WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak dobrać kijki narciarskie?

28 October 2022
#PORADY

Nie ma jazdy na nartach bez… kijków! Do czego jednak służą kijki narciarskie? Jak prawidłowo je wybrać i z jakich elementów się składają? Sprawdź, jak wybrać kije narciarskie!


Jak dobrać kije narciarskie do wzrostu?

Jak sprawdzić, czy długość kijów narciarskich jest odpowiednio dopasowana do wzrostu? Odwróć kijki do góry nogami, oprzyj je na ziemi i w pozycji stojącej chwyć kijek pod talerzykiem. Czy ramię z przedramieniem tworzą mniej więcej kąt prosty? Jeśli tak, to oznacza, że masz odpowiedni rozmiar – dopasowany do wzrostu.

kobieta trzymająca kijek narciarski

W razie gdyby badanie empiryczne długości kijka nie było możliwe, istnieje jeszcze kilka sposobów na przybliżone dopasowanie tego elementu do wzrostu bez naszego bezpośredniego udziału. Można pomnożyć swój wzrost przez 0,7 i wybrać kije narciarskie o długości najbliższej uzyskanemu wynikowi. Inny sposób to po prostu odjęcie 50 od swojego wzrostu.

Kije narciarskie mogą być różnej długości. Najpopularniejsze z nich to:

 • 110 cm
 • 115 cm
 • 120 cm
 • 125 cm
 • 130 cm

Przeczytaj także: Jak dobrać narty do jazdy?

Do czego służą kije narciarskie?

Kije narciarskie to ważny element ekwipunku narciarza. Wpływają na styl oraz technikę jazdy. Były używane już w czasach prehistorycznych, kiedy pojedynczy kij był konieczny nie tylko do odpychania się, ale też do walki z górskimi drapieżnikami. Rewolucja związana z takimi kijami nadeszła w 1741 roku. Od tamtej pory używa się dwóch kijów. Para tych elementów pozwala nie tylko odpychać się, ale też balansować nimi podczas jazdy, dzięki czemu jazda na nartach jest łatwiejsza. Dobrze dobrane kijki narciarskie mają istotny wpływ na jakość i szybkość poruszania się po stoku.

Kije narciarskie pozwalają uzyskać lepsze oparcie na płaskich odcinkach i na zakrętach, odciążyć mięśnie i stawy poprzez zapewnienie większej, niewymagającej wysiłku stabilności i ułatwić utrzymanie równowagi na nartach.

mężczyzna na stoku trzymający kijki narciarskie

Podczas wejścia w zakręt wbicie kijka ułatwi stabilizację i spowoduje lekkie przechylenie na zewnętrzną stronę narty. Kije narciarskie w prawidłowo dobranym rozmiarze pozwolą Ci przechylać się instynktownie w dobrą stronę i obciążać w ten sposób dolną nartę. Na śnieżnym puchu, dzięki szerszym talerzykom, freerider może opierać się i wykonywać skręty, nie zagłębiając się w śnieg.

Krótko mówiąc, kije narciarskie służą utrzymaniu równowagi, rytmu i mogą pomóc w wykonywaniu szybszych skrętów lub w hamowaniu, szczególnie na stromych, trudnych stokach.

Zobacz w sklepie Decathlon dostępne kijki narciarskie.

Zalety korzystania z kijków narciarskich

 • pomagają w zachowaniu równowagi;
 • dają stabilność i oparcie – dzięki nim automatycznie prostujemy plecy;
 • sprawdzają się nie tylko na trasach zjazdowych, ale również na płaskich powierzchniach – ułatwiają, a wręcz umożliwiają jazdę;
 • pomagają poradzić sobie na zakrętach, ale również utrzymać równowagę w oblodzonych warunkach;
 • pomagają podczas skrętu;
 • dzięki nim łatwiej poradzisz sobie na twardym śniegu;
 • niwelują błędy popełniane podczas jazdy.

Kije narciarskie, postrzegane często wyłącznie jako akcesoria, mogą znacząco wpłynąć na styl jazdy. Wybór odpowiednich kijków pozwala poprawić równowagę i zwiększyć stabilność, a tym samym czuć się spokojniej podczas jazdy na nartach. Jak dobrać kijki narciarskie, ale biorąc pod uwagę poszczególne elementy kija, niezwiązane z jego długością?

Przeczytaj także: Jakie buty narciarskie na szeroką stopę

Z jakich elementów zbudowane są kijki?

Talerzyk

Na kijki narciarskie składają się m.in. talerzyki. Ich nazwa związana jest z ich kształtem. Odgrywają istotną rolę – pomagają w radzeniu sobie w głębokim śniegu. Zapobiegają zapadaniu się kijków narciarskich.

Istnieją różne typy talerzyków:

 1. Mała średnica – jeśli jesteś amatorem prędkości i jazdy po trasie, wybierz talerzyki o niewielkiej średnicy. Odpowiednie na utwardzone stoki.
 2.  Średnia średnica – jeśli lubisz urozmaicać sobie doznania, zdecyduj się raczej na talerzyki średniej wielkości. Są najbardziej uniwersalne.
 3. Duża średnica – na śnieżnym puchu, dzięki szerszym talerzykom, można opierać na kijku, nie zagłębiając się w śnieg.

Rękojeść

Ten element znajduje się na górnym zakończeniu kijków narciarskich. Wykonane są z różnych materiałów. W przypadku ekonomicznych rozwiązań najczęściej rękojeść jest gumowa lub plastikowa. Droższe produkty tego typu są bardziej ergonomiczne. Możesz wybrać:

 1. Rękojeść wykonaną z jednego materiału, charakteryzującą się wytrzymałością.
 2. Rękojeść wykonaną z pianki, dającej lekkość i komfort.
 3.  Rękojeść wykonaną z dwóch materiałów, ułatwiającą chwyt.

Rurka

Rurki wykonuje się głównie z dwóch materiałów: aluminium i włókna węglowego. Te drugie są lżejsze i bardziej wytrzymałe, ale też droższe. Rozwiązania z włókien węglowych od lat mają zastosowanie w przypadku różnego sprzętu sportowego i cieszą się dużym zainteresowaniem.

Oczywiście długość kijków narciarskich dobieramy nie tylko do wzrostu, ale również biorąc pod uwagę rodzaj narciarstwa, jaki zamierzasz uprawiać. Mogą to być kijki biegowe, zjazdowe i inne. Te przeznaczone do zjazdów muszą być na tyle mocne, aby zapewniały odpowiednie sterowanie w czasie skrętów i manewrów.

Jednocześnie powinny być wykonane z elastycznych materiałów, żeby zmniejszać ryzyko upadku w czasie jazdy. Warto sięgać po kije z wyższej półki, ze względu na trwałość. Np. przeznaczone do narciarstwa wysokogórskiego są często wykonane z mocniejszego stopu aluminium. Nowoczesnym rozwiązaniem są kije carbonowe z wysokiej jakości aluminium, często w połączeniu z włóknem węglowym.

Jeśli chodzi o konkretne marki, to polecamy m.in. kije narciarskie Rossignol, Wedze, One Way i nie tylko. Oczywiście kijki należy dobierać indywidualnie. W tym celu należy odnaleźć szczegóły w opisach poszczególnych produktów, które mają znaczenie i uwzględnić je przy wyborze.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Jak dobrać narty dla dziecka? Na co zwracać uwagę?

Jak dobrać narty dla dziecka? Na co zwracać uwagę?
NARCIARSTWO

Jakie akcesoria narciarskie warto mieć na stoku?

Jakie akcesoria narciarskie warto mieć na stoku?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu