WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Pływanie żabką - zalety, oddychanie, jak nauczyć się pływać żabką?

16 czerwiec 2021

Żabka, czyli pływanie klasyczne, to niezwykle popularny styl, od którego bardzo często zaczynamy naukę już w dzieciństwie. Ten sposób pływania ma bardzo wiele zalet. Pozwala spalić dużą liczbę kalorii, przynosi ulgę dla kręgosłupa i doskonale wzmacnia różne partie mięśni. Czy pływanie żabką z głową nad wodą ma sens? Jak poprawnie korzystać z tego stylu? Podpowiadamy!

Na czym polega pływanie żabką?

Pływanie żabką nie jest stylem, który jest szczególnie trudny do nauki. Styl ten należy do symetrycznych, co oznacza, że podczas pływania wykorzystujemy symetrycznie obydwie połowy ciała. Aby rozpocząć pływanie, wystarczy położyć się na wodzie i wykonywać jednocześnie okrężny ruch rąk i nóg. Ważne jest także utrzymywanie głowy pod wodą. 

Pływanie stylem klasycznym

Żabka to jedynie potoczna nazwa pływania stylem klasycznym. Ta specyficzna nazwa wzięła się z tego, że człowiek pływający tym stylem, wyglądem przypomina nieco żabę. Ze względu na stosunkowo prostą technikę jest on chętnie wykorzystywany nawet przez mało zaawansowanych pływaków. Jest to również zazwyczaj pierwszy styl pływacki, jaki doskonalą dzieci podczas lekcji nauki pływania.

Warto dokładnie poznać technikę tego stylu pływackiego, ponieważ jest on nie tylko łatwy, ale także bardzo korzystny dla naszego zdrowia i ogólnej kondycji organizmu. 

Nauka pływania żabką

Różne style pływackie wymagają różnej techniki podczas ćwiczeń. Naukę pływania żabką warto rozpocząć od przyjrzenia się temu jak pływa… prawdziwa żaba. To właśnie jej ruchy naśladujemy bowiem podczas pływania. 

Ręce, którymi zataczamy koła należy lekko przekręcić, w taki sposób, aby odpychanie się nimi od wody było bardziej efektywne. Należy także pamiętać o tym, aby ruchy rąk i nóg były ze sobą zsynchronizowane. Ruch rękami wykonujemy dokładnie w momencie, kiedy nogi się uginają. Wykop nóg powinien kończyć się zetknięciem stóp ze sobą. W tym samym czasie stykają się ze sobą także ręce. 

Przy zatoczeniu koła rękami i nogami należy także chować głowę pod wodą. Nie trzeba robić tego przy każdym cyklu ruchu, z powodzeniem wystarczy co drugi raz. Bardzo ważne jest to, aby obydwie strony ciała pracowały synchronicznie. Rękami i nogami należy wykonywać pełne koło – im bardziej będzie ono szerokie, tym szybsze stanie się tempo pływania. 

plywanie_zabka

Jak efektywnie pływać żabką?

Jednym z kluczy do efektywnego pływania żabką jest zachowanie prawidłowego oddechu. Bardzo ważne jest to, aby uświadomić sobie, że oddychanie odbywa się zarówno nad woda, jak i pod nią. Wdech trzeba wziąć w momencie wynurzenia się z wody a powietrze wypuścić wtedy, kiedy nasza głowa znajdzie się pod nią. 

oddychanie_podczas_plywania_zabka

Bardzo ważne jest to, aby dostosować oddychanie do własnych możliwości. Jeżeli jeszcze nie czujemy się komfortowo przy pobieraniu oddechu przy każdym ruchu, nie musimy tego robić. 

Do nauki pływania żabką nie jest potrzebny specjalny sprzęt pływacki. Z początku jednak przyda się deska do pływania lub płetwy pływackie

Co daje pływanie żabką?

Pływanie sportowe lub rekreacyjne w stylu klasycznym przynosi liczne korzyści zarówno dla naszego zdrowia i samopoczucia, jak i dla sylwetki. Mało kto zdaje sobie sprawę, że pływanie żabką może pomóc nam spalić w ciągu godziny od 500 do nawet 800 kalorii! Dzięki temu jest to doskonałe wsparcie w redukcji zbędnych kilogramów. 

Smuklejsza sylwetka to jednak nie jedyna korzyść, jaką może przynieść trening pływania klasycznego. Nie bez znaczenia jest także to jak pływanie wpływa na kręgosłup. Badania przeprowadzane przez fińskich naukowców wykazały, że wpływ pływania żabką jest korzystny dla kręgosłupa, chociaż wyłącznie wtedy, kiedy jest wykonywany prawidłowo. 

Dodatkowe benefity, które zapewnia nam regularne pływanie żabką to:

  • przyspieszenie metabolizmu
  • poprawa krążenia krwi
  • zwiększone wydzielanie się serotoniny
  • dotlenienie organizmu
  • zmniejszenie cellulitu
  • poprawa pracy mięśni i stawów 

Efektywne pływanie żabką

Pływanie żabką może być bardzo korzystne dla naszego organizmu. Aby jednak było efektywne musi być wykonywane w sposób poprawny technicznie. Pływanie tak zwaną żabką odkrytą, czyli z głową nad wodą nie tylko nie pomoże w problemach z kręgosłupem, ale może wręcz je pogłębić.

Skuteczne i regularne pływanie krytą żabką ustawia całe ciało w naturalnej pozycji – jednej linii. Kręgosłup wygina się jedynie w momencie, kiedy  wynurzamy się, aby złapać oddech. 

Zachowanie odpowiedniej techniki jest ważne, dlatego w początkach pływania żabką warto zwrócić się o pomoc do trenera, który dokona korekt ewentualnej wady postawy i zwróci uwagę na sposób oddychania. 

Pływanie żabką z głową nad wodą

Podczas pływania żabką należy zwrócić bardzo dużą uwagę na postawę – szczególnie na to, w jaki sposób trzymamy głowę. Wiele osób ma tendencję do pływania z głową nad wodą. Spowodowane jest to często lękiem przed pełnym zanurzeniem. Tymczasem żabka z głową nad wodą nie tylko nie pomaga na ból kręgosłupa, a wręcz może powodować jego uszkodzenia. 

Szczególnie narażony jest odcinek piersiowy i szyjny kręgosłupa, jednak czasami dochodzi także do problemów z odcinkiem lędźwiowym. Trzymanie głowy ponad linią całego ciała sprawia, że układamy się w nienaturalnej pozycji. W konsekwencji może to doprowadzić do pogłębienia lordozy albo nawet do hiperlordozy. Właśnie dlatego pływanie w jeziorze, czy na basenie odkrytą żabką nie tylko nie ukoi bólu pleców, ale może go wręcz pogłębić. 

Przytrzymywanie głowy nad wodą podczas pływania powoduje napięcie w strukturach mięśni w obrębie górnego odcinka szyjnego. Naturalną konsekwencją tego jest ból pleców. Warto o tym pamiętać, ponieważ wiele osób idąc na basen spodziewa się ukojenia dolegliwości z tego zakresu, a nie ich natężenia. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiednia technika pływania.

Nauka pływania żabką nie jest trudna, dlatego warto sięgnąć po klapki basenowe, czepek pływacki i udać się na pływalnie. Należy jednak pamiętać o utrzymywaniu prawidłowej postawy podczas pływania. Efektywne pływanie stylem klasycznym daje mnóstwo korzyści nie tylko dla zdrowia, ale także dla wyglądu. Pozwala na spalenie dużej liczby kalorii, wyszczupla sylwetkę i aktywnie wzmacnia zarówno mięśnie, jak i stawy.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PŁYWANIE

Pływanie a kalorie - ile kalorii spala pływanie, jak pływać, żeby schudnąć?

Pływanie a kalorie - ile kalorii spala pływanie, jak pływać, żeby schudnąć?
PŁYWANIE

Pływanie a koronawirus. Jak trenować pływanie na sucho?

Pływanie a koronawirus. Jak trenować pływanie na sucho?
PŁYWANIE

Największe Aquaparki w Polsce

Największe Aquaparki w Polsce

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu