WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Co zabrać ze sobą na pierwszy trening tenisa stołowego?

29 marzec 2022
#PORADY

Tenis stołowy jest jedną z tych dyscyplin, której wiele osób miało okazję spróbować przynajmniej raz w życiu. Gra w ping-ponga cieszy się sporą popularnością w szkołach, na wyjazdach wakacyjnych czy zimowiskach. Niektórych ta dyscyplina wciąga tak mocno, że postanawiają zrobić krok dalej i decydują się na rozpoczęcie treningów. Aby być do nich odpowiednio przygotowanym, należy zadbać o odpowiedni sprzęt i niezbędne akcesoria.

Rakieta do tenisa stołowego – jaką wybrać na początek?

Rakieta do ping-ponga stanowi najważniejszy atrybut każdego zawodnika grającego w tenisa stołowego. Profesjonaliści posługują się spersonalizowanymi rakietkami, które są dostosowane do ich potrzeb i stylu gry. Mimo że ci, którzy dopiero zaczynają treningową przygodę z ping-pongiem, nie muszą mieć dużych wymagań, to powinni zwrócić szczególną uwagę na to, jakim sprzętem grają.

Osoby początkujące poszukujące solidnej rakietki do tenisa stołowego mają do wyboru dwie możliwości: mogą kupić gotową rakietkę z okładzinami albo stworzyć ją samodzielnie, kupując oddzielnie deskę i okładziny. Pierwsze rozwiązanie jest wygodniejsze (i zazwyczaj tańsze), ale uniemożliwia spersonalizowanie rakietki zgodnie z własnymi preferencjami. Decydując się na stworzenie swojej rakiety, można wybierać spośród wielu modeli desek i okładzin, co jednocześnie jest zaletą i wadą dla osób, które o sprzęcie wiedzą niewiele. Łatwo można popełnić błędy, które później odbiją się na komforcie i jakości gry. Aby dopasować rakietkę do ping-ponga do własnych potrzeb, najlepiej skorzystać ze wskazówek zawartych w naszym poradniku, w którym piszemy o tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze rakiety do tenisa stołowego.

jaka rakieta dla poczatkujacego

Jakie piłeczki do ping-ponga kupić?

Jeśli mamy już za sobą wybór rakietki, czas na zakup piłeczek do tenisa stołowego. Najczęściej są one sprzedawane w opakowaniach zawierających od kilku do kilkudziesięciu sztuk. Turniejowe piłeczki mają średnicę 40 mm i właśnie takie należy wybierać od początku przygody z ping-pongiem. Oficjalne, zatwierdzone przez federację piłki występują w kolorze białym i pomarańczowym. Jedna z zasad mówi o tym, że piłki białe wykorzystuje się podczas spotkań rozgrywanych na zielonym stole, a pomarańczowe wtedy, gdy mecze odbywają się na stole niebieskim.

Ważną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest oznaczenie w postaci gwiazdek lub liczb. Przyjmuje się, że im bardziej piłka jest bazowa, tym skala oznaczenia będzie niższa (zazwyczaj na piłkach widnieje od jednej do trzech gwiazdek). Osobom początkującym poleca się piłeczki podstawowe, czyli te z jedną gwiazdką.

Na co zwrócić uwagę, kupując buty do ping-ponga?

Buty do tenisa stołowego są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego amatora ping-ponga. Wielu początkujących graczy nie ma świadomości, jak duży wpływ na grę może mieć odpowiednie obuwie. Buty do ping-ponga charakteryzują się dobrą przyczepnością i stabilizacją stopy. Podeszwy nie pozostawiają czarnych śladów, co nie jest regułą w innych sportowych butach. Warto o tym pamiętać, ponieważ w większości miejsc treningowych obowiązuje zakaz wchodzenia na salę w obuwiu pozostawiającym ślady po kontakcie z podłożem.

Wybierając buty do ping-ponga, należy pamiętać, że powinny one być o pół lub nawet cały rozmiar większe niż obuwie używane na co dzień. Buty powinny dawać komfort przy poruszaniu się, zwłaszcza podczas dynamicznych doskoków i hamowań. Jeśli chodzi o konkretne modele, to warto sprawdzić buty Pongori TTS 500[1]  czy Pongori TTS 900[2] . Pierwszy model jest polecany osobom początkującym i średnio zaawansowanym, natomiast drugi zaawansowanym, turniejowym graczom.

jaka wybrac rakietke do tenisa stolowego

Co jeszcze się przyda do gry w ping-ponga?

Rakietka, piłeczki i buty to nie wszystko, co warto zabrać na pierwszy trening ping-ponga. Dobrze jest zaopatrzyć się również w pokrowiec na rakietkę. Dzięki niemu okładziny nie są narażone na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne. Aby jeszcze lepiej chronić swoją rakietkę, można pomyśleć o zakupie taśmy ochronnej, którą zakłada się na brzegi deski. Ci, którym zależy na tym, aby nie tylko dobrze grać, ale też dobrze wyglądać podczas treningów, mogą zainteresować się profesjonalną odzieżą do tenisa stołowego.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SPORT, TENIS STOŁOWY

Zasady tenisa stołowego czyli jak grać?

Zasady tenisa stołowego czyli jak grać?
TENIS STOŁOWY

Jak wybrać stół do tenisa stołowego?

Jak wybrać stół do tenisa stołowego?
TENIS STOŁOWY

Jak serwować w tenisie stołowym?

Jak serwować w tenisie stołowym?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu