WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak czyścić buty narciarskie, aby służyły jak najdłużej?

13 październik 2022
#PORADY
#SPRZĘT

Koniec sezonu narciarskiego nie oznacza niestety końca obowiązków związanych ze sprzętem sportowym. Po powrocie z ostatniego wyjazdu nie można odłożyć nart, butów narciarskich i kijków w kąt. Nie można zapomnieć o nich do czasu rozpoczęcia następnego sezonu. Chyba, że nie zależy Ci na tym, aby służył Ci przed długie lata. Drobne uszkodzenia powstałe na skutek zaniedbań, związanych z konserwacją sprzętu narciarskiego powodują bowiem większe zniszczenia, które z roku na rok postępują. Po kilku latach zaniedbań może się okazać, że sprzęt i buty narciarskie nie nadają się do użytku. Co zrobić by temu zapobiec? O konserwacji nart przeczytasz w oddzielnym poradniku na naszym blogu. W tym natomiast, odpowiemy na pytania: jak czyścić buty narciarskie, aby służyły jak najdłużej i w jakich warunkach powinno się je przechowywać.


Konserwacja butów narciarskich – podstawowe informacje

O czyszczeniu i przechowywaniu nart pamięta większość narciarzy. Mniejsza ich liczba zwraca jednak uwagę na odpowiednią konserwację narciarskich butów. Mimo, że wraz z wiązaniami i kijkami stanowią nieodłączne wyposażenie każdego miłośnika białego szaleństwa. Jak każdy zimowy sprzęt sportowy, także i obuwie wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Należy zadbać nie tylko o zewnętrzną skorupę, ale również o zapięcia, wewnętrzny but, wewnętrzną wkładkę a także wkładkę pod stopę. Brud, drobiny piasku i błota oraz kurz i innego rodzaju zanieczyszczenia skutkują bowiem drobnymi uszkodzeniami, które mogą powodować odkształcenia, prowadzące do zniszczenia obuwia.

Jak prawidłowo czyścić buty narciarskie – poradnik narciarza

Zanim schowa się obuwie narciarskie do pokrowca, należy je najpierw dokładnie wyczyścić. W tym celu używa się miękkiej szczoteczki, która w precyzyjny sposób pomaga doszorować wszelkie drobne elementy. Szczególną uwagę należy zwrócić na okolice zapięć i klamer. To tam zbiera się najwięcej zanieczyszczeń.

buty narciarskie

Po wyczyszczeniu skorupy buta i jej osuszeniu, można skorzystać ze specjalnych preparatów do konserwacji obuwia narciarskiego. Natłuszczają one zewnętrzną warstwę, dzięki czemu staje się ona lepiej zabezpieczona na czas oczekiwania na następny sezon zimowy. Jeśli nie masz specjalistycznego preparatu, do smarowania możesz użyć warstwy kremu nawilżającego. Pamiętaj, że narciarskie buty należy czyścić zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz.

Przeczytaj także: Jak prać spodnie narciarskie?

Jak dbać o wnętrze butów narciarskich – konserwacja wkładki

Narciarstwo to sport, który wymaga dużego wysiłku fizycznego. Spędzanie wielu godzin na stoku, powoduje pocenie się stóp. To z kolei skutkować może przesiąkaniem wkładek wewnętrznych przykrym zapachem. Z tego powodu, a także ze względów higienicznych, należy regularnie czyścić wnętrze butów narciarskich. W tym celu należy wyprać je w pralce automatycznej. Zalecenia dotyczące prania najlepiej sprawdzić na metce bądź na stronie internetowej producenta.

Ogólne zasady mówią jednak o tym, żeby prać je w niskiej temperaturze (najlepiej takiej, która wynosi maksymalnie 30-40°C) przy wykorzystaniu delikatnych środków piorących, takich jak płyn do prania, płatki mydlane lub szare mydło. Nie można zapominać o ustawieniu odpowiedniego tempa wirowania. Pralka powinna pracować na niskich obrotach.

Jeśli Twoje buty wyposażone są także we wkładki żelowe, powinieneś/powinnaś oczyścić je ręcznie mydłem i letnią bądź ciepłą wodą. Wkładek żelowych nie można bowiem prać w pralce automatycznej. Jeśli obawiasz się, że nie poradzisz sobie z tą czynnością, możesz oddać buty do profesjonalisty. Firmy, które się tym zajmują zapewniają pełne czyszczenie i konserwację butów narciarskich. Jeśli zdecydujesz się na upranie ich w domowych warunkach, pamiętaj o tym, że aby zapobiec odkształceniom wkładek trzeba je w odpowiedni sposób wysuszyć.

Jak odpowiednio suszyć buty na narty – najważniejsze zasady

Suszenie butów narciarskich w domowych warunkach wcale nie jest skomplikowane. Można skorzystać z przystosowanych do tego grzałek i suszarek dedykowanych osuszaniu zimowego sprzętu sportowego a także ze zwykłej suszarki do włosów. Należy jednak pamiętać, aby nie ustawiać zbyt wysokiej temperatury. Wkładki powinno się osuszać strumieniem powietrza a nie jego ciepłem.

Jak przechowywać zimowy sprzęt sportowy – najlepsze warunki

Po oczyszczeniu i osuszeniu skorupy, w pierwszej kolejności pozapinaj wszystkie klamry. Niedopięta skorupa może się odkształcić z powodu zbyt długiego czasu przebywania w niewłaściwej pozycji. To z kolei może powodować problemy z dopięciem butów w następnym sezonie a także silny dyskomfort podczas jazdy na nartach. Po wykonaniu tej czynności, zapakuj buty do pokrowca a następnie umieść go w odpowiednim miejscu. Jakie warunki musi spełniać to miejsce? Przede wszystkim powinno być zabezpieczone przed wilgocią i dużymi wahaniami temperatury. Nie powinno być narażone na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wiatr czy słońce. Musi być to miejsce suche i przewiewne. Piwnica i garaż nie są więc odpowiednie do tego celu. Pamiętaj też, aby nie trzymać żadnego elementu wyposażenia narciarza w plastikowych torbach i workach. Nie zabezpieczają one bowiem przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy
NARCIARSTWO

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu