WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Kort do padla - jakie ma wymiary i jakie są rodzaje nawierzchni?

21 marzec 2022

Na tle wielu innych dyscyplin padel jest dosyć młodym sportem, bo uprawianym od lat osiemdziesiątych. Na całym świecie, w tym również w Polsce, staje się coraz popularniejszy, a co za tym idzie ‒ zwiększa się i poprawia niezbędna do tego infrastruktura. Jeśli zaczynasz interesować się padlem i myślisz o rozpoczęciu przygody z tym sportem, warto abyś wiedział nieco więcej o samych kortach.

Kort do padla – wymiary i pole gry

Padel ma wiele wspólnego z tenisem ziemnym i squashem. Do gry niezbędne są rakiety, choć te znacząco różnią się od rakiet używanych do wspomnianych gier. Gra w padla ‒ podobnie jak w przypadku tenisa i squasha ‒ odbywa się na korcie. Ma on długość 20 metrów i szerokość 10 metrów. Charakterystyczną cechą kortu do padla jest to, że na jego końcach (po obu stronach) znajduje się ściana o wysokości 3 metrów (obejmuje ona również narożniki kortu na długości 2 metrów). Może być wykonana z betonowych bloczków, jak również wzmocnionego szkła. Cały kort jest ogrodzony wytrzymałą siatką (przekątne oczek w siatce wynoszą od około 50 do 70,8 mm) o wysokości 4 metrów, która powinna być bardzo mocno naciągnięta. Jest to konieczne, by zapewnić dobre odbicie piłki.

Namalowane na korcie linie mają szerokość 50 mm. Po każdej ze stron równolegle do ściany końcowej (w odległości 3 metrów od nich) poprowadzone są linie pól serwisowych. Na samym środku pole serwisowe dzieli jeszcze linia, dzięki której powstają dwa mniejsze pola tzw. kara serwisowe. Kort do padla jest podzielony na dwie strony przy pomocy siatki o długości 10 metrów. Jej wysokość na środku powinna wynosić dokładnie 88 cm, natomiast na końcach po 92 cm. Siatka jest mocowana na słupkach, które ze względów bezpieczeństwa graczy muszą mieć zaokrąglone końce.

kort do padla

Jakie rodzaje nawierzchni spotyka się na kortach do padla?

Korty do padla mogą być usytuowane na świeżym powietrzu, jak również w zamkniętym pomieszczeniu. W tym drugim przypadku minimalna wysokość sufitu musi wynosić 6 metrów. Na takiej wysokości powinno znajdować się ewentualne oświetlenie (nie każdy kort je posiada). Jeśli chodzi o samą nawierzchnię, to najczęściej spotykane są korty do padla z nawierzchnią z trawy syntetycznej (tzw. sztuczna trawa). Warto zaznaczyć, że w przypadku tego typu nawierzchni wysypuje się na nią mniejsze lub większe ilości piasku (zazwyczaj w przypadku kortów zewnętrznych piasku jest więcej, a na kortach wewnętrznych mniej). Ma to na celu głównie poprawę jakości odbicia piłki, a przy tym stabilizowanie ździebeł trawy. Poza nawierzchnią z trawy syntetycznej korty mogą być wykonane także z betonu lub asfaltu. Nawierzchnia, niezależnie od rodzaju, może mieć kolor zielony, niebieski lub terakoty.

W jakich polskich miastach jest najwięcej kortów do padla?

Mimo że infrastruktura do padla w Polsce systematycznie się rozwija, to jednak cały czas w naszym kraju jest wiele dużych miast wojewódzkich, które nie posiadają choćby jednego kortu do tej dyscypliny. Są jednak regiony, w których takich kortów jest sporo. Poza Warszawą i okolicami nieźle rozwinięte ośrodki padlowe znajdują się również w Krakowie i jego okolicach oraz na Śląsku – tam korty znajdziemy m.in. w Chorzowie, Tychach czy Dąbrowie Górniczej.

Po zapoznaniu się z informacjami dotyczącymi budowy kortu do padla, jego wymiarów i nawierzchni warto zgłębić wiedzę na temat zasad gry w padla oraz korzyści z uprawiania padla.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PADEL

Padel - zasady gry

Padel - zasady gry
SPORT, PADEL

Padel dla początkujących – czym jest i na czym polega ten sport?

Padel dla początkujących – czym jest i na czym polega ten sport?
PADEL

Jakie są korzyści z uprawiania padla?

Jakie są korzyści z uprawiania padla?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu