WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak przewozić narty samochodem aby było bezpiecznie i prawidłowo?

11 październik 2022
#PORADY
#SPRZĘT

Planujesz wyjazd na narty? Martwisz się o to, czy uda Ci się zmieścić wszystko, co niezbędne? Zastanawiasz się jak spakować sprzęt narciarski? Jeśli na zadane pytania odpowiadasz twierdząco, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego jak bezpiecznie przewozić narty samochodem, jakie są typy bagażników dachowych i które rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze.

Jak przewozić narty w samochodzie – bezpieczeństwo przede wszystkim

Większość miłośników narciarstwa i snowboardingu nie zamieszkuje terenów górskich. Fani tych wspaniałych sportów zimowych potrafią pokonywać naprawdę ogromne odległości, by móc nacieszyć się swoim hobby. Z powodów meteorologicznych, białe szaleństwo w Polsce czasami bywa niemożliwe do zrealizowania. Z tego powodu mnóstwo osób wyjeżdża za granicę – do Czech, Austrii, Słowacji i Włoch.

góry zimą

Każdy, kto choć raz pakował się na tego typu wyjazd wie, pomieszczenie wszystkich niezbędnych sprzętów i akcesoriów nie należy do najłatwiejszych. Z tego powodu na rynku znaleźć można coraz większą liczbę różnego typu rozwiązań, które pozwalają na lepsze zagospodarowanie przestrzeni w samochodzie. Prawidłowe przewożenie nart samochodem nie jest więc skomplikowaną sprawą. Należy po prostu dobrać odpowiednie dla siebie rozwiązanie.

Przeczytaj takze: Jak narty do wzrostu 180?

Przewóz nart wewnątrz – kabina samochodu

Ze względu na duże rozmiary sprzętu do uprawiania sportów zimowych, nie ma możliwości spakowania go do bagażnika. Jeśli jednak w Twoim samochodzie można złożyć jedną z tylnych kanap, możesz spokojnie wsunąć go do środka i ułożyć narty wewnątrz kabiny. Część aut wyposażona jest także w specjalny otwór, który służy przewożeniu długich przedmiotów. Zazwyczaj znajduje się on w miejscu rozkładanego podłokietnika. We wspomnianym otworze zmieszczą się przedmioty długie i wąskie, deska snowboardowa nie wejdzie ze względu na swoją szerokość.

Jeśli zdecydujesz się przewozić narty w bagażniku i kabinie, czyli wewnątrz samochodu (czy to przez specjalny otwór w tylnej kanapie czy przez złożone tylne siedzenie) wiedz, że musisz odpowiednio je zabezpieczyć. W przypadku niewielkiej kolizji drogowej a nawet przy gwałtownym hamowaniu, niezabezpieczony sprzęt może stanowić śmiertelne zagrożenie. Odpowiednie zabezpieczenie nart jest więc koniecznością. Ponadto w wielu krajach europejskich taki transport zimowego sprzętu sportowego jest zakazany. Zanim wybierzesz taki sposób przewożenia sprzętu narciarskiego, upewnij się czy w kraju, który jest Twoim punktem docelowym a także w kraju, przez który będziesz przejeżdżać, jest to legalne.

Uchwyty magnetyczne – rozwiązanie budżetowe

Na rynku bagażników dachowych znaleźć można wiele różnych modeli. Jednym z najtańszych rozwiązań jest bagażnik magnetyczny. Montuje się go bezpośrednio do metalowej części dachu. Konstrukcja samochodu nie zostaje więc naruszona nawet w najmniejszym stopniu. Uchwyty magnetyczne stosowane są zazwyczaj przez osoby, których samochody nie są wyposażone w relingi. Jako, że jest to rozwiązanie, które wymaga ograniczenia prędkości, zaleca się je na krótsze trasy. Maksymalna prędkość, z którą może poruszać się samochód wyposażony w uchwyty magnetyczne to 130 km/h.

Przeczytaj także: Jak dobrać spodnie narciarskie?

Bagażnik dachowy zamontowany na relingach – przewożenie nart na dachu

Uchwyty na narty lub deskę, montowane na relingach znajdujących się na dachu samochodu to rozwiązanie nieco droższe niż modele magnetyczne, ale zdecydowanie bardziej bezpieczne. W ten sposób przewieźć możesz aż 6 par nart albo 4 deski snowboardowe. Jeśli zamierzasz przewieźć narty w tego typu uchwytach, pamiętaj, by ułożyć je tyłem do kierunku jazdy.

przewóz nart na dachu

Takie ułożenie zmniejszy opór powietrza. Wybierając to rozwiązanie, należy pamiętać, że bagaż znajdujący się na dachu narażony jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Śnieg, deszcz i błoto śniegowe będą osadzać się na sprzęcie. Aby temu zapobiec, można zapakować go do specjalnego pokrowca.

Bagażnik z tyłu samochodu – hak holowniczy

Ten typ uchwytu na sprzęt narciarski lub snowboardowy jest zdecydowanie najrzadziej stosowanym. Wymaga on wyposażenia samochodu w specjalny hak holowniczy. Warto dobrać model do kształtu tylnej części samochodu, ponieważ może on powodować wgniecenia i zadrapania lakieru. Aby bezpiecznie dowieźć wszystko na miejsce docelowe, warto upewnić się czy tablica rejestracyjna i światła nie są zakryte przez wystające elementy bagażu.

hak holowniczy

W Polsce i innych krajach przepisy wymagają, aby wspomniane wyposażenie samochodu nie było niczym zakryte. Może to skutkować mandatem, który w czasie podróży na wymarzony urlop, może być przykrym wydatkiem, który wpłynie na klimat całego wyjazdu.

Przeczytaj także: Jaka membrana w kurtce narciarskiej?

Boks dachowy – bagażnik narciarski o dużej pojemności

Bagażnik dachowy w postaci boksu, nazywany potocznie trumną, stanowi zarazem najdroższe, ale też najwygodniejsze rozwiązanie problemu przewożenia sprzętu narciarskiego i snowboardowego. Poza nartami i kijkami, do środka zmieszczą się też wiązania, buty, kaski a nawet odzież sportowa na stok. Bagażnik typu box dachowy zapewnia też warunki zbliżone do tych, które panują we wnętrzu pojazdu. Nie musisz składać tylnych foteli i zajmować miejsca w bagażniku. Twoje deski, narty wraz z kijkami, buty i kaski a także ubrania będą świetnie zabezpieczone przed działaniem opadów atmosferycznych i błota śnieżnego.

boks dachowy

Boxy fantastycznie sprawdzają się, gdy w samochodzie znajduje się komplet pasażerów. Jeśli zapakuje się wszystko z głową, bagażnik dachowy pomieści naprawdę sporo rzeczy. Jest to świetny sposób na transport nie tylko sprzętu zimowego, takiego jak narty czy deski, ale też akcesoriów niezbędnych na wyjazdach letnich. Box mocowany na belkach umożliwia przewożenie namiotów, sprzętów trekkingowych i wielu innych przedmiotów. Z racji położenia, nie stanowi on żadnego zagrożenia dla kierowcy i pasażerów. Zapinana na kluczyk skrzynia ochroni zaś bagaż przed kradzieżą. Z wymienionych powodów, taki typ bagażnika dachowego jest najkorzystniejszy dla większości osób.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy
NARCIARSTWO

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu