WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać kijki narciarskie?

03 styczeń 2019

Nie ma jazdy na nartach bez... kijków! Do czego jednak służą kijki narciarskie? Jak prawidłowo je wybrać? Poznaj wszystkie sekrety kijków narciarskich!

Co trzeba wiedzieć, by dokonać właściwego wyboru?

Kijki narciarskie to ważny element ekwipunku narciarza, wpływają na styl oraz technikę jazdy. Ułatwiają zachowanie balansu ciała podczas wykonywania skrętu,  pomagają w przemieszczaniu i służą jako kierunkowskaz poprzedzający skręt.

Fot 1. Materiał własny | Sprawdź, jak poprawnie trzymać kijki narciarskie

Talerzyk

Istnieją różne typy talerzyków:

1. Mała średnica - Jeśli jesteś amatorem prędkości i jazdy po trasie, wybierz talerzyki o niewielkiej średnicy. Odpowiednie na utwardzone stoki.

.2. Średnia średnica - Jeśli lubisz urozmaicać sobie doznania, zdecyduj się raczej na talerzyki średniej wielkości. Są najbardziej uniwersalne.

3. Duża średnica - Na śnieżnym puchu, dzięki szerszym talerzykom, można opierać na kijku, nie zagłębiając się w śnieg.

Rękojeść

Jeśli chodzi o rękojeść, możesz wybrać:

1. Rękojeść wykonaną z jednego materiału, charakteryzującą się wytrzymałością

2. Rękojeść wykonaną z pianki, oferującą lekkość i komfort

3. Rękojeść wykonaną z dwóch materiałów, ułatwiającą chwyt

Rurka

W produktach Wed’ze znajdziesz różne rodzaje aluminium: duraluminium i stop aluminium 7075 (zicral) - bardziej wytrzymały przy takiej samej grubości.
Rurka może mieć średnicę 16 mm (wersja stosowana często w kijkach damskich) i 18 mm.

Lekka, wytrzymała, precyzyjna lub regulowana...: na pewno znajdziesz taką, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom.

CZY WIESZ, ŻE...

Dwa kijki zaczęto stosować powszechnie w latach 80. XIX wieku, wraz z pojawieniem się narciarstwa biegowego. Wcześniej narciarze, jeżdżąc tak zwaną techniką norweską, używali jednego kijka mierzącego co najmniej 2 metry. Kijki te wytwarzano z drewna pochodzącego z lokalnych zasobów.

Do czego służą kijki?

Kijki narciarskie pozwalają uzyskać lepsze oparcie na płaskich odcinkach i na zakrętach, odciążyć mięśnie i stawy poprzez zapewnienie większej, niewymagającej wysiłku stabilności i ułatwić utrzymanie równowagi na nartach.

Podczas wejścia w zakręt wbicie kijka ułatwi stabilizację i spowoduje lekkie przechylenie na zewnętrzną stronę narty. Kijki w prawidłowo dobranym rozmiarze pozwolą Ci przechylać się instynktownie w dobrą stronę i obciążać w ten sposób dolną nartę. Na śnieżnym puchu, dzięki szerszym talerzykom, freerider może opierać się i wykonywać skręty, nie zagłębiając się w śnieg.

Fot 2. Materiał własny | Na śnieżnym puchu, dzięki szerszym talerzykom, freerider może opierać się i wykonywać skręty, nie zagłębiając się w śnieg

Początkujący narciarze często czują się pewniej, wiedząc, że w razie potrzeby będą mogli podeprzeć się kijkami i że po upadku pomogą im one podnieść się ze śniegu.

Krótko mówiąc, kijki służą utrzymaniu równowagi, rytmu i mogą pomóc w wykonywaniu szybszych skrętów lub w hamowaniu, szczególnie na stromych, trudnych stokach.

Kijki narciarskie, postrzegane często wyłącznie jako akcesoria, mogą znacząco wpłynąć na styl jazdy. Wybór odpowiednich kijków pozwala poprawić równowagę i zwiększyć stabilność, a tym samym czuć się spokojniej podczas jazdy na nartach. Zobaczysz: Twoje mięśnie i stawy będą Ci za to wdzięczne! :)

Polub artykuł
Komentarze
Udostępnij

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu