WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać buty narciarskie na szeroką stopę?

04 listopad 2020
#PORADY
#SPRZĘT

Osoby z szerokimi stopami nie mają łatwego życia! W ich przypadku wybór butów narciarskich nie jest taki prosty. Kluczem jest mierzenie wszystkich modeli butów, aż w końcu znajdziemy ten właściwy. Jeśli nie możemy kupić butów stacjonarnie, musimy zmierzyć swoją stopę w jej najszerszym punkcie i szukać obuwia, które będzie pasowało na te wymiary. Z doborem butów na szeroką stopę mają problem zarówno mężczyźni, jak i kobiety. W najtrudniejszych przypadkach należy dostosować but do kształtu stopy indywidualnie, za pomocą nowoczesnych technologii.


Na co zwracać uwagę, wybierając buty narciarskie?

Dobór nart do wzrostu i umiejętności to tylko jeden z dwóch najważniejszych aspektów przygotowania się do wyjścia na stok. Żadne narty nam nie posłużą, jeśli nie dobierzemy do nich wygodnych butów narciarskich. Standardowo buty dopasowujemy do swojego rozmiaru stopy oraz poziomu umiejętności (podobnie zresztą jak rodzaj nart). Początkującym narciarzom polecane są miękkie buty. Osoby zaawansowane powinny postawić na twardy flex. Oczywiście wszystko zależy też od naszych preferencji.

Czasem bywa tak, że mamy posiadamy buty dobrane pod każdym względem, ale “coś jest nie tak”. Rozmiar niby się zgadza, wszystkie inne parametry też, ale czujemy nieprzyjemny ucisk w górnej części stopy. Czasami do tego dochodzi wrażenie, że nasze łydki mają za mało miejsca. To oznacza, że najzwyczajniej w świecie jesteśmy niewymiarowi – czyli nie wpisujemy się w standardową rozmiarówkę butów narciarskich. Zazwyczaj powodem są szerokie stopy z wysokim podbiciem. Jest to coś, czego nie możemy zmienić. Możemy za to poprawić komfort szusowania po stokach, znajdując buty odpowiednie na szeroką stopę.

Jak dopasować buty narciarskie na szeroką stopę?

W tym przypadku musimy odpuścić kupowanie butów przez internet. Najlepszym i najszybszym sposobem jest zmierzenie buta i poruszanie w nim stopą w taki sposób, w jaki ruszalibyśmy nią na stoku (np. przechodząc z punktu do punktu). Ten pierwszy test od razu powie nam, czy dane buty nie są dla nas za wąskie. Jeśli musimy kupić buty niestacjonarnie, to koniecznie zmierzmy swoje stopy w ich najszerszym punkcie. Następnie szukajmy takich par, które będą miały odpowiednie dla nas parametry.

Większość producentów szczegółowo opisuje wszystkie wymiary buta, w tym nawet wysokość podbicia (ta opisywana jest słownie jako niska, średnia lub wysoka). W opisach butów często znajdziemy też adnotacje takie jak “but na szeroką stopę”. Jak się okazuje, niewymiarowe stopy nie są aż tak rzadkim problemem! Z doborem rozmiaru i szerokości zazwyczaj mają problem mężczyźni, ale bywa i tak, że kobiety też muszą się sporo naszukać, zanim znajdą idealnie wygodne obuwie na stok. Pamiętajmy, że buty nie mogą być za szerokie. Muszą zapewnić stabilność kostki, a stopa nie powinna się w nich ślizgać.

Osoby z szerokimi stopami często polecają model Atomic Hawx Magna 100. Jednak jak w każdym przypadku podstawą jest zmierzenie buta- według producenta ten model dedykowany jest osobom ze średnią szerokością stóp. Jak się okazuje, często sprawdza się też na większych stopach. Jeśli mimo wielogodzinnych poszukiwań nie możemy znaleźć wygodnych butów, pomyślmy o takich rozwiązaniach, jak dopasowywanie buta do kształtu stopy pod wpływem ciśnienia.

Co poza butami zapewni nam wygodę jazdy na nartach?

Ciepłe i nieprzemakalne spodnie oraz ubranie “na cebulkę” – właśnie tak powinien prezentować się strój każdego narciarza. Ubrania nie mogą być za duże, nie powinny też nas w żaden sposób uciskać, ponieważ obniży to komfort jazdy. Poza dostosowanie ubrań i butów musimy także dobrać długość kijków narciarskich do swojego wzrostu.

Z kolei narty wybieramy na podstawie umiejętności i ich przeznaczenia. Nasz wzrost oczywiście ma znaczenie, ale niekiedy założymy narty krótsze bądź dłuższe, niż wskazywałyby na to nasze wymiary. Wszystko zależy od tego, jaką dynamikę zjazdów chcemy uzyskać. Im dłuższe narty, tym szybszy i bardziej dynamiczny zjazd. Krótsze narty są polecane dla osób początkujących.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu