WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Gdzie na kitesurfing zimą? Kitesurfing - miejsca na wyjazdy na zimowe surfowanie

16 February 2021
#PORADY

Szukasz miejsc, w których możesz uprawiać kitesurfing zimą? Poznaj nasze propozycje popularnych spotów dla kitesurferów. Możesz pływać na wodach egzotycznego Zanzibaru, nieskażonego masową turystyką Wietnamu albo na Sri Lance, w otoczeniu wspaniałych widoków… Wszystkie miejsca do kitesurfingu charakteryzują się dobrymi warunkami wiatrowymi, odpowiednim, piaszczystym dnem oraz ogromną przestrzenią do latania.


Czy w Polsce da się uprawiać kitesurfing przez cały rok?

Niestety polska zima wyklucza możliwość surfowania na desce kite. Co prawda przy mocnym przygotowaniu byłoby to możliwe, ale kitesurfing ma przede wszystkim sprawiać przyjemność! 

Nawet najlepsza pianka surfingowa oraz specjalne buty neoprenowe mogą nie zdać egzaminu przy minusowych temperaturach. Dlatego zapaleni surferzy w zimę szukają miejsc, w których spokojnie mogą uprawiać kitesurfing.

Kitesurfing w RPA – surfowanie w Kapsztadzie

Kapsztad jest niezwykle popularny wśród kitesurferów. Wynika to z doskonałych warunków do surfowania, a przede wszystkim z dużej ilości spotów dedykowanych pasjonatom pływanie na desce kite. Zazwyczaj mamy tam do czynienia z mocnym wiatrem, dzięki któremu latanie staje się prawdziwą przygodą. 

Dużym plusem jest też otoczenie, czyli natura opisywana jako “zapierająca dech w piersiach”. W RPA organizowane są największe pojedyncze zawody kitesurfingowe, King Of The Air. Wyjazd wymaga sporych środków finansowych, ale wybrzeże RPA jest tego warte.

Kitesurfing na Sri Lance

Sri Lanka to świetne miejsce do kitesurfingu. Najbardziej popularnym spotem jest Kalpitiya. Wyróżnia się dobrymi warunkami do nauki, pewnym wiatrem – raczej słabszym, więc to plus dla początkujących oraz piękną laguną, którą można podziwiać nie tylko podczas surfowania. 

Można znaleźć mnóstwo ofert wyjazdów zorganizowanych na Sri Lankę, które dedykowane są kitesurferom. Można też podjąć się organizacji takiego wyjazdu na własną rękę. Problematyczne może być przewiezienie sprzętu, ale na miejscu łatwo jest znaleźć odpowiednie laguny do pływania!

A może Wietnam, czyli kitesurfing w Mui Ne!

Wietnam wyróżnia się na mapie turystycznej nie tylko pod względem świetnych warunków do kitesurfingu. To kraj, który nie został zmieniony (jeszcze) przez masową turystykę, dzięki czemu łatwo poczuć tam klimat prawdziwej Azji. 

Warto podkreślić, że dla Europejczyków Wietnam jest naprawdę tanim miejscem! Także pod względem kitesurfingu. Wyjazd do Mui Ne, miejsca popularnych spotów, daje więc możliwość surfowania w egzotycznych warunkach za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Spoty kitesurfingowe w Mui Ne to miejsca z wiatrem szkwałowym, często mocnym. Pływy są duże i wiatr praktycznie codziennie, nie ma więc przestoju. Przy okazji wyjazdu można zobaczyć w Wietnamie wiele ciekawych miejsc. Wielu osobom spodoba się sposób podróżowania po kraju – bardzo popularne są tam motocykle.

Paje na Zanzibarze – wymarzone miejsce dla kitesurferów

Zanzibar to centralne wybrzeże Afryki. Paje jest atrakcyjne dla osób uprawiających kite, ponieważ można tam znaleźć bardzo ciepłą wodę i przyjazne wiatry, wiejące głównie po godzinie 15. Zanzibar większości osób kojarzy się z rajskimi plażami – i tak właśnie jest, to jedno z niewielu miejsc, gdzie można zobaczyć plaże pokryte białym piaskiem i idealnie turkusową wodę, a w tle bogactwo zieleni. 

Przeszkodą może być fakt, że loty na Zanzibar są drogie. Za to na miejscu obowiązują atrakcyjne ceny za noclegi wyżywienie, dlatego warto rozważyć ten kierunek. Co prawda wiatr na Zanzibarze wieje przez ok. 3 godziny dziennie, jednak jeśli dobrze się wykorzysta ten czas, to wspomnienia z kitesurfingu będą niezapomniane.

Kitesurfing w Egipcie – El Gouna

El Gouna nie jest typowym spotem. To prywatne miasteczko turystyczne, stworzone z myślą o rozmaitych potrzebach przyjeżdżających na wakacje turystów. Ponieważ w Egipcie panują świetne warunki do surfowania, to El Gouna stała się rajem dla kitesurferów. 

Na popularność tego spotu wpływają korzystne warunki wiatrowe (wiatr wieje praktycznie cały czas) oraz wysokie temperatury panujące przez cały rok. Do Egiptu można dolecieć w 4 godziny, a loty są stosunkowo niedrogie. Z kolei do El Gouny z lotniska w Hurghadzie dojeżdża się w niecałe pół godziny.

Gdzie w Polsce można trenować kitesurfing?

Latem oraz na czas nauki warto pomyśleć o nieco bliższych spotach w Polsce. W kraju można uprawiać kitesurfing główne na Mierzei Helskiej lub Zatoce Puckiej. Wynika to ze specyfiki tych miejsc – akweny są duże i płytkie, pozwalają na bezpieczne rozwinięcie prędkości, a wiatr wieje w miarę często. 

Trzeba jednak pamiętać, że w polskich warunkach nawet latem potrzebna będzie pianka neoprenowa. To gwarancja utrzymania odpowiedniej temperatury ciała podczas kilku godzin spędzonych na wodzie.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KITESURFING, WINDSURFING

Surfing: 5 dobrych powodów, aby spróbować

Surfing: 5 dobrych powodów, aby spróbować
KITESURFING, NURKOWANIE, PŁYWANIE, SNORKELING, WINDSURFING

Sporty wodne — jakie są rodzaje, jaki sprzęt jest niezbędny?

Sporty wodne — jakie są rodzaje, jaki sprzęt jest niezbędny?
KITESURFING

Kitesurfing - jak zacząć? Podstawy kitesurfingu

Kitesurfing - jak zacząć? Podstawy kitesurfingu

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu