WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jakie narty wybrać dla średniozaawansowanych?

02 luty 2022
#PORADY

Narciarstwo nie jest już dla ciebie zupełną nowością? Poczyniłeś pewne postępy i podniosłeś swoje umiejętności? Przyszedł więc czas na zakup nowego sprzętu! Zobacz, jak dobrać narty dla średniozaawansowanych!

Początek przygody z nartami wymaga używania desek, które pozwolą na łatwą stabilizację pozycji i ułatwią skręty. Narty dla początkujących są dużo krótsze i szersze, niż te używane w kolejnych etapach narciarskiej drogi. Wraz z rozwojem twoich umiejętności konieczna staje się pewna aktualizacja wykorzystywanego sprzętu narciarskiego.

Przekonaj się, jak jej dokonać. Zobacz, na jakie aspekty powinieneś zwracać szczególną uwagę, dobierając narty dla średniozaawansowanych. Jeżeli będziesz pamiętać o kilku wytycznych, z łatwością kupisz narty zjazdowe lub biegówki, które sprawią, że wkroczysz na nowy poziom narciarskiego rozwoju.

narty_dla_sredniozaawansowanych

Narty dla średniozaawansowanych czyli w zasadzie dla kogo?

Na początek określmy, kim dokładnie jest ów średniozaawansowany narciarz i co go cechuje. Co oczywiste, posiada on bardziej zaawansowane umiejętności niż początkujący. W pełni opanował podstawy jazdy i operowania nartami oraz kijami narciarskimi. Wdraża się także w odmienne techniki jazdy, czy to wykorzystując skręty ślizgowe, czy rozwijając swoje umiejętności w jeździe sportowej.

Narciarz średniozaawansowany jest bardziej sprawny technicznie i przez to gotowy na osiąganie większych prędkości podczas jazdy. To wpływa na to, że narty dla średniozaawansowanych mogą znacząco różnić się od twoich poprzednich desek profilem, szerokością i długością. Wszystko po to, by poprawie ulegały twoje osiągi. Jednak ewolucja twych desek powinna być dokonywana stopniowo. Łatwo bowiem popełnić błąd i zbyt szybko wskoczyć na poziom dla zaawansowanych. Jesteś lepszy, owszem. Ale pamiętaj, że wciąż nabierasz doświadczenia.

Przeczytaj także: Jak przygotować się na narty?

Szerokość nart dla średniozaawansowanych

Gdy zaczynałeś swoją przygodę z narciarstwem, zapewne idąc za radą bardziej doświadczonych, korzystałeś z odpowiednio szerokich nart. To pozwalało ci uzyskiwać łatwo stabilizację i poznawać podstawy. Teraz gdy umiesz więcej, możesz zdecydować się na nieco węższe deski.

To pozwoli ci uzyskiwać większe prędkości, choć zarazem będzie wymagało wkładania większej siły w skręty. Bowiem im węższa jest narta w dziobie oraz w tylnej części, tym trudniejsze jest wykańczanie skrętów. Cały proces staje się tym samym bardziej wymagający pod względem fizycznym.

Jako osoba średniozaawansowana powinieneś postawić na pewną równowagę między szybkością a stabilnością. Dobrym rozwiązaniem mogą być elastyczne deski, w których środkowa część jest nieco szersza, a dziób i tył węższe. Mówimy tu oczywiście o nartach zjazdowych. W przypadku biegówek również możesz postawić na węższe deski, biorąc pod uwagę stopień zaawansowania twoich umiejętności. Biorąc pod uwagę swoje zdolności, powinieneś też dostosować promień skrętu nart.

jakie narty dla średniozaawansowanych wybrać

Narty dla średniozaawansowanych a ich długość

Im dłuższe narty, tym szybsza jazda. Dotyczy to tak nart zjazdowych jak i biegówek. Wraz z rozwojem umiejętności, twoje narty powinny wydłużyć się o kilka lub kilkanaście centymetrów. W przypadku nart do zjazdów narty dla średniozaawansowanych to deski, które są od dziesięciu do dwudziestu centymetrów krótsze niż twój wzrost. W przypadku nart biegowych powinieneś do swego wzrostu dodać zaś kilkanaście centymetrów. Tu znaczenie ma także twoja waga. Im jesteś cięższy, tym dłuższych nart potrzebujesz. Dobierając długość nart biegowych, możesz skorzystać ze specjalistycznych tabel biorących pod uwagę oba te parametry.

W przypadku zjazdówek zwróć uwagę, czy model, o którym myślisz, posiada tak zwany rocker. Jest to wyprofilowane wygięcie piętek i dziobów. Pomaga w osiągnięciu równowagi między stabilnością i szybkością. To przydatne na stoku i niejednej trasie. Z jednej strony narty stają się łatwiejsze w kierowaniu, a skręty nie wymagają tyle siły wkładanej w operowanie kijami narciarskimi. Z drugiej strony pomagają w wykorzystaniu całej długości krawędzi narty. Dzięki temu możesz jeździć szybciej. Wymienione rozwiązanie dotyczy nart przeznaczonych tak dla damskich jak i męskich amatorów narciarstwa. Jeśli mowa o długości zjazdówek, pamiętaj też, że krótsze powinny być narty slalomowe, a dłuższe te przeznaczone do typowych zjazdów. Istnieją także uniwersalne narty allround.

Narty dla średniozaawansowanych a odzież narciarska

Jakie znaczenie w przypadku doboru nart dla średniozaawansowanych ma dobór odpowiedniej odzieży narciarskiej? Wbrew pozorom nie takie małe. Musisz pamiętać, że wszystkie elementy twojej garderoby powinny zapewniać ci komfort, być odpowiednio dopasowane oraz wspomagać twoje szusowanie poprzez właściwą termoizolację. Znaczenie mają tu wszystkie elementy narciarskiego ekwipunku. W tym:

Ważne, by wszystkie te elementy nie były ani za ciasne, ani za luźne. Dzięki temu będziesz mógł jako średniozaawansowany dbać zarówno o właściwą stabilizację na nartach jak i cieszyć się szybką jazdą.

Narty dla średniozaawansowanych a sztywność

Pomówmy jeszcze o jednym parametrze ważnym dla wyboru nart dla średniozaawansowanych. Jest to elastyczność twoich desek. Jakie wybrać? Bardziej sztywne czy miękkie? Jak zapewne już się domyślasz, jako osoba na średnim poziomie narciarskiego rozwoju, powinieneś w tym względzie postawić na pewien kompromis.

Narty bardziej miękkie ułatwią ci skręty i będą bardziej stabilne. Jednak moc i szybkość płynąca z operowania nimi będzie mniejsza niż w przypadku nart bardziej sztywnych. Tym samym musisz zadać sobie kluczowe pytanie. Na ile pewnie czujesz się ze swoimi umiejętnościami? Czy w danym momencie zależy ci bardziej na szybkości, czy na stabilności? W ten sposób dostosujesz do swych potrzeb elastyczność nart.

Narty dla średniozaawansowanych – podsumowanie

Jak zapewne mogłeś się spodziewać, narty dla średniozaawansowanych to pewnego rodzaju przejście między początkiem narciarskiej przygody a poziomem zaawansowanym. Nierzadkie przy ich wyborze są kompromisy dotyczące sztywności, czy szerokości. Kluczowe znaczenie ma w tym względzie rzetelne określenie aktualnego poziomu twoich zdolności. Jeżeli uczciwie podejdziesz do tego tematu, z pewnością uda ci się dobrze wybrać narty i zakupisz sprzęt, który pozwoli ci na dalszy efektywny rozwój.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Top 10 przedmiotów, które powinieneś zabrać ze sobą na stok narciarski

Top 10 przedmiotów, które powinieneś zabrać ze sobą na stok narciarski
NARCIARSTWO

Wyjazd na narty z dziećmi - wskazówki

Wyjazd na narty z dziećmi - wskazówki

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu