WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Co zrobić żeby gogle narciarskie nie parowały? Dlaczego parują?

11 October 2022
#PORADY
#SPRZĘT

Zakładasz gogle na twarz, szykujesz się do zjazdu a widoczność spada do minimum. Gogle pokrywają się od środka parą i uniemożliwiają jazdę. Znasz tę sytuację? Kojarzysz irytację, która jej towarzyszy? Zastanawiasz się jak jej zapobiec? Jeśli tak, to koniecznie sprawdź nasz poradnik. Dowiesz się z niego między innymi, dlaczego gogle parują, jak zapobiegać temu zjawisku, jak dbać o to akcesorium narciarskie i jak je przechowywać oraz czyścić.

Dlaczego gogle parują – podstawowe informacje

Zaparowane gogle to zmora każdego miłośnika białego szaleństwa. Zanim przejdziemy do tematu dotyczącego tego, co zrobić by gogle nie parowały, zaczniemy od tego, jakie są przyczyny zaparowania szybek.

para wodna na szybie

Parowanie szyb powoduje bowiem kilka różnych czynników. Jest to między innymi: niska jakość sprzętu; brak szczelności, wynikający z odkształcenia się podwójnej warstwy szybki; uszkodzenie warstwy anti-fog; niepozostawienie gogli do całkowitego wyschnięcia; stosowanie kominiarki bądź czapki, której materiał wchodzi pod gogle; złe dopasowanie pianki lub części ramki gogli do kształtu twarzy lub kasku a także przeskok temperaturowy pomiędzy warunkami panującymi na zewnątrz i wewnątrz okularów.

Przeczytaj także: Jakie akcesoria narciarskie wybrać?

Jak zapobiegać parowaniu gogli – praktyczne porady

Parujące szyby gogli to prawdziwa zmora każdego narciarza i koszmar snowboardzisty. Co więc należy zrobić, gdy na szybce zauważy się parę wodną? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy otwory wentylacyjne, czyli wywietrzniki gogli są drożne. Jeśli szczelnie przykrył je śnieg bądź lód, usuń go w delikatny sposób.

Przyjrzyj się także szybkom. Poszukaj ewentualnych odkształceń, które powodują nieszczelność. Upewnij się także czy warstwa przeciw parowaniu, czyli anti-fog, nie została zdarta. Jeśli akcesorium jest w dobrym stanie, upewnij się, czy wilgoć nie powstaje przez parujący z ciała pot. Nosisz okulary na czapce lub kominiarce? Parujący z czoła pot, może powodować skraplanie się na wewnętrznej stronie szybki. Jeśli więc planujesz wspinaczkę pod górę lub po prostu zwykły odpoczynek, nie zakładaj gogli ani na czapkę ani na szyję. Nie chowaj ich też luzem, nawet do suchej kieszeni. A jeśli zauważysz, że soczewka staje się mleczna, absolutnie nie wycieraj jej tym, co akurat masz pod ręką.

Jak czyścić gogle narciarskie – konserwacja sprzętu

Główną zasadą czyszczenia gogli jest nieużywanie w tym celu serwetek, chusteczek higienicznych ani ręczników papierowych. Mogą one bowiem zarysować soczewkę, ponieważ ich włókna są twarde. Złym pomysłem jest także używanie do czyszczenia płynu do szyb i płynu do naczyń a także innego rodzaju środków chemicznych. Chemia wpłynąć może na naruszenie specjalnej warstwy ochronnej gogli. Jak więc czyścić gogle, by ich nie uszkodzić?

szmatka z mikrofibry

Zewnętrzną warstwę szybki najkorzystniej przecierać szmatką z mikrofibry, przeznaczonym do tego goggle cleanerem bądź częścią materiałowego woreczka do gogli, jeśli jest do tego celu stworzone. Nie można natomiast używać w tym celu bluzy, kurtki, rękawic czy szalika, ponieważ uszkodzić one mogą zewnętrzną powłokę gogli. Co należy więc zrobić, gdy nie ma się przy sobie odpowiedniej ściereczki, a gogle pokryły się lodem bądź śniegiem? Aby zapobiec zarysowaniu i zdarciu zewnętrznej warstwy, należy rozpuścić lód (ogrzewając go dłonią lub oddechem) a następnie strząsnąć go z gogli. Śnieg natomiast strzepuje się lub zdmuchuje.

A co z wewnętrzną stroną szybki, którą najczęściej pokrywa warstwa zapobiegająca parowaniu, zwana w języku angielskim anti-fog? W żadnym wypadku nie zależy jej przecierać. Jeśli do środka wpadnie Ci śnieg, strzepnij go lub zdmuchnij a szybkę zostaw do wyschnięcia. Nie staraj się przyspieszać tego procesu, bo możesz nieodwracalnie uszkodzić gogle.

Przeczytaj także: Jak przygotować się na narty?

Jak przechowywać gogle – ochrona szybek

Aby gogle służyły Ci przez lata, musisz o nie odpowiednio zadbać. Jeśli będziesz wkładać je luzem do plecaka czy kieszeni kurtki, szybka ulegnie trwałemu zarysowaniu. Jak więc przechowywać gogle?

narciarka w goglach

Najlepiej w dołączonym do kompletu suchym woreczku. Podczas transportowania ich w bagażu, zadbaj także o to, aby się nie pogięły. W tym celu schowaj się w pudełeczku o sztywnych ściankach. Nie uciekaj się do wrzucenia ich luzem do torby czy walizki. Przygotowując się do wyjazdu, zadbaj o to, aby ograniczać wszelkie możliwości zgniecenia i uszkodzenia soczewek lub ramek okularów.

Zaparowane gogle narciarskie – jak radzić sobie na stoku

Podczas pobytu na stoku często zapomina się o tym jak prawidłowo czyścić gogle. Gdy pada śnieg i szybka zostaje nim przesłonięta automatycznie przecieramy ją rękawiczką. Gdy podczas przerwy w jeździe kładzie się sprzęt na śniegu i puch dostaje się do środka, naturalnym odruchem jest wytarcie szybki bluzą lub czapką. Takie działania powodować mogą mikro pęknięcia warstw szybki, co nieuchronnie prowadzi do jej zniszczenia. Skutkiem jest oczywiście problem z parowaniem gogli.

Na stoku pamiętaj więc o tym, aby nie wycierać sprzętu niczym, co nie jest do tego przeznaczone. Wilgoć, która panuje w ich wnętrzu powinna swobodnie wyschnąć. Zwróć uwagę także na to, jak przechowujesz swoje gogle. Zawsze chowaj je do etui, futerału lub woreczka. Wsadzanie gogli do kieszeni czy plecaka może powodować ich zniszczenie. Przed wyjściem na stok przygotuj sobie ściereczkę do przecierania soczewek.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Jak dobrać narty dla dziecka? Na co zwracać uwagę?

Jak dobrać narty dla dziecka? Na co zwracać uwagę?
NARCIARSTWO

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu