WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak dobrać rakietę do squasha do poziomu gry?

19 sierpień 2020

Większość obiektów sportowych pozwala na wypożyczenie sprzętu do squasha, ale dla własnej wygody i komfortu – kiedy już upewnimy się, że to coś dla nas – warto zainwestować w nowy sprzęt. Do squasha potrzebujemy odpowiedniego stroju, piłek oraz rakiety. Tę kupuje się na podstawie poziomu zaawansowania, zwracając uwagę na jej ciężar i materiał, z którego jest wykonana. Zobacz, jak dobrać rakietę do squasha pod względem swojego poziomu sportowego.


Jak dobrać rakietę do squasha?

Gra w squasha staje się coraz popularniejsza. W tym sporcie w zależności od poziomu dobieramy inny sprzęt. Przykładowo piłeczki do squasha dzielimy na piłki turniejowe, piłki do osób trenujących zaawansowanych i piłki dla początkujących. Rakiety do squasha też się od siebie różnią, a niektóre modele są odradzane osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem.

Rakietę do squasha dobieramy, zwracając uwagę na następujące elementy:

  • materiał wykonania – aluminiowe rakiety przeznaczone są dla początkujących (są cięższe i trudniej je zniszczyć), rakiety z grafitu przydadzą się graczom zaawansowanym (są lekkie i łatwiej nimi manewrować), a gracze średniozaawansowani mogą kupić rakietę kompozytową, czyli zrobioną z mieszanki grafitu i aluminium lub innych mieszanek,
  • wielkość główki – rakiety do squasha z dużymi główkami ( 500 cm2 lub więcej) to propozycja dla osób początkujących, z kolei wszystkie mniejsze główki przeznaczone są dla graczy zaawansowanych,
  • balans – umiejscowienie środka ciężkości, jeśli jest przeniesiony w kierunku główki, ułatwia grę (pozwala pewniej uderzyć piłkę), więc taka pomoc przyda się osobom uczącym się gry,
  • wagę – 180 g i więcej to rakiety bardzo ciężki (dla początkujących), 145 – 180g to rakiety ciężkie dla początkujących, którzy już coś potrafią, 130 – 145g to rakiety lekkie dla zaawansowanych.

Po zakupie rakiety możemy rozejrzeć się za zapasem piłek do squasha – szybko się niszczą, więc warto mieć ich więcej.

Jak trzymać rakietę do squasha?

Prawidłowy chwyt należy ćwiczyć od samego początku, aby nie utrwalać na korcie złych nawyków. Chwyt ma wpływ na jakość i siłę uderzeń. W squashu stosowany jest tylko jeden rodzaj chwytu do każdego rodzaju uderzeń. Określa się go jako “chwyt V”, gdzie V wskazuje na sposób ułożenia dłoni na rączce rakiety.

Palec wskazujący wysunięty do przodu oraz kciuk przypominają właśnie tę literę. Pozostała część dłoni mocno oplata rączkę. Lewy górny kant rączki ma wychodzić z miejsca w którym zaczyna się kciuk. Większość osób początkujący łapie rakietę intuicyjnie całą dłonią, tak, aby trzymać ją w garści – taki uchwyt nazywany jest młotkowym i jest nieprawidłowy. Tylko uchwyt w kształcie litery V daje pewność trzymania rączki i silne uderzenia piłki.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SQUASH

Jak wybrać piłkę do squasha? Piłki do squasha - rodzaje piłek i ich oznaczenia

Jak wybrać piłkę do squasha? Piłki do squasha - rodzaje piłek i ich oznaczenia
SQUASH

Jak wybrać rakietę do squasha?

Jak wybrać rakietę do squasha?
SQUASH

Gra w squasha - na czym polega squash?

Gra w squasha - na czym polega squash?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu