WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jakie są stoki w Białce Tatrzańskiej? Gdzie jeździć na nartach?

12 październik 2022
#PORADY

Białka Tatrzańska to miejsce doskonale znane wszystkim narciarzom. To właśnie w Białce znajdują się jedne z najpiękniejszych w Polsce tras narciarskich oraz kilkanaście wyciągów! Najbardziej znanym kompleksem narciarskim w Białce jest kompleks Kotelnica. To trzy tereny znajdujące się blisko siebie i objęte wspólnym karnetem Skipass. W Białce jest jednak więcej stacji narciarskich. Dowiedz się więcej o tym, gdzie warto wybrać się na narty w Białce Tatrzańskiej.


Białka Tatrzańska – jakie stoki warto odwiedzić

Zastanawiasz się, gdzie wybrać się na narty w Polsce? Białka Tatrzańska to zawsze dobry wybór. Zlokalizowana jest zaledwie 20 km od Zakopanego i 15 km od Nowego Targu. To mała wieś, ale co roku w porze zimowej przeżywa prawdziwe oblężenie. To zasługa funkcjonujących w Białce Tatrzańskiej stacji narciarskich.

narciarz na stoku

Trzy z nich składają się na ogromny, najbardziej znany w Polsce kompleks narciarski – czyli Kotelnicę Białczańską. Stoki w Białce Tatrzańskiej są tak samo znane jak stoki w Bukowinie Tatrzańskiej. Nic dziwnego. Niezależnie od tego, jaki stok wybierzemy, zawsze możemy cieszyć się pięknymi widokami i idealnymi warunkami do zjazdów, a także do nauki tego, jak jeździć na nartach.

Gdzie jeździć na nartach w Białce Tatrzańskiej?

Na kompleks Kotelnica w Białce składają się stacje narciarskie Kotelnica, Bania oraz Kaniówka.

  • stacja Kotelnica jest największym i najbardziej zróżnicowanym do zjazdów terenem
  • ośrodek Bania jest niewielkim terenem, ale oferuje ciekawe trasy
  • Kaniówka znajduje się najdalej i jest w dużej mierze nastawiona na najmłodszych narciarzy. To świetny pomysł na wyjazd na narty z dziećmi.

Cały kompleks narciarski Kotelnica w Białce Tatrzańskiej to ok. 15 km tras zjazdowych oraz 7 kolei krzesełkowych i 1o wyciągów orczykowych.

narciarze w górach

Na terenach stacji narciarskich Bania, Kotelnica Białczańska i Kaniówka można korzystać ze wspólnego karnetu TatrySuperSki (to największy projekt branży narciarskiej w Polsce, obejmujący współpracę kilkunastu ośrodków narciarskich w kraju). Skipass w Białce stanowi duże ułatwienie dla turystów, którzy chcą korzystać z uroku znajdujących się praktycznie obok siebie tras zjazdowych. Cena takiego karnetu to ok. 100 zł za dzień, a za 5 dni ok. 250 zł. Wszystko zależy od wieku narciarza i czasu korzystania ze stoków.

Białka Tatrzańska – pozostałe wyciągi narciarskie

Kompleks Kotelnica, choć ogromny, to nie wszystko. Większość turystyki w Białce opiera się na narciarstwie, nic więc dziwnego, że gmina maksymalnie wykorzystała potencjał znajdującego się tam tereny. Na nartach w Białce pojeździmy także:

  • w stacji narciarskiej Litwinka-Grapa,
  • przy wyciągu narciarskim Wysoki Wierch,
  • przy wyciągu narciarskim Zebra.

Stoki w Białce Tatrzańskiej są szerokie, sztucznie naśnieżane i oświetlone. W większości znajdziemy tam łagodne trasy zjazdu, ale nie brakuje też trudniejszych zjazdów. – posiadających homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. Co więcej, wielu ośrodkach, m.in. w Bani i w kaniówce funkcjonują szkółki narciarskie dla najmłodszych i dla dorosłych. W Białce funkcjonują także liczne wypożyczalnie sprzętu narciarskiego: nart, kijków czy kasków narciarskich.

Przeczytaj także: Jakie narty do wzrostu 180?

Jak przygotować się na narty?

Jako że wszystkie ośrodki narciarskie w Białce są masowo oblegane w okresie zimowym, to wskazana jest dużo wcześniejsza rezerwacja noclegu. Na szczęście z reguły nie ma z tym problemu, ponieważ cała wieś została praktycznie przekształcona w ogromną bazę hotelowo-turystyczną. Z Białki blisko jest także do Zakopanego, gdzie zazwyczaj da się znaleźć nocleg, chociaż jego ceny bywają różne.

Większość sprzętu można wypożyczyć na miejscu, ale należy pamiętać o prawidłowym ubiorze. Odpowiednie buty do sportów zimowych to podstawa! Przyda nam się też wiedza, jak ubrać się na narty, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo i nie wyziębić się na stoku. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu podbijanie stoków w Białce Tatrzańskiej będzie prawdziwą przyjemnością.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy
NARCIARSTWO

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu