WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

W jaki sposób działają mantry? Jak je intonować, śpiewać i praktykować?

15 listopad 2022

Mantry to sylaby, wersety lub pełne formuły złożone z powtarzających się sekwencji dźwięków, które mają służyć praktyce duchowej. Szczególną rolę odgrywają w buddyzmie i hinduizmie, gdzie stanowią nieodzowny element religii. W praktyce jednak, swoje mantry posiadają także inne religie, w tym chrześcijaństwo. Od lat istnieje wiele teorii mówiących o leczniczym wpływie dźwięków i wibracji, które oddziałują na nasz organizm w trakcie ich śpiewania .


Co to są mantry?

Mantra to dźwięk w postaci intonowanej sylaby, formuły lub pełnych wersetów. Są dobierane w taki sposób, aby korzystnie oddziaływać na nasz organizm. Mają wspierać koncentrację oraz rozluźniać całe ciało. Coraz więcej ludzi na całym świecie decyduje się je śpiewać, a wynika to z wielu teorii, które zakładają, że mogą one mieć korzystny wpływ na zdrowie naszego organizmu. Istnieją nawet pewne badania, które w pewnym stopniu potwierdzają te teorie. Jest to zresztą nieodzownie związane z muzykoterapią, czyli terapią polegającą na leczeniu dźwiękami.

mężczyzna medytujący

Nie jest zresztą tajemnicą, że odpowiednie dźwięki oraz wibracje mogą mieć określony wpływ na nasze ciało – mogą rozluźniać, poprawiać samopoczucie, wspierać koncentrację, ale również szkodzić i powodować zdenerwowanie. Wszystko zależy zatem od rodzaju dźwięków. Mantry mają wiele tysięcy lat, a opracowano je w taki sposób, aby jak najlepiej współpracowały z energią ciała. Można je nie tylko śpiewać, ale również powtarzać na głos lub recytować w myślach.

Medytacja dla początkujących – od czego zacząć?

Jak działają mantry i czy warto je śpiewać?

Dźwięk i wibracje bez wątpienia mają wpływ na nasz organizm. Niektóre piosenki poprawiają nasz nastrój, a inne powodują, że czujemy się zdenerwowani. Mantry to grupa dźwięków, która ma korzystnie oddziaływać na ciało i ducha. Pierwsze prawdopodobnie zawierał sanskryt wedyjski, wymarły język używany od XV do V wieku p.n.e. Z niego wywodzi się sanskryt klasyczny. Mantry są nierozerwalnie związane z religią buddyzmu i hinduizmu. W wierzeniach tych, powtarzanie mantr ma oczyszczać umysł, a także przybliżać do pełnego zrozumienia i samoświadomości.

Nie jest jednak prawdą, że są one przypisane wyłącznie do religii Wschodu. Swoje mantry posiada także chrześcijaństwo. Ponadto, aktualnie mantry są uważane za rewelacyjny sposób na redukowanie stresu, rozluźnianie ciała oraz poprawianie samopoczucia. Coraz więcej osób decyduje się je ćwiczyć , wierząc, że posiadają one działanie lecznicze. I choć jest to przedmiotem sporu naukowców, wiele osób deklaruje, że faktycznie działają i pomagają im w wielu obszarach życia.

Co oznaczają sylaby?

Istnieje wiele rodzajów, a jedną z najpopularniejszych jest mantra OM wywodząca się z wierzeń wedyjskich. To właśnie ta sylaba jest powtarzana przed medytujących mnichów. W filozofii jogi oraz hinduizmu, OM to święta sylaba, która oznacza wszechwiedzę i wszechmoc. Praktykując mantry warto zatem wiedzieć, że poszczególne sylaby zazwyczaj mają określone znaczenie, a to z kolei wpływa także na ich zastosowanie.

OM ma oczyszczać umysł, poprawiać koncentrację, wspierać dążenie do lepszego zrozumienia świata oraz do samoświadomości. W pełnej wersji jest to: OM MANI PADME. Niezwykle popularna i chętnie powtarzana jest mantra RA MA DA SA. Jest to mantra uzdrawiająca, a poszczególne sylaby oznaczają: Ra – słońce (energia), MA – księżyc (wrażliwość), DA – ziemia (stabilizacja i spokój), SA – nieskończoność (np. w kontekście zrozumienia, wiedzy). Do tej mantry często dodaje się także sylaby: SO (jako ja), SA SAY (definitywna nieskończoność) oraz HUNG (doświadczanie nieskończoności i prawdy). Dużym zainteresowaniem cieszy się także mantra ochronna AAD GURAY NAMEH, która w języku angielskim funkcjonuje pod nazwą: Protection and Projection, co możemy tłumaczyć jako: Ochrona i Wyobrażenia (względnie przewidywania, wizje).

Joga twarzy – co to?

Dlaczego i które warto praktykować?

Wielu naukowców twierdzi, że powtarzanie określonych dźwięków budzi korzystne dla naszego organizmu wibracje, które mogą nawet leczyć niektóre dolegliwości. Istnieje wiele różnorodnych mantr, a każda z nich ma nieco inne zastosowanie.

Mamy mantrę na koncentrację OM MANI PADME (określana także jako mantra wielkiego współczucia), mamy mantrę uzdrawiającą RA MA DA SA, a także mantrę ochronną AAD GURAY NAMEH. Do grona popularnych mantr możemy także dodać: ONG NAMO GURU DEV NAMO, która jest uznawana za mantrę energetyczną, która ma wspierać energię ciała i witalność.

czakry w ciele

Biorąc pod uwagę różny zakres wibracji mantr warto próbować różnych formuł i wersetów. Pozwala to wpływać korzystnie na umysł podświadomy i nieświadomy. Zdaniem niektórych naukowców, umiejętne wpływanie na podświadomość może nawet uleczyć ciężkie dolegliwości. Czy jest to prawdziwe stwierdzenie czy może tylko efekt placebo, tego nie wiemy. Jednak wielu uznanych lekarzy zgadza się z teorią, że określone dźwięki i wibracje mogą mieć właściwości lecznicze. Z mantr powszechnie korzysta ajurweda, czyli tradycyjna medycyna indyjska.

Jak śpiewać mantry? Czy recytowanie działa?

Mantry można śpiewać, intonować, powtarzać na głos, recytować. Niektórzy uważają również, że wystarczy je powtarzać w głowie, aczkolwiek nie jest to prawda. Wpływ mantry skupia się na dźwiękach i wibracjach, a zatem, aby były one skuteczne, trzeba je wypowiadać na głos, tak, aby uzyskać określone dźwięki oraz wibracje. Idealnym przykładem na zastosowanie mantr jest medytacja. Wystarczy wygodnie usiąść, a następnie skupić się na swoim oddechu, powtarzając popularne mantry. Dla osób, które nie lubią nadmiernej statyczności przez dłuższy okres polecana jest yoga, czyli wykonywanie prostych ćwiczeń połączonych z intonowaniem yogi.

Warto pamiętać o tym, że innym dźwiękiem mantry można uzyskać inne efekty. Dzieje się tak ze względu na to, że poszczególne dźwięki wpływają na różne części ciała, a także budzą nieco inne uczucia i emocje. Na początku warto śpiewać mantry przynajmniej raz dzienne, np. w trakcie porannej medytacji. Osoby bardziej doświadczone mogą decydować się na intonowanie mantry nawet trzy razy dziennie. Praktyka mantr początkowo może budzić pewne trudności, ale po kilku tygodniach systematycznych ćwiczeń można osiągnąć odpowiedni poziom biegłości.

Czy śpiewanie szeptem również działa?

Mantry składają się z sylab, które posiadają określone znaczenie. Jednak naukowcy zakładają, że wpływ mantry opiera się przede wszystkim na dźwiękach i wibracjach, które mają wpływać na odmienne płaty mózgu, a także różne obszary organizmu. Dlatego też, polecane jest wydawanie jednostajnego i długiego dźwięku. Nie musi on być głośny, ale na tyle mocny, abyśmy poczuli wibracje w ciele. Niektórzy zwolennicy mantr zakładają, że pozytywne efekty może przynieść także słuchanie mantr. Na początek dobrym pomysłem może być intonowanie mantr w trakcie ich słuchania.

Jak długo trzeba praktykować mantrę, żeby miała efekty lecznicze?

Zdaniem zwolenników praktykowania mantry, techniki te mogą uleczyć nawet bardzo poważne choroby. Niezależnie od tego, jak naprawdę działają mantry, jeśli praktyka ta przynosi nam korzyści, z pewnością warto ją stosować na co dzień. Pojawia się jednak pytanie, jak długo trzeba śpiewać mantry, aby zauważyć pierwsze rezultaty.

To w dużej mierze zależy od indywidualnych uwarunkowań, ale również od tego, w jaki sposób powtarzamy mantry.

Pierwsze efekty można zauważyć od razu. Mantra może poprawić Twój nastrój, zredukować stres i przynieść uczucie spokoju. Taki efekt można uzyskać nawet po pierwszej sesji. Jednak aby dotrzeć do naszej podświadomości i nieświadomości potrzeba znacznie więcej ćwiczeń. Na początku warto testować różne mantry i obserwować, jak się po nich czujemy. W tym celu warto sięgnąć do najsilniejszych i najpotężniejszych mantr, które bez trudu można znaleźć w Internecie. Na początek w zupełności wystarczą kilkuminutowe ćwiczenia raz dzienne, ale z czasem warto śpiewać mantry nawet trzy razy dziennie o różnych porach dnia. Pewnym ułatwieniem może być mala, czyli tybetański sznur modlitewny do odliczania wykonanych mantr.

Jakie korzyści dla zdrowia może przynieść mantra?

Jeśli chodzi o najczęściej obserwowane efekty, wiele osób zauważa u siebie poprawienie nastroju, uczucie odprężenia i redukcję stresu. Ludzie praktykujący mantry mogą być również bardziej aktywni niż zwykle. Spokój i radość można zaobserwować już po kilku sesjach mantry. Z czasem efekty te powinny się pogłębiać. W tym celu najlepiej sprawdzą się te najpopularniejsze mantry, jak mantra uzdrawiająca, mantra wielkiego współczucia, mantra ochronna, czy też prastara mantra energii.

Praktyka mantr ma prowadzić także do lepszego zrozumienia siebie, pogłębienia wiedzy, uzyskania większej samoświadomości. Zdaniem zwolenników, dzięki mantrom można przejść głęboką wewnętrzną transformację i odkryć siebie na nowo. Ile trzeba na uzyskanie takich efektów? No cóż, na to pytanie ciężko odpowiedzieć, ponieważ jest to kwestia indywidualna. Jednak pełny potencjał mantr można dostrzec dopiero po kilku latach regularnego praktykowania, najlepiej w połączeniu z medytacją oraz jogą. Pamiętaj, aby powtarzać różne mantry i sprawdzać ich działanie.

Jaki jest związek z medytacją i jogą?

Mantra jest nierozerwalnie związana z medytacją (praktykami umysłu i ducha) oraz jogą (praktykami ciała). W obu tych praktykach niezwykle istotny jest oddech, a tak się składa, że odgłos mantry może być substytutem długiego wydechu. Być może wiesz, jak medytuje tybetański mnich, który wydaje z siebie charakterystyczny dźwięk. Jest to zazwyczaj mantra OM, która pomaga oczyścić umysł ze zbędnych myśli. Jest to również potężna mantra niosąca pokój. A zatem, mantry można śpiewać oraz intonować podczas uprawiania jogi i medytacji dla wzmocnienia efektów. Pamiętajmy, odpowiedni sygnał dźwiękowy i czakra, to idealne połączenie, dające naszemu ciału i psychice, niezbędne uzdrowienie.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

JOGA I MEDYTACJA

Dlaczego senior powinien zaprzyjaźnić się z jogą?

Dlaczego senior powinien zaprzyjaźnić się z jogą?
SPORT, JOGA I MEDYTACJA

Dlaczego warto korzystać z akcesoriów do jogi?

Dlaczego warto korzystać z akcesoriów do jogi?
JOGA I MEDYTACJA

Joga - korzystne oddziaływanie na ciało i ducha

Joga - korzystne oddziaływanie na ciało i ducha

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu