WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jakie buty narciarskie na szeroką stopę?

19 październik 2022
#PORADY
#SPRZĘT

Szerokie stopy to często bardzo duży problem w sytuacji zakupów obuwia narciarskiego. Często jedynym rozwiązaniem jest testowanie konkretnych modeli, dopóki nie znajdziemy tego właściwego dla osoby z szerszymi stopami. W przypadku osób o niestandardowym rozmiarze stopy lepszym pomysłem będą zakupy stacjonarne niż internetowe. Warto wiedzieć, że istnieje kilka sposobów, które mogą ułatwić dobór obuwia. Na co zwracać uwagę podczas zakupów butów narciarskich? Jak dobrać rozmiar buta, kiedy posiadamy szeroką stopę? Podpowiadamy.


Na co zwracać uwagę przy wyborze butów narciarskich?

Dobór nart do wzrostu i umiejętności to jedynie połowa sukcesu przed wyjściem na stok. Żadne szusowanie nie będzie udane, jeżeli nie zadbamy o odpowiednio dopasowaną parę obuwia. Na buty narciarskie składają się dwa główne elementy: skorupa buta oraz but wewnętrzny. Do tego dołożyć należy różnego rodzaju zapięcia i klamry. Decydując się na zakup butów narciarskich musimy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników.

Jak dobrać buta do rozmiaru stopy?

Poznanie rozmiaru stopy jest absolutnie kluczowe dla prawidłowego doboru obuwia. Buty narciarskie wykorzystują skalę rozmiarową mondo. Jest ona wyrażana w centymetrach oraz odpowiada najdłuższej części stopy. W jaki sposób zmierzyć długość stopy?

Z łatwością można zrobić to samodzielnie. W tym celu należy przyłożyć kartkę papieru do ściany, a następnie położyć na niej stopę opierając piętę o ścianę. Potem przy lekko zgiętym kolanie należy wykonać obrys stopy. Tę samą czynność trzeba wykonać w przypadku drugiej kończyny. Na koniec należy zmierzyć odległość od ściany do najdalej położonego punktu obrysu. Uzyskana wartość będzie naszym rozmiarem w skali mondo. Jeżeli uzyskany pomiar plasuje się pomiędzy rozmiarami konieczne mogą okazać się specjalne wkładki narciarskie.

narciarze na stoku

Następnym krokiem jest wykonanie pomiaru szerokości stopy. Odczytać możemy ją z wykonanego wcześniej obrysu kształtu stopy. Wystarczy jedynie zmierzyć odcinek obrysu w jego najszerszym punkcie. Szerokości butów narciarskich wahają się od 92 do 104 mm. Najwyższe wartości skierowane są dla osób, które mają szeroką stopę i szerokie łydki.

Przeczytaj także: Jakie narty do wzrostu 180?

Jak dobrać twardość w butach narciarskich?

Innym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę w bucie narciarskim jest jego twardość, czyli tzw. flex. Jest to wskaźnik mierzony na skali od 60 do 150. Odpowiedni dobór twardości oparty jest o budowę ciała narciarza oraz jego umiejętności. Im większe zdolności, tym twardszy powinien być but. Sztywniejsze buty narciarskie przeznaczone są także dla narciarzy o wyższej wadze. Jak dobrać flex pod kątem stopnia zaawansowania?

Osoby początkujące powinny postawić na twardość o wartości pomiędzy 60 a 90 w przypadku mężczyzn oraz 60 a 70 w przypadku kobiet. W przypadku osób średniozaawansowanych flex powinien wynosić pomiędzy 90 a 110 (mężczyźni) i 70 a 90 (kobiety). Jeżeli mamy do czynienia z osobami bardzo zaawansowanymi wtedy należy przyjąć wartości powyżej 110 dla mężczyzn i powyżej 90 dla kobiet.

Jaki model butów na konkretny rodzaj aktywności?

Bez wątpienia największe znaczenie przy doborze butów ma ich rozmiar. Flex wpływa natomiast na to jak buty narciarskie zachowują się podczas różnych aktywności. Twardość powinna być więc dobierana pod kątem konkretnego rodzaju jazdy.

W przypadku zwykłej jazdy rekreacyjnej duże znaczenie ma elastyczność butów narciarskich. Muszą być one przede wszystkim komfortowe dla osoby noszącej. Inne parametry posiadać musi obuwie dostosowane do jazdy wyczynowej. W tym przypadku buty narciarskie powinny być sztywniejsze i posiadać ciaśniejszą cholewkę. Zapewni to większą kontrolę nad nartami.

Freeride to typ jazdy poza wyznaczonymi szlakami. Tutaj duże znaczenie ma wysoki flex. Szerokość butów narciarskich powinna w tym przypadku wynosić około 100 mm. Gdy uprawiamy skitouring należy postawić na stosunkowo lekkie obuwie, który zapewnia duży zakres ruchu cholewki.

Przeczytaj także: Jak dobrać narty biegowe?

Jakie buty narciarskie na szeroką stopę?

W przypadku szerokich stóp kupowanie butów przez internet nie jest najlepszym pomysłem. Najskuteczniejszym sposobem doboru jest przymierzenie buta i poruszanie w nim stopą w taki sposób, w jaki ruszalibyśmy nią na stoku. Czy nie uwierają one w górnej części stopy?

Warto zrobić w nim kilka kroków, by sprawdzić, czy czujemy się komfortowo w tych konkretnych butach narciarskich. Należy też poruszać palcami stóp. Test ten odpowie nam na pytanie, czy buty nie są przypadkiem za wąskie oraz, czy nie uwierają nas języki butów. Jeżeli jesteśmy zmuszeni kupić wyjątkowe buty narciarskie przez internet to koniecznie należy zmierzyć stopę w najszerszym punkcie. Następnie korzystając z tabeli rozmiarowej należy wybrać obuwie na podstawie naszych parametrów.

but narciarski na śniegu

Większość producentów szczegółowo opisuje wszystkie wymiary buta. Dzięki temu wiemy, czy mamy do czynienia z niskim, czy wysokim podbiciem W opisach butów często znajdziemy też adnotacje takie jak „but na szeroką stopę”. Jak widać, nie jest to problem rzadki. Z doborem rozmiaru i szerokości zazwyczaj mają problem mężczyźni, ale czasem szeroka stopa bywa problematyczne również w przypadku kobiet. Należy jednak przy tym pamiętać, że buty nie mogą być za szerokie. Muszą zapewnić stabilność kostki, a stopa nie powinna się w nich ślizgać. Duże znaczenie dla komfortu ma także miękkość buta wewnętrznego.

narciarze zjeżdzający na nartach ze stoku

Osoby z szerokimi stopami często polecają model Atomic Hawx Magna 100. Tutaj jak w każdym przypadku podstawą jest zmierzenie buta. Według producenta ten model dedykowany jest osobom ze średnią szerokością stóp. Jak się jednak okazuje, często sprawdza się również na większych stopach. Jeśli mimo wielogodzinnych poszukiwań nie możemy znaleźć wygodnych butów, warto pomyśleć o takich rozwiązaniach jak np. dopasowywanie buta do kształtu stopy pod wpływem ciśnienia.

Jak dodatkowo podnieść komfort jazdy?

W celu podniesienia komfortu jazdy na nartach możemy się także zaopatrzyć we wkładki termoformowalne, które są zalecane dla narciarzy. Gadżet ten zapewnia równomierne podparcie stóp co wpływa korzystnie na stawy, krążenie w stopach oraz stabilność.

Jeżeli mamy problem ze zbyt dużą przestrzenią w bucie, możemy zaopatrzyć się w reduktory objętości, które stowowane w celu właśnie ustabilizowania stopy w bucie. Reduktory są to płaskie wkładki wykonane z twardej pianki, które powinien być umieszczony pod wkładką w bucie wewnętrznym. Takie rozwiązanie powoduje, że but staje się ciaśniejszy.

Co oprócz butów narciarskich zapewni nam wygodę podczas jazdy?

Musisz wiedzieć, że absolutną podstawą są ciepłe i nieprzemakalne spodnie oraz ubranie „na cebulkę” – właśnie tak powinien prezentować się strój każdego narciarza. Ubrania nie mogą być za duże, nie powinny też nas w żaden sposób uciskać, ponieważ obniży to komfort jazdy. Poza dostosowaniem ubrań i butów musimy także dobrać długość kijków narciarskich do swojego wzrostu.

Narty wybieramy na podstawie umiejętności i ich przeznaczenia. Nasz wzrost oczywiście ma znaczenie, ale niekiedy założymy narty krótsze bądź dłuższe niż wskazywałyby na to nasze wymiary. Wszystko zależy od tego, jaką dynamikę zjazdów chcemy uzyskać. Im dłuższe narty, tym szybszy i bardziej dynamiczny zjazd. Krótsze narty są polecane dla osób początkujących.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy
NARCIARSTWO

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu