WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak dobrać długość kijków narciarskich?

03 styczeń 2019
#PORADY

Nie ma jazdy na nartach bez… kijków! Do czego jednak służą kijki narciarskie? Jak prawidłowo je wybrać i z jakich elementów się składają? Poznaj wszystkie sekrety kijków narciarskich!

Długość kijków a wzrost

Aby dobrać kijki narciarskie do wzrostu najlepiej jest zmierzyć je osobiście. W tym celu kijek należy obrócić do góry talerzykiem i chwycić go pod nim, trzymając ramię pod kątem prostym w stosunku do przedramienia. Jeśli kijek pasuje do takiego układu ręki, to znaczy, że jest idealnie dopasowany do naszego wzrostu.

W razie gdyby badanie empiryczne długości kijka nie było możliwe, istnieje jeszcze kilka sposobów na przybliżone dopasowanie kijka do wzrostu bez naszego bezpośredniego udziału. Można przemnożyć swój wzrost przez 0,7 i wybrać kij o długości najbliższej uzyskanemu wynikowi. Inny sposób to po prostu odjęcie 50 od swojego wzrostu.

Kijki są produkowane w kilku długościach. Najpopularniejsze z nich to:

  • 110 cm
  • 115 cm
  • 120 cm
  • 125 cm
  • 130 cm

Do czego służą kijki narciarskie?

Kijki narciarskie to ważny element ekwipunku narciarza, wpływają na styl oraz technikę jazdy. Były używane już w czasach prehistorycznych, kiedy pojedynczy kij był konieczny nie tylko do odpychania się, ale też do walki z górskimi drapieżnikami. Rewolucja związana z dwoma kijami nadeszła w 1741 roku. Od tamtej pory używa się dwóch kijów. Para kijów pozwala nie tylko odpychać się, ale też balansować nimi podczas jazdy, dzięki czemu jazda na nartach jest łatwiejsza.

Kijki narciarskie pozwalają uzyskać lepsze oparcie na płaskich odcinkach i na zakrętach, odciążyć mięśnie i stawy poprzez zapewnienie większej, niewymagającej wysiłku stabilności i ułatwić utrzymanie równowagi na nartach.

Podczas wejścia w zakręt wbicie kijka ułatwi stabilizację i spowoduje lekkie przechylenie na zewnętrzną stronę narty. Kijki w prawidłowo dobranym rozmiarze pozwolą Ci przechylać się instynktownie w dobrą stronę i obciążać w ten sposób dolną nartę. Na śnieżnym puchu, dzięki szerszym talerzykom, freerider może opierać się i wykonywać skręty, nie zagłębiając się w śnieg.

Krótko mówiąc, kijki służą utrzymaniu równowagi, rytmu i mogą pomóc w wykonywaniu szybszych skrętów lub w hamowaniu, szczególnie na stromych, trudnych stokach.

Kijki narciarskie, postrzegane często wyłącznie jako akcesoria, mogą znacząco wpłynąć na styl jazdy. Wybór odpowiednich kijków pozwala poprawić równowagę i zwiększyć stabilność, a tym samym czuć się spokojniej podczas jazdy na nartach. A jak dobrać poszczególne elementy kija, niezwiązane z jego długością?

Talerzyk

Istnieją różne typy talerzyków:

1. Mała średnica – Jeśli jesteś amatorem prędkości i jazdy po trasie, wybierz talerzyki o niewielkiej średnicy. Odpowiednie na utwardzone stoki.

2. Średnia średnica – Jeśli lubisz urozmaicać sobie doznania, zdecyduj się raczej na talerzyki średniej wielkości. Są najbardziej uniwersalne.

3. Duża średnica – Na śnieżnym puchu, dzięki szerszym talerzykom, można opierać na kijku, nie zagłębiając się w śnieg.

Rękojeść

1. Rękojeść wykonaną z jednego materiału, charakteryzującą się wytrzymałością

2. Rękojeść wykonaną z pianki, oferującą lekkość i komfort

3. Rękojeść wykonaną z dwóch materiałów, ułatwiającą chwyt

Rurka

Rurki wykonuje się głównie z dwóch materiałów: aluminium i włókna węglowego. Jak można się domyślić, te drugie są lżejsze i bardziej wytrzymałe, ale też droższe.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu