Do niedawna w goglach jeździli w zasadzie tylko snowboardziści. Narciarzy widywało się na stokach w okularach przeciwsłonecznych, chyba że pogoda była na tyle ciężka, że bez gogli jazda była niemożliwa. Obecnie gogli używa się nie tylko podczas śnieżycy. Noszą je zarówno osoby jeżdżące na snowboardzie jak i te na nartach. Jeżdżą w nich dzieci i dorośli. Gogle stanowią podstawowe wyposażenie każdego miłośnika białego szaleństwa. Jeśli i Ty do nich należysz i zastanawiasz się jakie gogle narciarskie wybrać, przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego między innymi, dlaczego warto jeździć w goglach, jaki kolor szkieł wybrać, na jaki kształt szybki się zdecydować a także jak dopasować gogle do twarzy.
Narty, wiązania, kijki i buty to podstawowe wyposażenie każdego narciarza. Kolejnymi elementami są wodoodporne ubrania, wytrzymały kask oraz gogle narciarskie lub snowboardowe. Jak wspomnieliśmy wyżej, do niedawna widok narciarza w goglach w słoneczny dzień, był rzadkością.
W dzisiejszych czasach kaski i gogle to totalny must-have każdego miłośnika jazdy na nartach. Nie wszyscy użytkownicy zdają sobie sprawę z tego, że wybór gogli nie polega jedynie na selekcji pod względem estetyki. Atrakcyjny design może stanowić wartość dodaną, jednak nie powinien dominować w procesie decyzyjnym. Głównym celem gogli nie jest podniesienie atrakcyjności użytkownika a zapewnienie jego oczom bezpieczeństwa. Przed więc czym chroni para gogli i dlaczego tak ważne jest, by nosić je nawet przy pięknej pogodzie?
Przeczytaj także: Co zrobić żeby gogle nie parowały?
Głównym zadaniem gogli narciarskich i snowboardowych jest ochrona oczu przed słońcem, wiatrem, śniegiem i innymi czynnikami zewnętrznymi. Jeśli jeździsz na nartach od dawna, pamiętasz zapewne, że w słoneczne dni zamiast gogli stosowało się okulary przeciwsłoneczne. Wiadomo bowiem, że promienie słoneczne odbijają się od śniegu, przez co stanowią duże zagrożenie dla oczu.
To rozwiązanie nie było jednak zbyt korzystne. Okulary są bowiem znacznie gorzej dostosowane do warunków panujących podczas uprawiania sportów zimowych. Gogle ściślej przylegają do twarzy i pozwalają na lepsze i bardziej skuteczne zabezpieczenie oczu nie tylko przed słońcem, ale też przed wszelkimi pozostałymi warunkami pogodowymi a w razie ewentualnego wypadku także przed wystającymi elementami sprzętu narciarskiego. Z tych powodów, zakładanie gogli na stok jest praktycznie tak samo ważne jak zakładanie kasku.
Wybierając gogle, łatwo zauważyć, że występują one w wielu wariantach kolorystycznych. I nie mówimy tu o ramkach, ale o kolorach szybek. Wielobarwne soczewki nie pełnią jednak funkcji estetycznej, a odpowiadają konkretnemu stopniowi ochrony oczu przed światłem słonecznym. Jak więc barwa soczewki ma się do przepuszczalności światła? Jakie właściwości mają konkretne kolory szybek? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, zapoznaj się z 5 kategoriami soczewek przypisanymi do konkretnych kolorów:
Jak wspomnieliśmy wyżej, gogle narciarskie dobiera się do aktualnie panujących warunków pogodowych. Jak wiadomo, są one zmienne, dlatego ciężko jest wybrać jedne uniwersalne gogle, które zabezpieczą nas przed promieniowaniem UV, mgłą, wiatrem, śnieżycą i tego typu czynnikami zewnętrznymi.
Nie każdy może sobie pozwolić na kupno kilku par gogli o różnym poziomie ochrony. Producenci sprzętu narciarskiego stworzyli więc alternatywę dla takiego rozwiązania. Stanowią ją soczewki fotochromatyczne. Gogle z tego typu soczewkami dopasowują się do panujących na zewnątrz warunków. W pochmurny dzień rozjaśniają się, natomiast w słoneczny przyciemniają. Jeśli pogoda zmienia się w ciągu dnia, gogle z soczewkami fotochromatycznymi sprawdzą się najlepiej. Stanowią wspaniałą ochronę w każdych warunkach pogodowych.
Na rynku akcesoriów sportowych znaleźć można także narciarskie gogle z wymiennymi soczewkami. Zazwyczaj producenci dołączają do oprawek dwa rodzaje szybek. Jedna zapewnia komfort, gdy świeci słońce, druga zaś, gdy niebo zasnute jest chmurami.
Przeczytaj także: Jakie akcesoria narciarskie wybrać?
Poza stopniem przepuszczalności światła, gogle narciarskie mogą również posiadać dodatkowe filtry i powłoki. Najbardziej popularnym rozwiązaniem dodatkowym jest filtr polaryzacyjny. Poprawia on znacznie kontrast widzenia, zapobiega oślepieniu spowodowanemu odbijaniem się światła od śniegu. Fantastycznie poprawia widoczność kolorów w przyciemnieniu. Dodatkową ochronę przed promieniami ultrafioletowymi zapewnia natomiast powłoka lustrzana. Poza tym, że w skuteczniejszy sposób odbija promienie słoneczne, niesamowicie się prezentuje.
Zmienne warunki pogodowe a także różnica temperatur pomiędzy zewnętrzną a wewnętrzną warstwą szybki może powodować parowanie soczewki w goglach narciarskich. Aby zapobiegać tego typu utrudnieniom, gogle powinny być zaopatrzone w warstwę anti-fog. Pomaga ona w redukcji skutków opisanego zjawiska.
Zaparowane gogle narciarskie znacznie ograniczają pole widzenia, dlatego jazda w nich może być niebezpieczna. Jeśli planujesz wybrać gogle narciarskie, które nie będą sprawiały problemów z zaparowaniem, wybierz model cechujący się dobrą wentylacją. Wszystkie gogle mają jakiś system wentylacyjny. Jednak niektóre charakteryzują się niewielkimi otworami wentylacyjnymi jedynie w ramce, co nie jest do końca skuteczne. Lepszym rozwiązaniem jest zakup gogli z szybami wentylowanymi poprzez otworki umieszczone bezpośrednio w soczewkach. Jeśli zaś zależy Ci na naprawdę wysokim poziomie wentylacji, wybierz model hybrydowy. Modele z mieszanym systemem wentylacyjnym posiadają otworki zarówno w oprawce jak i w szybce. Takie połączenie zapewnia najlepszy przepływ powietrza, który z kolei pozwala na zmniejszenie różnicy temperatur pomiędzy warstwą wewnętrzną a zewnętrzną szybki. Dobre, markowe gogle powinny być wykonane tak, aby zapewnić jak najlepszy system wentylacyjny.
Dobra widoczność na stoku to podstawa bezpieczeństwa. Gogle narciarskie muszą zapewnić odpowiednio szerokie pole widzenia. Jedne modele cechują się lepszym a inne gorszym zakresem widoczności. Dlatego zwróć na to uwagę przy zakupie gogli.
Producenci proponują bowiem dwa rozwiązania: soczewki cylindryczne i sferyczne. Te pierwsze są proste i płaskie, co czyni je łatwiejszymi w produkcji, a co za tym idzie także tańszymi. Soczewki sferyczne natomiast są zaokrąglone i zapewniają naprawdę szerokie pole widzenia. Specjalnie dopasowany kształt oprawy zapewnia widoczność na wysokim poziomie.
Jeśli zastanawiasz się jakie gogle narciarskie wybrać, a zdecydowałeś/zdecydowałaś się już na rodzaj soczewek, filtrów i powłok, nadszedł czas na dobranie ich do twarzy. Gogle powinny przylegać do niej, ale tak, aby użytkownik nie czuł ucisku. Jeśli na stoku masz na sobie kask, kupując gogle zmierz je mając go na głowie. Nie wszystkie modele gogli pasują do konkretnych kasków.
Nie wszystkie kaski też umożliwiają noszenie konkretnych gogli. Z tego powodu dobrze jest dobrać jeden element wyposażenia pod drugi. Nie wszystkie gogle nadają się do jazdy w kominiarce lub czapce, dlatego jeśli zazwyczaj masz je na głowie, dobierz do nich odpowiedni model. Ogólnie rzecz ujmując, gogle najlepiej mierzyć do tego, w czym zazwyczaj jesteś na stoku. Noszenie gogli z kaskiem, czapką lub kominiarką powinno być w pełni komfortowe.
Kupujesz gogle narciarskie a Twój wzrok wymaga korekcji? Jeśli nie możesz pozwolić sobie na jazdę w soczewkach korekcyjnych, wybierz model gogli, który zapewni Ci dużo luzu w środku. Okulary korekcyjne nie mogą bowiem dotykać szybek gogli. Z tego powodu producenci sprzętu sportowego stworzyli modele odpowiednie dla takich sytuacji, które są wygodne w noszeniu i pozwalają na bezpieczną jazdę. Szukaj więc oznaczenia OTG (Over The Glass), które posiadają gogle przeznaczone dla osób wymagających większej ilości miejsca wewnątrz. Dodatkowe miejsce zapewnia specjalna pianka, która wyścieła gogle z oznaczeniem OTG. Dzięki temu rozwiązaniu gogle OTG stają się coraz bardziej popularne. Możesz też ewentualnie zamówić sobie szybki korekcyjne do gogli z wymiennymi soczewkami. To rozwiązanie jest niezwykle komfortowe, ale niestety także znacznie droższe.