WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Białka Tatrzańska - stoki. Gdzie na narty w Białce Tatrzańskiej?

05 październik 2020
#PORADY

Białka Tatrzańska to miejsce doskonale znane wszystkim narciarzom. To właśnie w Białce znajdują się jedne z najpiękniejszych w Polsce tras narciarskich oraz kilkanaście wyciągów! Najbardziej znanym kompleksem narciarskim w Białce jest kompleks Kotelnica. To trzy tereny znajdujące się blisko siebie i objęte wspólnym karnetem Skipass. W Białce jest jednak więcej stacji narciarskich. Dowiedz się więcej o tym, gdzie warto wybrać się na narty w Białce Tatrzańskiej.


Białka Tatrzańska – obowiązkowe stoki dla wszystkich narciarzy

Zastanawiasz się, gdzie wybrać się na narty w Polsce? Białka Tatrzańska to zawsze dobry wybór. Zlokalizowana jest zaledwie 20 km od Zakopanego i 15 km od Nowego Targu. To mała wieś, ale co roku w porze zimowej przeżywa prawdziwe oblężenie. To zasługa funkcjonujących w Białce Tatrzańskiej stacji narciarskich.

Trzy z nich składają się na ogromny, najbardziej znany w Polsce kompleks narciarski – czyli Kotelnicę Białczańską. Stoki w Białce Tatrzańskiej są tak samo znane jak stoki w Bukowinie Tatrzańskiej. Nic dziwnego. Niezależnie od tego, jaki stok wybierzemy, zawsze możemy cieszyć się pięknymi widokami i idealnymi warunkami do zjazdów, a także do nauki tego, jak jeździć na nartach.

Kompleks Kotelnica – najbardziej znane stoki w Białce Tatrzańskiej

Na kompleks Kotelnica w Białce składają się stacje narciarskie Kotelnica, Bania oraz Kaniówka. Stacja Kotelnica jest największym i najbardziej zróżnicowanym do zjazdów terenem. Z kolei ośrodek Bania jest niewielkim terenem, ale oferuje ciekawe trasy. Kaniówka znajduje się najdalej i jest w dużej mierze nastawiona na najmłodszych narciarzy. To świetny pomysł na wyjazd na narty z dziećmi. Cały kompleks narciarski Kotelnica w Białce Tatrzańskiej to ok. 15 km tras zjazdowych oraz 7 kolei krzesełkowych i 1o wyciągów orczykowych.

Na terenach stacji narciarskich Bania, Kotelnica Białczańska i Kaniówka można korzystać ze wspólnego karnetu TatrySuperSki (to największy projekt branży narciarskiej w Polsce, obejmujący współpracę kilkunastu ośrodków narciarskich w kraju). Skipass w Białce stanowi duże ułatwienie dla turystów, którzy chcą korzystać z uroku znajdujących się praktycznie obok siebie tras zjazdowych. Cena takiego karnetu to ok. 100 zł za dzień, a za 5 dni ok. 250 zł. Wszystko zależy od wieku narciarza i czasu korzystania ze stoków.

Białka Tatrzańska – pozostałe wyciągi narciarskie

Kompleks Kotelnica, choć ogromny, to nie wszystko. Większość turystyki w Białce opiera się na narciarstwie, nic więc dziwnego, że gmina maksymalnie wykorzystała potencjał znajdującego się tam tereny. Na nartach w Białce pojeździmy także:

  • w stacji narciarskiej Litwinka-Grapa,
  • przy wyciągu narciarskim Wysoki Wierch,
  • przy wyciągu narciarskim Zebra.

Stoki w Białce Tatrzańskiej są szerokie, sztucznie naśnieżane i oświetlone. W większości znajdziemy tam łagodne trasy zjazdu, ale nie brakuje też trudniejszych zjazdów. – posiadających homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. W wielu ośrodkach, m.in. w Bani i w kaniówce funkcjonują szkółki narciarskie dla najmłodszych i dla dorosłych. W Białce funkcjonują także liczne wypożyczalnie sprzętu narciarskiego: nart, kijków czy kasków narciarskich.

Jak przygotować się na narty w Białce Tatrzańskiej?

Jako że wszystkie ośrodki narciarskie w Białce są masowo oblegane w okresie zimowym, to wskazana jest dużo wcześniejsza rezerwacja noclegu. Na szczęście z reguły nie ma z tym problemu, ponieważ cała wieś została praktycznie przekształcona w ogromną bazę hotelowo-turystyczną. Z Białki blisko jest także do Zakopanego, gdzie zazwyczaj da się znaleźć nocleg, chociaż jego ceny bywają różne.

Większość sprzętu można wypożyczyć na miejscu, ale należy pamiętać o prawidłowym ubiorze. Odpowiednie buty do sportów zimowych to podstawa! Przyda nam się też wiedza, jak ubrać się na narty, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo i nie wyziębić się na stoku. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu podbijanie stoków w Białce Tatrzańskiej będzie prawdziwą przyjemnością.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu