WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Zasady gry w squasha - reguły, sprzęt, kort

19 December 2022

Miłośnicy squasha, w tym Międzynarodowa Federacja Squasha, od lat starają się, aby sport ten stał się jedną z dyscyplin olimpijskich. Niestety, jak na razie, bez powodzenia. Entuzjastom tej aktywności fizycznej pozostają więc mistrzostwa świata a także liczne mistrzostwa krajowe. Być może dlatego, mimo wielu zalet, squash nie należy do najpopularniejszych dyscyplin sportowych. Z racji tego, niewiele osób w ogóle wie, na czym polega gra w squasha, jakie są jej zasady i na jakich boiskach rozgrywa się mecze. Jeśli interesuje Cię ten sport i chcesz poznać odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury.


Squash – podstawowe informacje na temat tej wariacji tenisa

Starając się opisać tę aktywność fizyczną w kilku słowach, można powiedzieć, że squash jest sportem, który polega na odbijaniu piłki o ścianę za pomocą rakiety, w taki sposób, aby w jak największym stopniu utrudnić rywalowi jej odebranie, czyli ponowne uderzenie. Mimo, że kojarzy się z tenisem ziemnym, pole gry do skłosza nie jest wyposażone w siatkę. Zamiast przebijania na drugą stronę boiska, piłkę uderza się o ścianę. Ze względu na wysokie tempo gry, sport ten wymaga stosunkowo dobrej kondycji fizycznej. Pozwala spalić naprawdę duże ilości kalorii, dlatego stanowi fantastyczne rozwiązanie dla osób, którym zależy na utracie wagi i zmniejszeniu objętości tkanki tłuszczowej. Zwłaszcza, że nie wymaga posiadania dużej ilości sprzętu. Wystarczy bowiem zaopatrzyć się w piłkę i rakietę oraz odzież sportową.

Rakieta i piłeczka – czym grać w squasha

Aby móc grać w skłosza, należy posiadać jedynie rakietę i piłkę. Strój do uprawiania tej dyscypliny sportowej jest dowolny. Warto jednak mieć na sobie coś przewiewnego, ponieważ skłosz wymaga dużego wysiłku. Jeśli masz na sobie krótkie spodenki i koszulkę z krótkim rękawem, która zapewnia wentylację i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, rozgrywka będzie zdecydowanie bardziej komfortowa. Warto również zwrócić uwagę na buty. Aby grało się jak najlepiej, powinny cechować się płaską podeszwą i komfortem użytkowania. Jak jednak wspomnieliśmy wyżej, strój jest w skłoszu kwestią indywidualną. Nie obejmują go żadne oficjalne przepisy, czego nie można powiedzieć o piłeczce i rakietce.

mężczyzna grający rakietką i piłką do squasha

Piłka musi być gumowa i występować w kolorze czarnym. Musi być jednak oznaczona kolorową kropką. Kropka ta oznacza twardość piłki. Większość osób, która bierze udział w meczach squasha amatorsko, wybiera piłkę stosunkowo miękką. Zawodowcy zazwyczaj decydują się z kolei na model o wysokim stopniu twardości. Cechą twardej piłki jest natomiast to, że lekko mięknie ona pod wpływem ciepła, które wydzielane jest przez uderzanie w ścianę. Aby móc grać w squasha, należy posiadać także rakietę. Model stworzony do tego sportu cechuje się większą szerokością górnej części rakietki i mniejszą szerokością jej dolnej części. Kształtem przypomina ona więc odwróconą gruszkę. Rakiety do squasha występują w wielu wariantach wagowych.

Boisko do gry – jak wygląda i jakie ma wymiary kort do squasha

W squasha gra się na boiskach krytych. Zazwyczaj można znaleźć je w halach sportowych lub klubach fitness. Międzynarodowa Federacja Squasha wymaga, by kort do gry cechował się następującymi wymiarami: 9 metrów i 75 centymetrów długości oraz 6 metrów i 40 centymetrów szerokości. Wymiary te nie uległy zmianie od 1920 roku. Aby kort dopuszczony został do rozgrywek, musi być zamknięty czterema ścianami. Ściany wchodzą oczywiście w skład boiska. Podłoga kortów powinna być wykonana z parkietu, natomiast tylna ściana najczęściej zrobiona jest z przezroczystego tworzywa syntetycznego bądź grubego, odpornego na uderzenia, szkła. Przezroczystość jednej ze ścian pozwala na obserwowanie meczu. Ściany boczne oraz ściana przednia oznakowane są specjalnymi liniami, które jak łatwo się domyślić, wyznaczają pole gry. Kort podzielony jest na dwie połowy. Mimo tego, podczas meczu obaj gracze mogą poruszać się po całej jego powierzchni.

Squash – zasady gry w kilku słowach

Do rozegrania meczu potrzeba dwóch osób. Rekreacyjnie można oczywiście odbijać piłkę w większą ilość osób, jednak oficjalne rozgrywki wymagają dwójki zawodników, zaopatrzonych w rakiety i piłkę. Podstawowa zasada gry mówi o tym, że piłkę należy odbijać o frontową ścianę naprzemiennie – raz jeden gracz, raz drugi. Piłka może odbijać się o wszystkie ściany, ale konieczne jest minimum jedno uderzenie w ścianę przednią. Piłka może również uderzyć o parkiet, jednak może zrobić to tylko jeden raz. Drugie odbicie od podłogi oznacza utratę punktu przez zawodnika, którego uderzenie piłeczki spowodowało dwukrotny kontakt z parkietem. Piłkę należy zagrywać tak, by odbijała się ona od powierzchni wchodzącej w skład pola gry. Linie, które je ograniczają znajdują się zarówno na ścianie frontowej jak i obu ścianach bocznych. Przednia ściana, poza liniami, posiada także ograniczenie pola z góry i z dołu. Dziesięciocentymetrowy odcinek dolny oddzielony jest zarówno linią jak i metalowym elementem. Linie i blacha służą ograniczaniu boiska. Nie wchodzą w jego skład, dlatego uderzenie w te elementy powoduje wyjście piłki na aut. Po korcie należy poruszać się tak, aby nie przeszkadzać rywalowi ani w przemieszczaniu się po boisku, ani w odbijaniu piłeczki. Mecz rozpoczyna się serwisem zawodnika, który został wyłoniony na drodze losowania a kończy po dwóch lub trzech wygranych setach. Set rozgrywa się do 11 punktów. W przypadku remisu 10 do 10, set wygrywa zawodnik, który jako pierwszy zdobędzie przewagę dwóch punktów.

Przeczytaj także: Sprzęt do gry w squasha. Co warto zabrać na pierwszy trening?

Zasady gry w squasha – odbijanie, serwis, let, stroke, no let

Serwis i odbijanie piłki po serwisie

Grę w squasha rozpoczyna serwis jednego z zawodników. Zawodnik serwujący musi znajdować się na swojej ćwiartce kortu. Przynajmniej część jednej stopy tego gracza musi znajdować się natomiast w polu serwisowym o kształcie kwadratu, zwanym kwadratem serwisowym. Nie może jednak dotykać, nawet kawałkiem stopy, żadnej z linii ograniczającej kwadrat. Przeciwnika nie dotyczy żadna z opisanych wyżej zasad. Aby poprawnie serwować piłkę, należy zrobić to tak, by uderzyć bezpośrednio w ścianę frontową a dokładniej w miejsce znajdujące się pomiędzy linią serwisową a linią autową. Po uderzeniu piłka powinna odbić się tak, by finalnie wylądować na ćwiartce przeciwnika. Może oczywiście odbić się ona od ściany bocznej i tylnej w dowolnej konfiguracji, jednak przy serwisie, musi skończyć swoją drogę na opisanym wyżej fragmencie boiska.

kobiety grające sprzętem do squasha na korcie

Poza serwisem nie obowiązuje zasada dotycząca pierwszeństwa w uderzeniu piłką w ścianę przednią. Musi ona odbić się od ściany frontowej chociaż raz, jednak może to nastąpić w dowolnym momencie. Czy poza serwisem piłka musi odbić się od podłogi? Nie, zawodnik może uderzyć w nią zanim nastąpi jej kontakt z parkietem. Piłkę należy uderzać na przemian do momentu, w którym jeden z zawodników straci punkt. Jak traci się punkty w squashu? Między innymi poprzez dwukrotne odbicie się piłki o podłogę, dotknięcie piłki w którąkolwiek linię ograniczającą, wyjście piłki na aut, trafienie nią w blachę znajdującą się w dolnej części ściany przedniej a także przez uderzenie piłką w pole zlokalizowane pod wspomnianą blachą. Osoba, która rozpoczyna grę, robi to do czasu, gdy przeciwnik wygra wymianę. Serwis odbywa się raz z lewego pola a raz z prawego.

Let, no let, stroke

Bezpieczeństwo na korcie jest priorytetem, dlatego jeśli zawodnik wie, że istnieje ryzyko uderzenia rywala, powinien z niego zrezygnować. W takim przypadku sygnalizuje się tak zwanego leta. W sytuacji, gdy jeden z zawodników przeszkodzi nam w oddaniu uderzenia poprzez zablokowanie szybkiego dobiegnięcia do piłki, również należy zasygnalizować leta. To, czy przeszkadzanie ze strony przeciwnika było przypadkowe czy celowe, rozstrzyga sędzia. Po zaakceptowaniu leta, poszkodowany gracz zdobywa punkt. W przeciwnym razie, punkt zdobywa rywal, ponieważ mamy wtedy do czynienia z terminem no let. Pojęcie stroke oznacza natomiast stracenie punktu spowodowane nieregulaminowym zachowaniem. Przykładem może być między innymi blokowanie przez przeciwnika zamachu rakietą czy uderzenie piłki tak, by po odbiciu się od ściany trafiła prosto w rywala. Jeśli jesteś fanem squasha i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się rakiety do squasha, piłkioraz wiele innych ciekawych produktów.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SQUASH

Jak wybrać piłkę do squasha? Piłki do squasha - rodzaje piłek i ich oznaczenia

Jak wybrać piłkę do squasha? Piłki do squasha - rodzaje piłek i ich oznaczenia
SQUASH

Jak wybrać rakietę do squasha?

Jak wybrać rakietę do squasha?
SQUASH

Jakie buty do squasha wybrać?

Jakie buty do squasha wybrać?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu