WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Narty we Francji – gdzie wybrać się na narty we Francji?

01 marzec 2022
#PORADY

Dokąd wybrać się na narty? Francja to jeden z popularnych kierunków. Zobacz, na jakie francuskie kurorty warto zwrócić uwagę, planując zimowy wypoczynek!

Jest wiele miejsc w Europie, które stanowią ciekawy cel wypadu na narty. Francja to bez dwóch zdań jedno z takich państw. Poznaj najciekawsze miejsca, do których można się udać we Francji, by cieszyć się jazdą na nartach. Pakuj do walizki kurtki narciarskie i czapki narciarskie, by wyruszyć w niezapomnianą podróż!

Ale zanim to zrobisz, poznaj najważniejsze zasady pandemiczne obowiązujące w tym kraju! Wybierając Francję jako swój cel, pamiętaj, że jeżeli nie posiadasz unijnego certyfikatu COVID, jesteś zobowiązany do testu antygenowego lub wykonanego metodą PCR przed wylotem. Jeżeli spełnisz któryś z tych warunków (certyfikat albo testy), nie będziesz musiał poddawać się kwarantannie ani testom na miejscu. Mając tę wiedzę, wybierz właściwą francuską miejscowość dla siebie na zimę. Oto opcje, które proponujemy!

Chamonix

Legendarny francuski ośrodek narciarski. To właśnie w Chamonix odbyły się pierwsze w historii zimowe igrzyska olimpijskie. A miało to miejsce niemal przed wiekiem, bo w 1924 roku. W zasadzie Chamonix to kilka różnych ośrodków narciarskich połączonych w jeden kompleks. Są to Domaine de Balme, Les Planards, Les Grands Montets, La Flegere oraz Le Brevent. Odnajdziesz w tym zakątku najdłuższą kolejkę linową świata, a także wśród alpejskich szczytów dostrzeżesz ten najwyższy – Mont Blanc.

Chamonix to ponad sześćdziesiąt wyciągów oraz kilkanaście kabin, w których wygodnie można się przemieszczać na kolejne wzniesienia. To miejsce ma do zaoferowania narciarzom prawie dwieście kilometrów tras. Twoje narty zjazdowe i kije narciarskie mogą tu zostać wystawione na nielichą próbę, bowiem znajdziesz tu wiele trudnych tras. Dla mniej zaawansowanych także jednak znajdą się trasy o niższym poziomie trudności. Zadowoleni będą także snowboardziści. Dla nich też znajdą się zarówno łatwiejsze jak i trudniejsze wyzwania.

Tignes

Razem z nieodległym Val d’Isere Tignes ma do zaoferowania około trzystu kilometrów tras. Oba ośrodki tworzą jeden większy zwany Espace Killy. Swą nazwę kompleks zawdzięcza legendarnemu Jean-Claude’owi Killy, jednemu z najlepszych narciarzy alpejskich w historii, trzykrotnemu mistrzowi olimpijskiemu z Grenoble z 1968 roku. Wielu adeptów narciarstwa może stawiać swoje pierwsze kroki w miejscu, gdzie wychowywał się słynny Killy. Tignes to bowiem wiele tras o niskim poziomie trudności, a sama miejscowość to dobry kierunek dla rodzin. Wiele rozwiązań, także związanych z infrastrukturą, ma tu na celu zapewnienie maksymalnego komfortu. W tym choćby ogromna liczba ponad osiemdziesięciu wyciągów, z których wiele położonych jest bardzo blisko hoteli.

Z pewnością warto się tu wybrać na narty. Francja ma wiele do zaoferowania, ale Tignes to miejsce szczególne. To niemal stały dostęp do świeżego śniegu. To piękne widoki. To ogrom znakomitych tras. W Tignes rękawice narciarskie i buty narciarskie będziesz mieć nieustannie na sobie. Bo to miejsce, w którym po prostu aż chce się jeździć na nartach i bez końca cieszyć się pięknem tamtejszych stoków. 

Les 2 Alpes

Wspomnieliśmy już Grenoble, które w 1968 roku zorganizowało zimowe igrzyska olimpijskie. Kolejny kompleks, który prezentujemy na naszej liście, znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od tej miejscowości. Większość tras, na które się tu natkniesz, to trasy dla średniozaawansowanych narciarzy, ale coś dla siebie znajdą zarówno amatorzy większych wyzwań jak i początkujący. Wiele z tras położonych jest na znaczących wysokościach w wysokich Alpach. A jest ich niemal setka. Les 2 Alpes to także grubo ponad dwadzieścia wyciągów w tym kilka kanapowych.

To łącznie kilkaset hektarów terenów, na których rozmieszczone są trasy. To ponad czterdzieści wyciągów. W tym miejscu nie musisz się także obawiać o śnieg. Tego bowiem rzadko kiedy brakuje, a nawet gdyby tak się stało, większość tras może być sztucznie naśnieżana. Jeżeli chcesz odwiedzić jeden z najstarszych francuskich narciarskich kurortów (drugi po Chamonix), to miejsce dla ciebie.

wyjazd_na_narty_francja

Alpe d’Huez

Ostatni francuski kompleks, który prezentujemy, to Alpe d’Huez. Będziesz tu mógł solidnie przetestować swój sprzęt narciarski i odzież narciarską. Alpe d’Huez to bowiem ponad setka różnorodnych tras, które łącznie liczą ponad dwieście kilometrów. Przeszło sześćdziesiąt wyciągów wwiezie cię na wszystkie te trasy. Jedna z nich zasługuje przy tym na dokładniejsze omówienie. Jest to Sarenne, najdłuższa czarna trasa jaką napotkasz we francuskich Alpach. Liczy aż szesnaście kilometrów. Gdy zaczniesz zjazd tą trasą, będziesz się znajdować na wysokości ponad trzech tysięcy metrów nad poziomem morza. Gdy dojedziesz na sam dół trasy, będziesz na wysokości kilometr mniejszej.

To robi wrażenie. Jednak pomimo tego imponującego faktu, w Alpe d’Huez odnajdziesz też trasy o niższym poziomie trudności, z których mogą korzystać początkujący oraz średniozaawansowani. W tym kompleksie, wybudowanym jeszcze w latach trzydziestych, coś dla siebie znajdą także narciarze biegowi. Oni również będą mogli skorzystać z wielu tras dostosowanych do ich preferencji. W tym przypadku również można poszaleć na wyjątkowo długiej trasie, bo liczącej aż dwadzieścia kilometrów. W Alpe d’Huez można się cieszyć urokami tras przy doskonałej pogodzie. Jest to bowiem jedno z najbardziej słonecznych miejsc w Alpach Francuskich.

Trzy Doliny – Val Thorens

Val Thorens to część kompleksu kilku połączonych ze sobą kurortów. Zarazem jest to najwyżej położony tego typu obiekt na naszym kontynencie. To miejsce usytuowane jest powyżej 2300 metrów nad poziomem morza. To miejsce to dwie setki wyciągów, a także przeszło sześćset km tras narciarskich.

To miejsce to ogrom wspaniałych zakątków i miejscowości. W tym choćby urokliwe Courchevel, gdzie znajduje się słynna skocznia narciarska. Niezależnie od tego czy interesują cię narty biegowe, zjazdowe, czy snowboard, nie będziesz się tu nudzić. Na niezwykle rozległym obszarze liczącym przeszło siedemdziesiąt tysięcy metrów kwadratowych każdy znajdzie coś dla siebie.

gdzie_na_narty_do_francji

Narty – Francja. Podsumowanie

Amatorzy zimowych wypraw niejednokrotnie myślą o zagranicznych kierunkach podróży na narty. Francja jeden z tych najbardziej popularnych. Łatwo zrozumieć, dlaczego tak jest. Ten kraj to cudowne krajobrazy, ogromna liczba ośnieżonych tras, na które przez wiele dni w roku pada słońce. To ośrodki narciarskie, które od dekad cieszą turystów i w których zaklęta jest historia narciarstwa. Tu wymieniliśmy najważniejsze oraz najbardziej popularne, ale przecież to nie wszystkie ośrodki, które warto zobaczyć w tym kraju. La Plagne czy Les Portes du Soleil to tylko dwa z wielu innych zakątków godnych odwiedzenia we Francji. Chcesz przeżyć wyjątkową zimową przygodę? Zakładaj spodnie narciarskie, zabieraj narty i podążaj do Francji!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Top 10 przedmiotów, które powinieneś zabrać ze sobą na stok narciarski

Top 10 przedmiotów, które powinieneś zabrać ze sobą na stok narciarski
NARCIARSTWO

Wyjazd na narty z dziećmi - wskazówki

Wyjazd na narty z dziećmi - wskazówki

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu