WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać narty zjazdowe? Rodzaje nart!

25 październik 2020
#PORADY
#SPRZĘT

Wybór nart wcale nie jest prostą sprawą. Narty dobieramy do wzrostu, poziomu zaawansowania oraz potrzeb. Innych nart będziemy potrzebować do spokojnych zjazdów na oznaczonych stokach, a innych do szybkich, mocnych zjazdów trudnymi trasami. Poznaj najpopularniejsze rodzaje nart. Sprawdź, które są odpowiednie dla ciebie.


Rodzaje nart zjazdowych

Narty nartom nierówne. Jedne służą do wykonywania akrobacji, inne ułatwiają podejścia pod górę, a jeszcze inne dają dużą szybkość i mocne skręty. Dlatego deski dla narciarzy dzielimy na następujące rodzaje:

  • Narty dla początkujących – szerokie, miękkie, wybaczające wiele błędów technicznych. Polecane są głównie dla dzieci oraz dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z narciarstwem.
  • Narty typu Race – sprzęt, który konstrukcyjnie umożliwia dobre trzymanie się krawędzi na twardych i oblodzonych stokach. Polecany osobom, które dobrze sobie radzą na nartach. Służą do szybkich i dynamicznych zjazdów. Ten rodzaj nart dzieli się na slalomowe (krótkie, z promieniem skrętu 11-13 m) oraz gigantowe (długie, z promieniem skrętu 15-23 m).
  • Narty Allround – służą do zjazdów rekreacyjnych. Najlepiej sprawdzają się u osób, którym nie zależy tak bardzo na szybkości. Jeśli nie czujemy się pewnie na nartach i szukamy czegoś z lekką konstrukcją, co poradzi sobie zarówno na miękkim, jak i oblodzonym śniegu, to będzie dobry wybór.
  • Narty Allmountain – ich promień skrętu wynosi ok. 15-20 m. Można na nich jeździć na oznaczonych stokach oraz poza oficjalnymi trasami. Świetnie sprawdzają się na miękkim puchu i ubitych trasach. Służą przede wszystkim osobom średniozaawansowanym.
  • Narty Freestyle – służą nie tyle do zjazdów, co do wykonywania ewolucji. Potrzebne są do nich duże umiejętności narciarskie. Mają charakterystyczny wygląd: ich dzioby i pięty są podgięte do góry, co ma ułatwiać triki.
  • Narty Skitourowe – umożliwiają nie tylko zjazd, ale też i bezproblemowe wejścia na górę. Dzięki temu nieczynny wyciąg bądź jego brak nie jest już problemem. Te narty łączą funkcje nart biegowych i zjazdowych.
  • Narty do jazdy telemarkiem – taka jazda polega na przyklęknięciu podczas skrętu. Do tego typu jazdy dostosowano deski, które posiadają wiązania z podnoszącymi się piętami. Ich promień skrętu wynosi 15 – 20 m. Dedykowane osobom, które dobrze sobie radzą na stoku.

Bardzo popularne są też narty dedykowane kobietom. Wyróżniają się miękką i lekką konstrukcją. Zazwyczaj posiadają też ciekawe walory estetyczne – na nartach oznaczonych jako “lady” producenci umieszczają ładne grafiki. Mogą to być typowe narty zjazdowe albo narty do akrobacji – to już zależy od producenta.

Jak wybrać narty zjazdowe?

Zacznij od analizy swoich umiejętności. Jeśli dopiero uczysz się jeździć, szukaj krótkich nart z lekką konstrukcją. Na czas nauki jazdy na nartach nie potrzebujesz sprzętu z dużym promieniem skrętu. Spokojnie możesz więc odpuścić głęboko taliowane deski. Wręcz bezpieczniej będzie, jeśli ten promień będzie stosunkowo mały.

Narty zawsze dobieraj do swojego wzrostu. Przyjmuje się, że narta (postawiona pionowo) panom powinna sięgać do miejsca między podbródkiem a czołem, zaś paniom do klatki piersiowej (lub do miejsca między klatką piersiową a nosem). Im dłuższe narty, tym szybsza i bardziej agresywna jazda. To jednocześnie większa stabilność i przyczepność do podłoża.

Krótkie narty nie nadają się do szybkich prędkości. Ich dzioby mogą wpaść w drgania, a więc łatwiej o upadek. Z drugiej strony krótkie narty dają szybszy skręt niż długie deski.

Co poza nartami musisz mieć na stoku?

Dla zwiększenia bezpieczeństwa koniecznie załóżmy kask narciarski oraz gogle. Konieczny będzie odpowiedni strój, czyli taki, który będzie nas chronił przed przemoknięciem i wychłodzeniem. Czapka, rękawice i wszystkie elementy mile widziane!

W słoneczne dni pamiętajmy o używaniu kremów z filtrem. Wbrew pozorom zimowe słońce potrafi mocno opalać! Dlatego warto pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. Ponadto stoki wybierajmy, rzetelnie oceniając swoje umiejętności. Jeśli czujemy się pewnie, możemy szukać długich i trudnych zjazdów. Jeśli się dopiero uczymy, znajdźmy łagodny stok, gdzie łatwo nam będzie utrzymać równowagę.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu