WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Challenge w siatkówce - czym jest i jak działa system challenge?

25 październik 2020
#PORADY

Czy piłka dotknęła bloku albo boiska podczas obrony? Albo czy ustawienie stóp libero podczas odegrania piłki palcami znad głowy było poprawne? Od kontrolowania i sprawdzania takich rzeczy podczas meczu jest sędzia. Jednak nawet najlepiej przygotowany do swojej roli arbiter może się pomylić, bo ludzkie oczy nie są w stanie dostrzec wszystkiego w grze tak dynamicznej jak siatkówka. W tej sytuacji z pomocą przychodzi system Challenge. Na czym polega i ile razy można go użyć podczas jednego meczu?


Czym jest challenge w siatkówce?

Siatkówka, tak samo jak każdy sport, zdefiniowana jest poprzez konkretne zasady gry. Na to, co dzieje się na boisku, bacznie spoglądają sędziowie. To właśnie oni decydują, czy doszło do popełnienia błędu albo czy dany zawodnik wykonał akcję, która zasługuje na czerwoną lub żółtą kartkę. Jednak ludzkie oko jest zawodne. Dlatego powstał elektroniczny system, który umożliwia jednoznaczne rozstrzygnięcie decyzji sędziego. Jeśli mamy wątpliwość, czy dana decyzja była słuszna, możemy poprosić o skorzystanie z systemu Challenge.

Jak działa ten system? Wykorzystuje dane przesyłane z kamer i czujników, które zawsze są umieszczone licznie i strategicznie w różnych punktach boiska do siatkówki. Zazwyczaj kamery rejestrują wszystkie linie boiska, antenki i siatkę, a także tablicę wyników i cały obszar wokół boiska. System Challenge jest systemem stosunkowo nowym – w Polsce pojawił się w sezonie 2010/2011 w PlusLidze. Obecnie stosowany jest w rozgrywkach międzynarodowych. Każda siatkarska impreza powinna posiadać ten system, ponieważ jest on jedyną rzeczą, która bezsprzecznie jest w stanie ukazać szczegóły każdej akcji.

Kto może wnioskować o challenge?

Według przepisów o weryfikację za pośrednictwem Challenge mogą wnioskować:

  • trener zawodników,
  • kapitan drużyny,
  • sam główny sędzia, jeśli ma wątpliwości.

Siatkówka jest bardzo dynamiczną grą i wykorzystanie systemu Challenge już niejednokrotnie pokazało, jak mocno ludzkie oko nie nadąża za pewnymi akcjami. Na szczęście nowoczesna technologia przychodzi z pomocą, dzięki czemu mamy pewność, że wszystkie działania na boisku są oceniane sprawiedliwie. Żeby używać systemu Challenge, należy posiadać odpowiednie przeszkolenie. Z tego powodu na mniejszych imprezach raczej nie znajdziemy tego typu ułatwień. Za to kluczowych, zawodowych meczach Challenge to podstawa. W końcu tam punktacja musi być liczona prawidłowo i zgodnie z prawdą.

Challenge w siatkówce – ile razy można skorzystać z systemu?

Korzystanie z systemu ograniczone jest limitami. Dlaczego? Cóż, wystarczy wyobrazić sobie mecz, w którym co chwila przerywana jest gra, aby sprawdzić poprawność decyzji sędziego… Coś takiego znacznie zmniejszyłoby dynamikę spotkania i mocno podważyło kompetencje arbitra. Dlatego każda drużyna może skorzystać z challenge’u tylko dwa razy w ciągu jednego seta. Jeśli po weryfikacji sytuacji decyzja sędziego zostanie zmieniona na korzyść drużyny wnioskującej, to liczba challenge’ów nie zostaje zmniejszona. Jednak jeśli drużyna wnioskująca nie ma racji, to konsekwencją jest utrata jednego challenge’u.

Co ważne, żadna drużyna nie może żądać dwóch weryfikacji za pomocą systemu podczas jednej wymiany. Sędzia po obejrzeniu nagrania może zarządzić ponowne rozegranie wymiany zamiast przyznania punktu konkretnemu zespołowi (w zależności od momentu przerwania akcji).

System Challenge to nieomylna technologia sportowa, którą z pewnością doceni każdy siatkarz grający na zaawansowanym poziomie. Nie jest stronnicza, nie popełnia błędów i daje możliwość weryfikacji nawet najszybszych akcji. Słowem – dla profesjonalnych siatkarzy jest nieodłącznym elementem ważnych rozgrywek, gdzie liczy się każdy punkt.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SIATKÓWKA

Libero - siatkówka. Kim jest libero w siatkówce?

Libero - siatkówka. Kim jest libero w siatkówce?
SIATKÓWKA

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?
SPORT, SIATKÓWKA

Siatkówka a punktacja. Jak liczymy punkty w siatkówce?

Siatkówka a punktacja. Jak liczymy punkty w siatkówce?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu