WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Squash dla początkujących - zasady gry, kort, sprzęt, porady

19 December 2022

Mimo, że powstał około XIX wieku, w Polsce squash jest stosunkowo młodą dyscypliną sportu. Do naszego kraju dotarł bowiem dopiero latach 90. ubiegłego wieku. Jako niezwykle dynamiczna gra, pozwala spalać olbrzymie ilości kalorii. Wymaga co prawda stosunkowo dobrej wydolności, jednak z zasady może w niej uczestniczyć każdy. Jeśli szukasz informacji na temat tej dyscypliny sportowej, skorzystaj z naszego poradnika. Dowiesz się z niego między innymi czym jest squash, jak przygotować się do gry, jaki należy mieć sprzęt, jak wygląda kort i jakie są zasady tej gry. Jeżeli więc chcesz rozpocząć przygodę ze squashem, zapraszamy do lektury.


Podstawowe informacje – czym jest squash

Squash większości osób, która nigdy nie miała do czynienia z tą aktywnością fizyczną, kojarzy się z tenisem. Można powiedzieć, że jest jego odmianą, choć ta informacja może lekko wprowadzać w błąd. W squashu nie ma bowiem siatki a korty znacznie się od siebie różnią. Podobnie zresztą jak piłki i rakiety używane w obu sportach. Niemniej jednak, squash swoje początki ma właśnie w tenisie. Nie wiadomo do końca jak powstał, ponieważ źródła podają dwie sprzeczne ze sobą informacje, jednak prawdą jest, że jest młodszym bratem tenisa ziemnego. Jeśli planujesz spróbować swoich sił w squashu, na pewno zastanawiasz się na czym polega ta gra. W kilku słowach można opisać ją jako uderzanie piłeczką o ścianę tak, aby w jak największym stopniu utrudnić rywalowi jej odbicie. O szczegółowych zasadach gry w squasha, przeczytasz w poniższych akapitach.

Przeczytaj także: Nauka gry w squasha. Jak uniknąć najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących?

Krótki poradnik – jak przygotować się do gry

Zanim przedstawimy Ci podstawy gry w squasha, skupimy się na tym, jak w ogóle przygotować się do niej. Przede wszystkim warto wziąć pod lupę odzież i obuwie. Jako, że skłosz wymaga dużego wysiłku, należy zaopatrzyć się w krótkie spodenki i koszulkę z krótkim rękawem lub bezrękawnik. W kwestii obuwia, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Oczywiście na początek możesz zakładać na trening zwykłe, sportowe buty z jasną podeszwą, jednak z czasem warto zainwestować w specjalistyczne obuwie dedykowany tej aktywności fizycznej. Profesjonalne buty do squasha powinny cechować się niską podeszwą, która zapewni odpowiedni poziom stabilności. Muszą być wytrzymałe, ponieważ narażone są na bardzo intensywne użytkowanie. Powinny też zapewniać stawom amortyzację, aby nie narażać ich użytkownika na kontuzje i urazy. Poza strojem sportowym, aby zacząć grę w squasha, należy również wyposażyć się w rakietę i piłkę. Jeśli nie masz pewności, że zwiążesz się z tym sportem na dłużej, na początku możesz wypożyczyć oba elementy w klubie fitness lub na hali sportowej, na której znajdują się korty do squasha. Ostatnim elementem wyposażenia są okulary ochronne. Nie jest to warunek konieczny do gry, jednak wpływa on na bezpieczeństwo gracza. Ich zakup nie wiąże się z dużym kosztem, dlatego jeśli obawiasz się o swoje oczy, rozważ kupno stosownych okularów.

kobieta i mężczyzna w strojach do gry w squasha na korcie

Niezbędny sprzęt – piłka i rakieta

Rakieta i piłka to jedyne niezbędne wyposażenie zawodnika. Rakieta przypomina w pewnym stopniu tę do tenisa ziemnego i do badmintona, jednak różni się zarówno kształtem jak i naciągiem, wielkością oraz wagą. Jest szersza na górze i węższa na dole, co sprawia, że kształtem przypomina odwróconą gruszkę. Piłka w ogóle nie kojarzy się natomiast z tą, której używają podczas rozgrywki tenisiści. Jest czarna i posiada kolorowe oznaczenie w postaci kropki. Ta oznacza stopień twardości piłeczki. Osoby początkujące korzystają zazwyczaj z modeli stosunkowo miękkich. Zawodowcy wybierają natomiast modele twarde, które nieco miękną pod wpływem uderzeń o ściany. Siła tarcia wywołuje bowiem ciepło, które wpływa na stopień twardości piłki.

Boisko – wygląd i wymiary kortu

Korty do squasha znajdują się na terenie krytych hal sportowych lub klubów fitness. Boisko cechuje się kształtem prostokąta o wymiarach: 9,75 metra długości i 6,4 metra szerokości. Pole gry nie ogranicza się jednak jedynie do parkietu. Mecz rozgrywa się w taki sposób, że udział w nim biorą także wszystkie cztery ściany, które okalają boisko. Ściana tylna wykonana jest z grubego, odpornego na uszkodzenia szkła bądź tworzywa syntetycznego. Celem takiego rozwiązania jest możliwość obserwacji meczu spoza boiska. Podczas meczu, piłkę można odbijać o całą powierzchnię tej ściany. Jeśli zaś chodzi o pozostałe trzy ściany, oznaczone są one liniami ograniczającymi. Uderzenie piłką w linię, traktowane jest jako aut. Kort jest co prawda podzielony na dwie połowy, jednak gracze mogą poruszać się po całej powierzchni parkietu.

kort do gry w squasha

Squash dla początkujących czyli jak zacząć grać

W rozgrywce biorą udział dwie osoby. Uderzają one piłkę rakietą tak, aby jak najbardziej utrudnić przeciwnikowi jej odbicie. Należy pamiętać o tym, że piłka musi co najmniej raz odbić się od ściany przedniej. Od podłogi natomiast, może odbić się tylko raz. W przypadku, gdy piłeczka odbije się od parkietu po raz drugi, zawodnik, który ją uderzał traci punkt. Odbicia piłki odbywają się naprzemiennie. Raz uderza jeden zawodnik, raz drugi. Piłeczka nie może jednak odbijać się od dowolnych miejsc na wszystkich czterech ścianach. Musi trafiać w oznaczone liniami pole gry. Boczne ściany oznaczone są jedynie liniami autu, natomiast ściana frontowa posiada także ograniczenia pola od dołu i od góry. Na dole ściany, poza linią, znajduje się także metalowy element. Gdy piłka uderza we fragment znajdujący się poniżej blaszki, następuje utrata punktu. Rozgrywka kończy się po wygraniu przez jednego z graczy 2-3 setów. Każdy set natomiast trwa do zdobycia 11 punktów. W przypadku remisu 10 do 10 punktów, zawodnicy grają do dwóch punktów przewagi.

Najważniejsze zasady gry – serwis, let i stroke

Rozgrywa rozpoczynana jest poprzez serwis. Zawodnik serwujący musi ustawić się na swojej ćwiartce boiska w taki sposób, aby chociaż kawałek jego stopy znajdował się w tak zwanym kwadracie serwisowym. Nie może jednak dotykać linii. Aby serwować zgodnie z zasadami, należy uderzyć tak, by w pierwszej kolejności odbić piłkę od ściany frontowej. Piłeczka po odbiciu od przedniej ściany może odbijać się o wszystkie z czterech ścian, ale finalnie musi znaleźć się na ćwiartce boiska należącej do rywala. Poza serwowaniem, nie obowiązuje zasada mówiąca o tym, że piłka musi trafić najpierw w przednią ścianę. Może zrobić to później, jednak należy pamiętać, że minimum raz musi w nią uderzyć. Gdy punkt zdobywa gracz, który nie serwował w danej wymianie piłeczki, przejmuje on serwis. Uderzenie piłki w którąkolwiek linię, pole pod blaszką lub w samą blachę, równoznaczne jest z utratą punktu. Mimo, że zawodnicy mogą poruszać się po całej powierzchni parkietu, należy dbać o zasady bezpieczeństwa. W tym celu stosuje się tak zwany let. W sytuacji, w której istnieje ryzyko uderzenia rywala lub w momencie, gdy uniemożliwia on celowo szybkie podbiegnięcie do piłki, należy zgłosić leta. Sędzia rozstrzyga, czy jest on zasadny. Jeśli tak, poszkodowany zdobywa punkt. Jeśli nie, traci go. Jeżeli rywal przeszkadza drugiemu zawodnikowi w dojściu do piłki lub w zamachnięciu się do uderzenia, należy zgłosić tak zwany stroke. Podobnie jak w sytuacji, w której gracz zagrywa ją prosto w swojego rywala. Jeśli jesteś fanem squasha i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się rakiety do squasha, piłki, buty oraz wiele innych ciekawych produktów.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SQUASH

Jak wybrać piłkę do squasha? Piłki do squasha - rodzaje piłek i ich oznaczenia

Jak wybrać piłkę do squasha? Piłki do squasha - rodzaje piłek i ich oznaczenia
SQUASH

Jak wybrać rakietę do squasha?

Jak wybrać rakietę do squasha?
SQUASH

Jakie buty do squasha wybrać?

Jakie buty do squasha wybrać?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu