WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak przechowywać narty po sezonie narciarskim?

14 październik 2022
#PORADY
#SPRZĘT

Koniec sezonu narciarskiego to czas na odpowiednią pielęgnację nart i pozostałego sprzętu sportowego. Nie wystarczy wyłożenie nart z bagażnika i ułożenie ich luzem w garażu, garderobie czy schowku. Jak każdy sprzęt specjalistyczny, narty należy przechowywać w odpowiednich warunkach. Jeśli zastanawiasz się co zrobić ze sprzętem po sezonie, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.


Przechowywanie nart po sezonie – podstawowe informacje

Zanim pozwolisz swoim nartom odpocząć do czasu rozpoczęcia kolejnego sezonu, musisz wykonać szereg działań, mających na celu zabezpieczenie ich przed działaniem różnego rodzaju czynników. Aby sprzęt narciarski służył Ci przez długie lata, należy go dokładnie oczyścić, zakonserwować i przechować w odpowiednim miejscu. Jakie warunki musi spełnić to miejsce, w jaki sposób wyczyścić narty, jak sprawdzić czy są one gotowe do pokrycia woskiem i co powinno się zrobić z butami narciarskimi, opisaliśmy w dalszej części poradnika.

Przeczytaj także: Jak przewozić narty samochodem?

Oczyszczenie i osuszenie – przygotowanie nart do zakończenia sezonu

Narty to sprzęt sportowy, który używany jest w dość trudnych warunkach. Śnieg, drobiny ziemi, kurz oraz sól drogowa mogą wpływać na skrócenie żywotności nart. Z tego powodu po każdym sezonie należy usunąć wszelkie zabrudzenia. Nie wszystkie z nich są widoczne, dlatego warto użyć w tym celu delikatnej szmatki ze środkiem do czyszczenia.

mężczyzna trzymający narty

Najwięcej brudu zbiera się w okolicach wiązań. Aby odpowiednio o nie zadbać, trzeba przetrzeć je miękką szczoteczką. Pozostałe elementy nart, w tym krawędzie powinno się wytrzeć wilgotną ściereczką a następnie pozostawić do wyschnięcia lub przyspieszyć ten proces używając suszarki o chłodnym strumieniu powietrza.

Konserwacja nart – podstawowa pielęgnacja ślizgu

Dokładne oczyszczenie ślizgu to kolejny krok w konserwacji nart po zimie. W sklepach sportowych znajdziesz profesjonalny zmywacz do nart, który odpowiada za usunięcie smaru oraz zabrudzeń tak, aby nie uszkodzić zewnętrznej warstwy ślizgu. Nie jest to to duży wydatek a pozwoli na lepsze zabezpieczenie sprzętu do czasu rozpoczęcia następnego sezonu.

Występuje on w formie chusteczek, płynu lub aerozolu. Jeśli zauważysz, że powierzchni ślizgu bardzo daleko do idealnego stanu, rozważ specjalistyczną regenerację nart. Poza usuwaniem starego smaru oraz wszelkich zabrudzeń, pamiętaj też o nasmarowaniu nart. Pozwoli to ograniczyć szkodliwe działania zanieczyszczeń i wilgoci.

Smarowanie i woskowanie – konserwacja sprzętu narciarskiego

Aby zabezpieczyć sprzęt przed kurzem i wilgocią, która skutkować może rdzą, warto zaopatrzyć się w specjalny smar do konserwacji. Specyfik ten nałożyć można na zimno i na ciepło. Nakładanie smaru na zimno jest proste i polega na nałożeniu go na powierzchnie płaskie nart a następnie na usunięciu jego nadmiaru. Jeśli nie jesteś zaawansowanym narciarzem i nie masz doświadczenia w tego typu działaniach, nie zalecamy nakładania smaru na ciepło. Robi się to bowiem za pomocą specjalnego żelazka, co sprawia, że powłoka jest znacznie trwalsza. Jeśli nie umiesz zrobić tego w odpowiedni sposób, działanie to przyniesie więcej szkody niż pożytku. Decydując się na użycie smaru miękkiego, który służy do konserwacji sprzętu, pamiętaj, że nie jest to specyfik do smarowania ślizgu przed jazdą. Przed rozpoczęciem następnej zimy należy go usunąć za pomocą stworzonego w tym celu odtłuszczacza. Smarując ślizgi smarem, nie zapominaj także o zabezpieczeniu krawędzi nart. W tym celu można posmarować je wazeliną. Pomoże ona w zapobieganiu rdzewieniu krawędzi.

Odpowiednie warunki – jak prawidłowo przechowywać narty poza sezonem

Przechowywanie sprzętu narciarskiego nie jest skomplikowane. Należy jednak pamiętać o kilku zaleceniach. Przede wszystkim miejsce, w którym planujesz przetrzymać narty aż do następnego sezonu, nie powinno być narażone na wysoką wilgotność, duże zmiany temperatur oraz promieniowanie UV. Z tego powodu schowanie nart w garażu lub piwnicy nie jest dobrym pomysłem.

narty biegowe

Należy trzymać je w przewiewnym miejscu o w miarę stałej temperaturze i ograniczonej wilgotności. Czy zatem można powiesić je na ścianie, jak obecnie robi się to w celach dekoracyjnych? Zdecydowanie nie. Osadzanie się kurzu na krawędziach nart może powodować ich uszkodzenie. Z tego powodu powinno się je schować do specjalnego pokrowca.

Przechowywanie nart w pokrowcu również ma pewne zastrzeżenia. Narty muszą bowiem zostać ułożone w pionie tak, aby pod żadnym pozorem nie stykały się ze sobą ślizgiem. Poziome trzymanie narty może skutkować odkształceniami. Ta zasada nie dotyczy snowboardu, który śmiało możesz ustawić pionowo. A co z wiązaniami? Należy je kompletnie poluzować. Zabezpieczy to sprężyny przed zbyt długotrwałym napięciem. Pamiętaj jednak o tym, aby przed sezonem przywrócić im właściwe ustawienia.

Przechowywanie butów narciarskich – gdzie i jak trzymać obuwie na narty

Jeśli znalazłeś/znalazłaś już bezpieczne miejsce dla swoich nart, czas pomyśleć o butach narciarskich. Przechowywanie odzieży i obuwia sportowego jest równie istotne. W pierwszej kolejności należy wyjąć ze środka but wewnętrzny oraz wszelkie wkładki a następnie dokładnie je osuszyć. Najlepiej w tym celu pozostawić je do wyschnięcia w przewiewnym miejscu. Suszenie suszarką lub grzałką może niekorzystnie wpłynąć na ich kształt i właściwości materiału.

Skorupę warto przeczyścić naprawdę dokładnie, zwłaszcza w okolicach zapięć. Znajdują się tam drobinki piasku i kurzu oraz innego rodzaju zabrudzenia. Samodzielna konserwacja butów narciarskich polega także na pozostawieniu ich z zapiętymi klamrami. Nie powinno się natomiast zbyt mocno ściskać pasków, ponieważ może to prowadzić do odkształceń naruszających konstrukcję buta. Buty można ustawić w dowolnej pozycji, jednak najlepiej jest pozostawić je w pozycji stojącej. Nie należy wkładać do nich żadnego typu papieru, na przykład gazet czy ręczników papierowych w celu zabezpieczenia przed wilgocią. Najlepiej włożyć je do większego pokrowca razem z nartami. Zwłaszcza, że nie powinny być narażone na działanie szkodliwych dla nich promieni ultrafioletowych. Miejsce, w którym powinny przeczekać do następnego sezonu powinno być zaciemnione, aby nie wpadało do niego światło słoneczne.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy
NARCIARSTWO

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu