jedynie obserwuje. Medytacja w religiach Wschodu, np. buddyzmie, taoizmie czy hinduizmie jest wykorzystywana jako sposób modlitwy, tymczasem dla wielu innych ludzi na całym świecie jest to doskonały sposób redukowania stresu oraz pracy nad sobą. Medytacja ma prowadzić do samoświadomości, czyli lepszego rozumienia siebie, swoich procesów myślowych, obaw i leków. Techniki medytacji mają także dostarczyć sił życiowych, a także rozwinąć współczucie, miłość, cierpliwość, życzliwość, wielkoduszność oraz przebaczenie.

kobieta medytująca na łonie natury

Medytacja ma wiele wspólnego ze sztuką uważności. Coraz więcej osób boryka się z problemem, jakim jest overthinking, czyli natłok myśli, nad którymi nie mamy kontroli. Skutecznie przeszkadzają nam one w normalnym funkcjonowaniu, wzmagają stres, utrudniają koncentrację. Sposobem na rozprawienie się z tym problemem jest medytacja mind fulness, czyli trening uważności. Jej celem jest rozwijanie w sobie umiejętności skupiania się na tym, co jest tu i teraz.

Mantry – co to takiego?

Co czyni medytacja dla Twojego ciała i umysłu?

Medytacja ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Jeśli chodzi o korzystny wpływ na ciało, medytacja pomaga wyeliminować problem nadciśnienia, rozluźnia mięśnie oraz wspiera efektywny odpoczynek. Z kolei medytacja połączoną z jogą wspiera sprawność fizyczną i pozwala osiągać lepsze wyniki w sporcie. Medytacja była bardzo istotna dla japońskich wojowników. Samurajowie praktykowali ją nie tylko po to, aby zyskać samoświadomość i pozbyć się lęku przed śmiercią, ale także po to, aby skuteczniej walczyć.

Medytacja oferuje również szereg korzyści dla Twojego umysłu. Pozwala zatrzymać natłok myśli i rozwijać koncentrację oraz pamięć. Pomaga rozwijać uważność i skupienie na tym, co dzieje się tu i teraz. Jest wykorzystywana w terapiach ukierunkowanych na eliminowanie lęków, fobii oraz leczenie depresji. Pozwala zredukować stres, a co za tym idzie, jest doskonałą formą profilaktyki przeciwko wielu groźnym chorobom i dolegliwościom. Wpływa korzystnie na jakość snu, odpręża i pozwala prowadzić szczęśliwsze życie. Skoro wiemy już, dlaczego warto medytować, przejdźmy do prostych technik, odpowiednich dla początkujących.

Jak zacząć medytować? Koncentracja to podstawa!

Medytacja zwłaszcza na początku sprawia pewne trudności i należy to zaakceptować. To całkowicie normalne. Czy od osoby, która nigdy nie biegała od razu oczekujemy przebiegnięcia maratonu? Oczywiście nie. Medytacja dla początkujących skupia się przede wszystkim na wyrobieniu w sobie nawyku. W przyszłości medytacja stanie się całkowicie naturalna, tak jak dla wielu osób naturalna jest poranna kawa czy herbata. Zacznij od poznania prostych technik, dowiedz się więcej o pozycjach, a także o tym, w jakich warunkach należy medytować. Ćwicz kilka minut dziennie, ale systematycznie. I nie zrażaj się na początku, gdy medytacja zostanie przerwana przez gonitwę myśli. Oczyszczenie umysłu wymaga czasu, treningu oraz odrobiny samozaparcia.

Joga twarzy – co to? Na czym polega?

Gdzie medytować? Jak stworzyć odpowiednie środowisko?

Do prawidłowej medytacji niezbędne są odpowiednie warunki. Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć medytację, to właśnie od stworzenia warunków. Wnętrze powinno być przewietrzone, a temperatura powietrza może być nieco niższa, niż temperatura w pokoju dziennym. Odpowiednie warunki panują zwykle w sypialni, gdzie temperatura jest nieco niższa. Wybierz wygodne i zaciszne miejsce.

kobieta praktykująca jogę

Istnieje wiele pozycji medytowania, ale na początek w zupełności wystarczy, jak będziesz wygodnie siedzieć. Odradza się natomiast pozycję leżącą, gdyż łatwo zasnąć. Można zapalić świecę, aby skupiać się na płomieniu. Można także włączyć cichą muzykę relaksacyjną sprzyjającą medytacji. Tutaj jednak warto zauważyć, że wielu osobom lepiej medytuje się w absolutnej ciszy.

Czy trzeba systematycznie medytować?

Tak, to właśnie systematyczność jest kluczem do sukcesu i to na wyrobieniu nawyku skupia się medytacja dla początkujących. Na początku nie musisz medytować pół godziny każdego dnia. Wystarczy nawet 5-10 minut, ale regularnie. Musisz doprowadzić do tego, że medytacja stanie się czymś całkowicie naturalnym w rozkładzie dnia. Najlepiej sprawdza się poranna medytacja, gdyż przynosi korzystne efekty na resztę dnia. Jednak kilka minut dziennie na medytację możesz przeznaczyć także w środku dnia czy wieczorem, przed pójściem spać.

Jak zbudować poranny nawyk medytacji?

Do tego potrzebujesz odrobiny samozaparcia i dosłownie 5-10 minut wolnego czasu. Po przebudzeniu usiądź wygodnie na łóżku, skup się na oddechu i zacznij medytować. Może to być medytacja mindfulness, w której uczysz się kontrolowania myśli i skupiania się na teraźniejszości. Postaraj się, aby ta medytacja stała się codziennym rytuałem związanym ze wstawaniem z łóżka. Dzięki medytacji porannej staniesz się bardziej uważny i skoncentrowany, a także zaktywizujesz swój umysł, co pozwoli lepiej wejść w codzienny tryb dnia. 

Jakie są 3 techniki medytacji, które potrzebujesz znać?

Dla wielu osób najskuteczniejsza na początek jest medytacja mindfulness, czyli filozofia uważnej obecności. To właśnie ona pomaga wyeliminować natłok myśli i skupić się na tym, co dzieje się tu i teraz. Stanowi doskonałą podbudowę dla innych, bardziej skomplikowanych technik medytacyjnych. W tej technice uczysz się także prawidłowego, świadomego oddychania, mającego ogromny wpływ na redukcję stresu oraz wspieranie dobrego zdrowia.

Nieco bardziej złożona jest medytacja zen, której głównym celem jest pełna samoświadomość. W tej technice potrzebny jest już prawidłowy oddech oraz znajomość odpowiednich pozycji. Filozofia zen to podstawa wielu religii Wschodu. W tej technice pozwalamy myślom płynąć i przyglądamy się im z perspektywy obserwatora. Nie oceniamy ich, nie analizujemy. Po prostu oglądamy jak film i na ich podstawie staramy się lepiej zrozumieć siebie, nasze pragnienia, obawy, wyznawane wartości.

Bardzo popularna jest także medytacja transcendentalna skupiona na spokojnym, kontrolowanym oddechu oraz recytowaniu mantry. Są to jednosylabowe dźwięki bez żadnego znaczenia. Można je powtarzać w myślach lub na głos. Kojarzysz motyw mnicha siedzącego w pozycji kwiatu lotosu i wydającego z siebie długi, jednosylabowy dźwięk? Taki mnich praktykuje właśnie medytację transcendentalną, której celem jest pełne skupienie oraz uwolnienie się od przyziemnych myśli. W religii Wschodu, ta forma medytacji ma przybliżyć do oświecenia.

Medytacja dla początkujących – jak okiełznać myśli?

Natłok i gonitwa myśli to problem wielu współczesnych ludzi. W psychologii zyskał on nawet fachowe określenie: overthinking. Medytacja uważności to najlepszy sposób na pozbycie się tego problemu. Daj sobie czas i bądź cierpliwy – na początku medytacja jest bardzo trudna, ale wystarczy kilka tygodni systematycznej pracy po kilka minut dziennie, aby zauważyć rezultaty.

Przede wszystkim skup się na oddechu. Głęboki wdech, i długi, spokojny wydech. Postaraj się liczyć oddechy, np. od 100 do 1. Możesz zamknąć oczy, ale możesz także wykorzystać płomień świecy, uważnie się w niego wpatrując. Choć myśli pojawiają się same znikąd, z czasem nauczysz się je kontrolować i obserwować świadomie. Najlepsze jest to, że każdy rodzaj medytacji pozwala osiągnąć stan, na którym Ci zależy. Testuj, eksperymentuj, znajdź technikę, która jest najlepsza dla Ciebie.

Jaka jest prawidłowa pozycja do medytacji?

Ucząc się medytacji krok po kroku warto dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda prawidłowa forma. Za optymalną pozycję do medytacji uchodzi kwiat lotosu, ale na początku jest ona wyjątkowo trudna i nieosiągalna dla wielu osób. Można zastosować pozycję pół lotosu, siad skrzyżny (po turecku), lub klękanie z siedzeniem na stopach.

kobieta leżąca na macie

Medytacja dla początkujących ma być przede wszystkim komfortowa! Dlatego też na początku możesz wygodnie siedzieć na łóżku lub w ulubionym fotelu. Możesz także leżeć, choć pozycja leżąca jest odradzana, ponieważ łatwo zasnąć. Warto także wdrażać proste techniki medytacji połączonej z jogą, w której aktywnie zmieniasz pozycję swojego ciała.  

Jak długo medytować?

To już zależy od tego, ile czasu na medytację możesz poświęcić każdego dnia. Początkującym osobom zaleca się kilka minut dziennie, aby się nie zniechęcić. Z czasem, gdy najdzie Cię myśl, aby pomedytować dłużej, śmiało – testuj i sprawdzaj różne techniki, znajdź taką, która jest najlepsza dla Ciebie. Właśnie to jest najlepsze w medytacji – nie jest tak, że tylko jeden sposób jest prawidłowy i poprawny. Medytować można na wiele rozmaitych sposobów, nawet w trakcie biegania, czego świetnym przykładem są mnisi tybetańscy i nepalscy. Dla osób wprawnych i doświadczonych, poleca się sesje medytacje trwające od 25 do 45 minut.

Gdzie szukać dobrych podstaw do medytacji?

Medytacja stale zyskuje nowych entuzjastów i obecnie jest dużo bardziej popularna, aniżeli nawet 10 lat temu. A przecież mówimy o technice znanej od tysięcy lat. Bardzo popularna w ostatnich czasach jest także wizualizacja, czyli forma, w której wyobrażamy sobie siebie w różnych sytuacjach, aby się do nich przygotować, np. przed wystąpieniem publicznym. Praktyka medytacji jest szeroko opisywana w Internecie, a na Youtube można znaleźć filmy i nagrania do medytacji prowadzonej. Można także zaliczyć kurs medytacyjny, aby lepiej poznać dostępne techniki. To kolejna wskazówka dla początkujących – warto systematycznie rozwijać swoją wiedzę w tym zakresie.

Medytacja a joga

Joga jest jednym z sześciu systemów filozofii indyjskiej. Nam kojarzy się przede wszystkim z ćwiczeniami ukierunkowanymi na relaks i odprężenie. Warto zauważyć, że w filozofii indyjskiej kładzie się nacisk na odpowiedni trening ciała (czyli właśnie jogę) oraz trening umysłu (czyli medytację). A zatem, medytacja skupia się na umyśle i duchu, natomiast joga na ciele. Oba te elementy można ze sobą łączyć. Istnieje wiele technik, w których można medytować podczas ćwiczeń typowych dla jogi. Jest to świetna propozycja dla osób, które źle czują się w pozycji statycznej.

Dlaczego warto jest medytować?

Medytacja może przynieść wiele korzyści zdrowotnych i przyczynić się do szczęśliwszego życia wolnego od lęków i obaw. Temat medytacji jest coraz popularniejszy, a dostępność informacji w Internecie sprawia, że każdy może zacząć medytować w optymalny dla siebie sposób. Na początek może to być medytacja prowadzona, np. z pomocą nagrania dostępnego w Internecie. W medytacji tej instruktor wydaje polecenia, dzięki czemu łatwiej jest zrozumieć podstawy oraz techniki medytowania. W trakcie medytacji trenujesz koncentrację, odprężasz swoje ciało, dążysz do samoświadomości. Z czasem zaczniesz dostrzegać wiele pożytecznych efektów w swoim codziennym życiu. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

JOGA I MEDYTACJA

Dlaczego senior powinien zaprzyjaźnić się z jogą?

Dlaczego senior powinien zaprzyjaźnić się z jogą?
SPORT, JOGA I MEDYTACJA

Dlaczego warto korzystać z akcesoriów do jogi?

Dlaczego warto korzystać z akcesoriów do jogi?
JOGA I MEDYTACJA

Joga - korzystne oddziaływanie na ciało i ducha

Joga - korzystne oddziaływanie na ciało i ducha

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu