WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Sprzęt do kitesurfingu - co musisz kupić na początek?

20 July 2021

Dowiedz się jaki sprzęt jest Ci potrzebny by zacząć uprawiać kitesurfing. Wprawdzie możliwe jest jego wypożyczenie, ale zawsze to Twój własny zestaw będzie lepszym rozwiązaniem. Przedstawiamy, co musisz kupić na początek!

Zestaw do kitesurfingu? Przede wszystkim deska!

Nie ma możliwości, by uprawiać kitesurfing bez odpowiedniej deski. Co więcej, deska do kitesurfingu posiada specjalną konstrukcję, co do zasady nie będziesz zatem mógł wykorzystać zwykłej deski surfingowej. Desek tego rodzaju jest kilka, a ich dobór powinien być podyktowany zarówno Twoimi indywidualnymi preferencjami, jak i umiejętnościami.

Twin Tip – podstawa dla kitesurfera!

Najpopularniejszym rodzajem deski jest deska typu twin tip. Cechuje się symetryczną konstrukcją, dzięki której będziesz mógł nią pływać w obie strony – i np. zmienić kierunek ślizgu poprzez zmianę pozycji ciała. Jest to dobry wybór dla początkujących kitesurferów, choć też korzystają z niej zaawansowani użytkownicy – pozwala ona bowiem na wykonywanie szerokiego wachlarza akrobacji powietrznych.

sprzęt do kitesurfingu

Deska kierunkowa – dla większych prędkości

W przeciwieństwie do desek typu twin tip, na desce kierunkowej możesz halsować tylko w jednym kierunku. Dzięki tylnym statecznikom deska pozwala na rozwijanie znacznie większych prędkości podczas ślizgu i – co niekiedy szczególnie ważne – na wykonywanie wyższych skoków. Tego rodzaju deska skierowana jest przede wszystkim dla bardziej doświadczonych kitesurferów.

Latawiec – bez niego nie polecisz!

Czego jeszcze wymaga kitesurfing? Sprzęt, który musisz jeszcze zakupić, to przede wszystkim kitesurfingowy latawiec – stanowiący kwintesencję całej dyscypliny. I tutaj wybór jest dość skomplikowany, bowiem rodzajów latawców jest dużo.

Latawiec komorowy – nie zawsze wybierany przez kitesurferów

Latawiec komorowy jest nieco rzadziej wybierany przez kitesurferów, choć przy niektórych odmianach dyscypliny będzie to optymalny wybór. Latawiec wypełniany jest powietrzem za sprawą specjalnych komór. Dzięki temu, że nawet 90% powierzchni latawca wypełnia się powietrzem, podczas silnego wiatru możliwe jest zastosowanie mniejszego latawca. Większy pędnik pozwoli natomiast na zyskiwanie większych prędkości. Latawce komorowe dzieli się na otwartokomorowe oraz zamkniętokomorowe.

windsurfing

Latawce pompowany – najczęstszy wybór

Zestaw do kitesurfingu najczęściej opiewa na latawiec pompowany. Powietrze jest do niego wtłaczane przez pompkę, a zatem latawiec ten zawsze jest nim wypełniony. Dzięki takiej właściwości znacznie łatwiej podniesiesz go z wody, jak również łatwiej wykonasz nim wszelki manewry. Wyróżniamy kilka rodzajów latawców pompowanych:

  • Latawiec BOW/SLE – dedykowany głównie osobom początkującym lub decydującym się na bardziej łagodne ślizgi. Cechują się płaskim profilem i umożliwiają uzyskanie wysokiego zakresu wiatrowego. Jednocześnie bywają nieco niestabilne – także z powodu dłuższej linki.
  • Delta-Shape – jego konstrukcja w kształcie litery delta również przeznaczona jest dla osób, którym zależy przede wszystkim na spokojnym, stabilnym ślizgu. Nadaje się na halsy przy różnych warunkach pogodowych.
  • Latawce C-Shape – tak skonstruowane, że przypominają literę „C”. Zapewniają bardzo dobre czucie latawca, jak i rozwinięcie większych prędkości. Dedykowane są osobom zaawansowanym w kitesurfingu.
  • Hybrydy – latawce wywiązane z połączenia latawców BOW oraz C-Shape. Mogą być wykorzystane zarówno do leniwych ślizgów, jak i tych bardziej dynamicznych.

Trapez – bez niego ani rusz!

Spoiwem pomiędzy deską a latawcem jest trapez, czyli część, dzięki której podepniesz się do drążka sterowniczego – bara. Co do zasady, wyróżnia się następujące rodzaje trapezów:

  • Trapez siedzący/siodełkowy – dobry wybór, jeśli zależy Ci na odciążeniu pleców.
  • Biodrowy – nieco wygodniejszy, lepiej pozwalający na wykonywanie skomplikowanych trików.
  • Trapez z kamizelką – łączący kamizelkę asekuracyjną z trapezem, zapewniający poprawę bezpieczeństwa.

Czego jeszcze potrzebujesz, kitesurferze?

Deska do kitesurfingu, trapez i latawiec to podstawowe wyposażenie, jakiego wymaga od Ciebie kitesurfing. Sprzęt, który jeszcze może Ci się przydać, nie jest już obligatoryjny, ale w niego także warto się zaopatrzyć. Zdecydowanie warto więc kupić odzież termiczną, czyli tzw. piankę. Wody na terenie Polski charakteryzują się niskimi temperaturami, należy zatem odpowiednio się zabezpieczyć przed chłodem.

Jeśli nie czujesz się wystarczająco komfortowo na wodzie, powinieneś rozważyć zakup kamizelki asekuracyjnej, pomagającej utrzymać Ci się na powierzchni wody. Jeśli pływasz na akwenie o kamienistym dnie (lub np. wokół klifów) koniecznie zaopatrz się też w kask. Ponadto istotne będą okulary chroniące Twoje oczy przed rozbryzgami wody. Ważny okazuje się również nóż nurkowy, który pozwoli Ci na wyswobodzenie się z latawca, gdybyś np. zaplątał się w jego linki.

Wybieraj najlepszy sprzęt!

Pamiętaj, że kitesurfing jest dynamiczną, a zatem – potencjalnie niebezpieczną, jeśli dobierzesz nieodpowiedniej jakości wyposażenie. Zadbaj o to, by Twój sprzęt do kitesurfingu był jak najwyższej jakości. Pozwoli Ci to na czerpanie pełnej przyjemności z halsów, jak i na uniknięcie nieprzyjemnych kontuzji.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

FITNESS

Ćwiczenia na siłowni dla początkujących – od czego zacząć treningi na siłowni

Ćwiczenia na siłowni dla początkujących – od czego zacząć treningi na siłowni
HULAJNOGI

Jaka hulajnoga dla 6-latka? Sprawdzamy jak wybrać najlepszą hulajnogę dla dziecka

Jaka hulajnoga dla 6-latka? Sprawdzamy jak wybrać najlepszą hulajnogę dla dziecka
SIATKÓWKA

Jak napompować piłkę do siatkówki — pompowanie z i bez igły

Jak napompować piłkę do siatkówki — pompowanie z i bez igły

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu