WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak dobrać narty zjazdowe?

28 październik 2022
#PORADY
#SPRZĘT

Wybór nart nie jest prostą sprawą. Dobieramy je do wzrostu, poziomu zaawansowania oraz potrzeb. Innych będziemy potrzebować do spokojnych zjazdów na oznaczonych stokach, a innych do szybkich, mocnych zjazdów trudnymi trasami. Poznaj najpopularniejsze rodzaje nart. Sprawdź, które są odpowiednie dla Ciebie i na co zwrócić uwagę przy zakupie. Przeczytaj kompleksowy poradnik, jak dobrać narty, ich model, biorąc pod uwagę styl jazdy.


Rodzaje nart – typy nart zjazdowych. Kto powinien wybrać dłuższe narty?

Narty nartom nierówne. Jedne służą do wykonywania akrobacji, inne ułatwiają podejścia pod górę, a jeszcze inne dają dużą szybkość i mocne skręty. Dlatego możemy wydzielić podstawowe grupy nart:

narciarz na stoku
  • Narty dla początkujących – szersze, miękkie, wybaczające wiele błędów technicznych. Polecane są głównie dla dzieci oraz dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z narciarstwem. Zadowolony powinien być z nich początkujący narciarz. To dobre rozwiązanie przede wszystkim do jazdy rekreacyjnej.
  • Narty typu Race – sprzęt, który konstrukcyjnie umożliwia dobre trzymanie się krawędzi na twardych i oblodzonych stokach. Polecany osobom, które dobrze sobie radzą na nartach. Służą do szybkich i dynamicznych zjazdów. Ten rodzaj nart dzieli się na slalomowe (krótkie, promień skrętu wynosi 11-13 m) oraz gigantowe (długie, z promieniem skrętu 15-23 m).
  • Narty Allround – służą do zjazdów rekreacyjnych. Najlepiej sprawdzają się u osób, którym nie zależy tak bardzo na szybkości. Jeśli nie czujemy się pewnie na nartach i szukamy czegoś z lekką konstrukcją, co poradzi sobie zarówno na miękkim, jak i oblodzonym śniegu, to będzie dobry wybór.
  • Narty All mountain – ich promień skrętu wynosi ok. 15-20 m. Można na nich jeździć na oznaczonych stokach oraz poza oficjalnymi trasami. Świetnie sprawdzają się na miękkim puchu i ubitych trasach. Służą przede wszystkim osobom średniozaawansowanym.
  • Narty Freestyle – służą nie tyle do zjazdów, co do wykonywania ewolucji. Potrzebne są do nich duże umiejętności narciarskie. Mają charakterystyczny wygląd: ich dzioby i pięty są podgięte do góry, co ma ułatwiać triki. To rozwiązanie dla zaawansowanych narciarzy.
  • Narty Skitourowe – to nie tylko narty zjazdowe. One umożliwiają bezproblemowe wejścia na górę. Dzięki temu nieczynny wyciąg bądź jego brak nie jest już tak dużym problemem. Łączą różnego rodzaju nart – .mają funkcje biegowych i zjazdowych. Ułatwiają szybką jazdę.
  • Narty do jazdy telemarkiem – taka jazda polega na przyklęknięciu podczas skrętu. Do tego dostosowano deski, które mają wiązania z podnoszącymi się piętami. Ich promień skrętu wynosi 15 – 20 m. Dedykowane są osobom, które dobrze sobie radzą na stoku.
  • Narty freeride – służą do jazdy poza wyznaczonymi trasami narciarskimi. Są one zaprojektowane tak, aby umożliwić łatwiejsze poruszanie się po stromych i grubych trasach. Narty te są zwykle większe i cięższe niż narty tradycyjne, mają także większy rozstaw. Polecane są dla zaawansowanych narciarzy.
  • Narty dla kobiet – wyróżniają się miękką i lekką konstrukcją. Zazwyczaj mają też ciekawe walory estetyczne – na nartach oznaczonych jako „lady” producenci umieszczają ładne grafiki. Mogą to być narty z grupy nart zjazdowych albo do akrobacji – to już zależy od producenta. Sprawdzą się na różnie przygotowanych stokach. Są odpowiednie do różnego stylu jazdy – zakup nart tego typu to trafiona decyzja w przypadku kobiet.

Przeczytaj także: Jak dobrać narty biegowe?

Zobacz ofertę sklepu Decathlon na narty zjazdowe, kaski narciarskie, gogle narciarskie.

Jak dobrać narty zjazdowe? Ważne cechy nart

Zacznij od analizy swoich umiejętności. Postaw na odpowiednią długość nart. Jeśli dopiero uczysz się jeździć, szukaj krótkich, z lekką konstrukcją. Na czas nauki jazdy na nartach nie potrzebujesz sprzętu z dużym promieniem skrętu. Spokojnie możesz więc odpuścić głęboko taliowane deski. Bezpieczniej będzie dobrać narty, w których ten promień będzie stosunkowo mały.

Długość nart zawsze dobieraj do swojego wzrostu. Przyjmuje się, że narta (postawiona pionowo) panom powinna sięgać do miejsca między podbródkiem a czołem, zaś paniom do klatki piersiowej (lub do miejsca między klatką piersiową a nosem). Im większa długość nart, tym szybsza i bardziej agresywna jazda. To jednocześnie większa stabilność i przyczepność do podłoża. Warto dobrać narty, mając na uwadze preferowany styl jazdy.

narciarza na stoku

Krótkie narty nie nadają się do dużych prędkości. Ich dzioby mogą wpaść w drgania, a więc łatwiej o upadek. Z drugiej strony krótkie narty dają szybszy skręt niż długie deski.

Warto wspomnieć również narty slalomowe nazywane inaczej slalomkami. Tego rodzaju narty ułatwiają szybką jazdę. Zapewniają znakomitą zwrotność, łatwiej poradzisz sobie dzięki nim z dynamicznymi skrętami. Przeznaczone są one do jazdy po dobrze przygotowanych trasach. Jeśli chodzi o długość nart, to są one krótsze niż np. narty typu gigant, przeznaczone do dynamicznej jazdy. Jedne i drugie wymagają wysokich umiejętności narciarza. Slalomowe narty zjazdowe wybierz wtedy, gdy masz już duże doświadczenie i przygotowanie do szybkiej jazdy.

Wybierając odpowiedni sprzęt, warto zwrócić również uwagę na szerokość nart nad butem. Im większa, tym też większa jest wyporność narty w puchu. Szerokie narty mogą zrobić różnicę podczas takiej jazdy. Z drugiej strony jeśli w środkowej części narty jest ona wąska, tym szybciej reaguje w czasie jazdy carvingowej, która głównie polega na wykonywaniu półkolistych skrętów w czasie jazdy. Zatem, żeby odpowiednio dopasować narty, trzeba zwrócić uwagę na wiele kwestii. Znaczenie ma Twoje doświadczenie i umiejętności. W jednym przypadku lepsze będą krótsze narty, w innym szersze narty.

Przeczytaj także: Jakie narty kupić dla średniozaawansowanych?

Co poza nartami musisz mieć na stoku?

Dla zwiększenia bezpieczeństwa koniecznie załóżmy kask narciarski oraz gogle. Konieczny będzie odpowiedni strój, czyli taki, który będzie nas chronił przed przemoknięciem i wychłodzeniem. Czapka, rękawice są widziane i istotne! Jeśli chcesz zapewnić sobie komfortową jazdę, to wygodny strój, zapewniający ciepło, jest doskonałym wyborem.

W słoneczne dni pamiętajmy o używaniu kremów z filtrem. Wbrew pozorom zimowe słońce potrafi mocno opalać! Dlatego warto pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. Ponadto stoki wybierajmy, rzetelnie oceniając swoje umiejętności. Jeśli czujemy się pewnie, możemy szukać długich i trudnych zjazdów. Jeśli się dopiero uczymy, znajdźmy łagodny stok, gdzie łatwo nam będzie utrzymać równowagę.

mezczyzna_nakladajacy_gogle_narciarskie_na_wycieczke_skitourowa

Wybór odpowiedniego sprzętu i dodatków nie jest łatwy. Dobór nart wymaga zwrócenia uwagi na wiele kwestii. Inne są idealne do szybkiej jazdy po dobrze przygotowanych trasach, a inne, jeśli zamierzasz to robić poza trasami. Pamiętaj, że bardzo ważny jest odpowiedni dobór długości nart. Zwracaj uwagę na producenta i wykorzystane materiały. Nie ma rozwiązań idealnych do jazdy w każdych warunkach. Wśród rodzajów nart znajdziesz takie, które mają krótsze deski, dla początkujących, średnio zaawansowanych, do różnej techniki jazdy. Wiemy, że wybór nie jest łatwy, dlatego zapraszam do korzystania z pomocy naszych doradców online i specjalistów, którzy podpowiedzą Ci w sklepach stacjonarnych.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Jak dobrać narty dla dziecka? Na co zwracać uwagę?

Jak dobrać narty dla dziecka? Na co zwracać uwagę?
NARCIARSTWO

Jakie akcesoria narciarskie warto mieć na stoku?

Jakie akcesoria narciarskie warto mieć na stoku?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu