WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Sprawdzone sposoby na aktywny wypoczynek w wolnym czasie

24 sierpień 2021

O tym, że aktywne spędzanie czasu służy naszemu organizmowi, nie trzeba chyba dzisiaj nikogo przekonywać. Podpowiadamy, jakie są zasady aktywnego wypoczynku oraz jaki ma on wpływ na całe nasze życie. 

Co to jest aktywny wypoczynek?

Przez aktywny wypoczynek rozumie się wszelkie aktywności uprawiane na świeżym powietrzu. Warto jednak zaznaczyć, że aktywnie spędzać czas możemy także w domu. W ostatnich miesiącach znacznie wzrosła popularność domowych urządzeń do treningu. Coraz więcej osób zwraca się w stronę jogi, czy po prostu domowej gimnastyki. 

Aktywnie wypoczywać można na przeróżne sposoby. Najprostszy wydaje się zwykły spacer, który jest niedocenianą aktywnością mogąca nie tylko poprawić kondycję, ale także pomagającą spalić wiele kalorii. Jeszcze popularniejsze jest bieganie. Do aktywnego wypoczynku zdecydowanie przyczynia się także rower, rolki, czy hulajnoga

Dlaczego warto spędzać aktywnie wypoczynek?

Aktywne spędzanie wolnego czasu ma pozytywny wpływ nie tylko na naszą kondycję i figurę. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że wysiłek fizyczny ma pozytywny wpływ także na zdolności poznawcze, zapamiętywanie i logiczne myślenie. Badania przeprowadzone za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego udowodniły, że już niewielki wysiłek fizyczny ma pozytywny wpływ na zdolności do uczenia się. Jest to spowodowane bardziej intensywną pracą układu oddechowego, czyli popularnym dotlenieniem. 

Nie można także nie docenić wpływu aktywności fizycznej na naszą sylwetkę i samopoczucie. Jeżdżenie na rowerze, czy nawet zwykły spacer to prosty sposób na zwiększenie podaży energii, czyli na spalanie większej ilości kalorii. Przy zrównoważonej diecie będzie to klucz do utrzymania prawidłowej wagi ciała. 

Kolejnym argumentem za tym, aby zamienić kanapę na rolki, czy hulajnogę jest wpływ wysiłku fizycznego na nasze zdrowie. Zakłada się, że już pół godziny spaceru dziennie zmniejsza ryzyko zawału serca nawet o kilkadziesiąt procent

Zasady aktywnego wypoczynku

Aktywny wypoczynek to niezwykle szeroka kategoria, dlatego trudno jednoznacznie określić jej zasady. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich aktywności – zarówno tych pod gołym niebem, jak i w domu, czy na siłowni – jest bezpieczeństwo. 

Jazda na rowerze zawsze powinna odbywać się w kasku ochronnym. W sklepach Decathlon dostępne są bardzo różne kaski dostosowane zarówno do typu roweru, na jakim się poruszamy, jak i do poziomu naszego zaawansowania. Ochraniacze koniecznie należy założyć także wychodząc na rolki, wrotki, czy hulajnogę elektryczną

Podczas uprawiania sportów wodnych, czy pływania na otwartych akwenach zaleca się noszenie kamizelki ratunkowej. Szczególne zasady bezpieczeństwa trzeba jednak zachować podczas uprawiania wszelkich aktywności w górach. Niezależnie od tego, czy wybieramy się na wymagające szklaki w Tatrach wysokich, czy na krótki spacer po Bieszczadach, zawsze informujmy, dokąd się udajemy i kiedy zamierzamy wrócić. Bardzo zalecane jest także zapamiętanie numerów alarmowych GOPR i TOPR. 

spacer po gorach

Aktywny wypoczynek w Polsce

Aby aktywnie spędzać czas, wcale nie trzeba udawać się za granicę. W naszym kraju można uprawiać bardzo różnorodne aktywności niezależnie od szerokości geograficznej. Mazury oraz Bałtyk to prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych. Na spokojnych jeziorach można uprawiać jazdę na nartach wodnych, czy oddawać się kajakarstwu.

Tatry są prawdziwym rajem dla miłośników wspinaczki górskiej. Chociaż nasze najwyższe pasma nie są może porównywalne do szczytów Karakorum, jednak bywają naprawdę wymagające technicznie. Jeżeli jednak chcemy po prostu spędzić miło czas na szlaku znalezienie takiego, który odpowiada naszym umiejętnościom, nie stanowi najmniejszego problemu.

Jeżdżenie na rowerze, spacery, bieganie, czy wspinaczka to tylko niektóre z aktywności, którym możemy oddawać się w Polsce. Plusy aktywnego spędzania czasu są tak liczne, że nikogo nie trzeba chyba przekonywać do porzucenia fotela na rzecz aktywności w domu lub na powietrzu. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SPORT W ŻYCIU

5 nawyków, które uczynią Twoje życie lepszym

5 nawyków, które uczynią Twoje życie lepszym
SPORT W ŻYCIU

Dlaczego warto uprawiać sport? Poznaj najważniejsze powody zdrowotne!

Dlaczego warto uprawiać sport? Poznaj najważniejsze powody zdrowotne!
SPORT W ŻYCIU

Jaki sport uprawiać w domu?

Jaki sport uprawiać w domu?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu